Lakatos Dénes

Polgármester,

Szabolcs

szszb_13-188_lakatos_denes.jpgA megyénket bemutató könyvsorozat nem lenne teljes, ha mellőznénk a névadó település, Szabolcs község múltjának és jelenének ismertetését. A tervekből kitűnik, hogy a csendes kis településnek nemcsak múltja és jelene, hanem jövője is van. Minderről szólunk majd ezen a két könyvoldalon. Mindenek előtt örökítsük meg, hogy az ezredfordulón Szabolcs községben Lakatos Dénes a polgármester, a jegyzői teendőket Kovács Béla látja el. A földvár a legfőbb jellegzetessége a településnek. Németh Péter a nyíregyházi Jósa András Múzeum igazgatója Szabolcsi műemlékek címmel kiadványt jelentetett meg.

Ebben többek közt ezeket olvashatjuk: „Újabban Szabolcsot az Árpád-ház tagjának, Árpád nagyfejedelem közeli férfi rokonának és trónutódjának tartják, s az ő téli szállása lehetett a földvár. A község belterületének nyugati felében található háromszög alaprajzú földvár északi és délnyugati sáncai hajdan a Tisza bal partját képezték, a folyó szabályozása óta itt most csak vízzel feltöltődő morotvát találunk. A földvárat valamikor a keleti oldalon 7 m széles és 3 m mély vizesárok választotta el a szárazföldtől, amely vizét az északi sarok fölött a Tiszából nyerte, s a déli sarok alatt vezette a Tiszába vissza. A ma már teljesen feltöltődött s nem látható vizesárokra az 1800-as évek táján vízimalmot telepítettek, amelynek romos épületét az autóparkoló létesítésekor, az 1970-es évek közepén bontották le. A földvár belsejében mindössze a betömődött ciszterna helye utal arra, hogy valaha élet folyt a földfalak között.”

Az Árpád-kori templomról ezeket olvashatjuk a kiadványban: „A Kállay-okmánytár egy regesztája 1357-ből a község területén álló, hat kőoszlopos Szűz Mária-monostorról és mellette álló fatoronyról, valamint egy Szent Mihály tiszteletére emelt egyházról tudósít. A település már református többsége a XVI. században veszi birtokába a templomot. Az utolsó nagy átalakítást 1900-ban végezték.”

A Mudrány-kúria leírását is rövidítve közöljük: „A XV. század utolsó harmadában Szabolcs egyik részbirtokosa az Upori-család volt. A XIX. század elején Mudrány János házasság révén telepedett meg Szabolcson. Az alaprajz szerint a kúriát olyan pallér építhette, aki tudását, gyakorlatát a kelet-magyarországi nemesi kúriák építésén szerezhette.”

A legújabb kori történelem abban a megyei közgyűlés által kiadott prospektusban olvasható, amely 1998-ban jelent meg. Ebben ez áll: „1998 elején a 427 fős település 6 négyzetkilométeres közigazgatási területen fekszik. A háziorvosi ellátás helyben nem biztosított. Az önkormányzati könyvtárban ötezer kötetből választhatnak az olvasók. Kilenc egyéni vállalkozó és egy kft. végez gazdasági tevékenységet. Jövedelempótló támogatásban huszonöten részesülnek.”

A 2001. év őszén a polgármesterrel és a jegyzővel beszélgettünk. Ebből kiderült, hogy a földvár rekonstrukciójának első üteme folyamatban van. Ápolják itt a hagyományokat, az örökséget közkinccsé teszik, a turizmus szolgálatába állítják. E helyen is feljegyzendő, hogy 1992-ben Antal József miniszterelnök és Szabad György, az Országgyűlés elnöke, jelen volt Szent László szobrának avatásán. 1996-ban Gál Zoltán, az Országgyűlés elnöke és Zilahy József, a megyei közgyűlés elnöke, avatta Szabolcs vezér szobrát. 2000-ben Szabolcs községben a megyei közgyűlés kihelyezett ülést tartott, itt Dávid Ibolya igazságügyi miniszter a megyének átadta a millenniumi megyei zászlót, a községnek pedig a millenniumi zászlót. E helyen említjük, hogy a Földvár Kft. Wilhelm Jostl vezetésével a turizmust, a vendéglátást szolgálja. Külön említést érdemel, hogy Szabolcs a rendszerváltásig mostohán kezelt társközség volt.

Azóta kiépült az infrastruktúra, idén a közvilágítást korszerűsítették. 2001. augusztus 19-én a szomszédos települések lakóival közösen ünnepeltek, rendezték meg a Tisza-parti partyt. A községben nyugdíjas klub működik Peimli Rudolfné vezetésével és íjászegyesület Nagy Géza vezetésével. A Szabolcsi Kéz a Kézben Családsegítő Egyesület pályázat útján nem rég 2 millió forintot nyert, ennek felhasználásával az iskola egyik üres teremében többes célú teleházat alakítanak ki. Az önkormányzatnak, illetve a leendő teleháznak máris öt számítógépet ajándékozott a Magyar Nemzeti Bank budapesti központja. Terv, hogy a számítógépeket rákapcsolják az internetre, világgá kürtölik Szabolcs nevezetességeit, csalogatják ide a turistákat. Az is a jövőbe mutat, hogy a vár melletti termálvizet hasznosítani akarják: a szomszédos Balsa és Timár önkormányzatával összefogva fedett tanuszodát akarnak létrehozni. Lakatos Dénes 21 évig a timári tsz-ben dolgozott. Ő az első szabadon választott vezetője a településnek, már a harmadik ciklusban polgármester.

Kovács Bélának az ősei is szabolcsiak. A fiatalembernek tanári diplomája van, mire ez a könyv megjelenik, megszerezheti a közgazdász diplomáját. Most elsős a Miskolci Egyetem jogi karán, a harmadik diplomájának megszerzésére készül. Ezen a történelmi településen ő a jövő embere…

 (Szabolcs-Szatmár-Beregi Almanach 13. kötet. In-Forma Kiadó Nyíregyháza 2002.)
Szerző: 2018. 01. 17.
Ha még nincs közöttünk, csatlakozzon most az Unokáink is olvasni fogják oldal kedvelőihez a Facebookon!

Hasonló

Varázslat

Huszár Boglárka alkotása 60×60 cm. olaj, vászon. Nem is tudom mióta  áll  ez  a  nagyon  régi  épület,  kicsit  elvarázsolt  szépségével   kastély,  kicsit  bástya szerű  repkénnyel  befutott oldalával.  Az idő ... Tartalom megtekintése

Az út  

Tüttő József alkotása Szinte  meggyötört  arcok,  holott  egy  életút  harcosai  a  születéstől  a  végsőkig.  Egyetlen  ember  akinek  annyiszor változik az  arca,  ahány állomást  tudhat  maga mögött.  Hogy sejthetnénk  gyermekkorban,  milyen ... Tartalom megtekintése

Pomaranski Luca portréja

Huszár Boglárka alkotása Csak általánosságban  szabad  beszélni, én  mégis  a portrézást  találom a legizgalmasabb alkotói  munkának.  Huszár  Boglárka  ragyogó   képet festett  Lucáról,  aki csak  éppen  bekukkantott  a  vászonra, hogy ... Tartalom megtekintése

Pince bejárat, Tokaj

Bíró  Ernő alkotása 30×42 cm, akvarell Ebben a rémítően  szomorkás időben  vágyódva  nézhetünk  erre  a  Bíró Ernő  által   megpingált  képre. Kirobbanó  fényekben  pompázik   a  pince  tetején  dúsan  hajtó ... Tartalom megtekintése