Bodnár János

Polgármester,

Rakamaz

szszb_08-140_bodnar_janos.jpgRakamaz, a honfoglalás kori település mostanában a várossá válás folyamatát éli. A rendszerváltás után itt is búcsút kellett inteni a hagyományos iparnak, a cipőgyártásnak és a fafeldolgozásnak, a nagyüzemi mezőgazdaság is „padlóra került”. A település új polgármestere, Bodnár János ezt vallja: „Kitörési pont lehet a turizmus, amely számos embernek adhat munkát és megélhetést. Európában egyedi itt a vízivilág, a ritka madarak és növények, a gyönyörű környezet vonzó lehet a turistáknak.”

Honfoglalás kori település, németek ide telepítése… mondhatjuk elöljáróban. Ám Rakamaznak nem csak múltja, jövője is van. A térségi szerepe, a vonzáskörzete miatt is. A várossá válást már az előző polgármester is szorgalmazta, ám a városi rangért és az ezzel járó előnyökért sokat tesz mostanában az új polgármester. A megyei lapban, a Kelet-Magyarországban a közelmúltban cikk jelent meg ezzel a címmel: Város lehet a Tisza partján. A cikket szó szerint idézzük e könyvben az utókor számára. „Amint teljesen levonul a belvíz, egy nagy beruházás kivitelezését kezdhetik el Rakamaz és Tiszanagyfalu között. Négy településen több szempontból is hasznos lesz a beruházás. A munka szervezésénél, az építkezés alatt és majd az üzemeltetésnél a gesztor szerepét Bodnár János, Rakamaz polgármestere tölti be. Hozzáértéssel, szakértelemmel végzi a gesztori teendőket, hiszen építész, s az ezzel kapcsolatos államigazgatási munkában is rutint szerzett már. Pár hónapja függetlenként választották polgármesterré, s a rakamazi önkormányzat is többnyire független, vagy kormánypárti képviselőkből áll. A legfontosabb azonban az, hogy a szakmaiságra, a fejlesztésre, a várossá válásra koncentrálnak a honatyák. Ez motiválta őket akkor is, amikor erőn felül járultak hozzá a közös szennyvíz- és környezetvédelmi beruházáshoz. Az úgynevezett dologi kiadások összegét az idén csak két százalékkal emelték, más években 5–6 százalékos az emelés. A megszorítás nyomán nagyobb lesz az önerő a beruházáshoz. Szükség is lesz rá – csakúgy mint a három társult szomszédos településen, Tiszanagyfaluban, Tímáron és Szabolcsban is –, mert 2,1 milliárd forintnak kell összejönnie a beruházásra. Ennyi lesz az összes saját erő és a pályázati támogatás összege. – Ebből a pénzből Rakamaz külterületén épül fel a napi ezer köbméter kapacitású tisztító, illetve a központi vezérlőmű. Ehhez csatlakoztatva, a négy településen mintegy 60 kilométer hosszú szennyvízcsatorna-hálózatot építenek ki – mondta a lelkes szervező Bodnár János. A rakamaziak, illetve az illetékesek úgy döntöttek, hogy generálkivitelező legyen a nagy tapasztalatokkal rendelkező nyíregyházi KE-VÍZ 21 Kft. Döntésüket az is motiválta, hogy ennél a kivitelezőnél megyénkben marad a pénz és az iparűzési adó. Harminc-ötven ember foglalkoztatására gondolnak a következő év tavaszáig. A megyei területfejlesztési alapból és a központi környezetvédelmi alapból szeretnék megkapni a még hiányzó pénzt. A munkálatok során felújítják a Tisza holtágait is. A rehabilitáció, a felújítás után szeretnék bevezetni a vízi turizmust és az ökoturizmust. Tokaj közelsége miatt a borturizmusra is gondoltak. A beruházás a várossá válást is gyorsíthatja.”

A terveket feledve, kanyarodjunk vissza a múltba. A városi cím elnyerésének pályázati anyagában a múltról is olvashatunk. A település Szabolcs vezér fennhatósága alatt állt. A rakamazi korong európai hírű volt, most is az. Rakamaznak 1067-ből vannak írásos feljegyzései. A XVII. század elején német telepesek jöttek, a nagybirtokrendszer nem alakult ki, a település lakói szabad földművesek voltak és azok is maradtak. A helytörténeti gyűjtemény összeállítását most szervezik. A máról többek közt elmondható, hogy tizennyolc civil szervezet működik itt: a gazdakör, a művelődési egyesület, a nőszövetség, az Együtt a Morotváért Közalapítvány… Térségi szerepkört lát el több kisüzem. A Tisza-parti üdülőterület új rendezési terve nemrég készült el.

Bodnár János tősgyökeres rakamazi. Ősei közt oldalágon svábok is voltak. 1954-ben született, iskoláit Nyíregyházán és Debrecenben végezte. Ifjonc korában a kor szellemét követve pengette a gitárt. Pályáját technikusként kezdte az Észak-magyarországi Állami Építőipari Vállalatnál. A helyi tanácsnál műszaki előadó volt. Egy debreceni építő vállalat helyi kirendeltség-vezetőjeként is dolgozott. Tokajban a polgármesteri hivatalban 8 évig volt, egy ideig műszaki csoportvezetőként formálta a város arculatát.

1994-től rakamazi önkormányzati képviselő, többek kérésére 1998-ban polgármesternek jelöltette magát és megválasztották. Felesége óvodavezető-helyettes, nagyobb lánya kozmetikus, a kisebbet felvették a nyíregyházi Zrínyi-gimnázium speciális angol tagozatára.

A polgármester szabadidejében barátkozik a számítógéppel és szabad tűzön szeret főzni. A várossá válás alatt kevés ideje lesz arra, hogy hobbijainak hódoljon…

 (Szabolcs-Szatmár-Beregi Almanach 8. kötet. In-Forma Kiadó Nyíregyháza 1999.)
Szerző: 2018. 01. 17.
Ha még nincs közöttünk, csatlakozzon most az Unokáink is olvasni fogják oldal kedvelőihez a Facebookon!

Hasonló

Varázslat

Huszár Boglárka alkotása 60×60 cm. olaj, vászon. Nem is tudom mióta  áll  ez  a  nagyon  régi  épület,  kicsit  elvarázsolt  szépségével   kastély,  kicsit  bástya szerű  repkénnyel  befutott oldalával.  Az idő ... Tartalom megtekintése

Az út  

Tüttő József alkotása Szinte  meggyötört  arcok,  holott  egy  életút  harcosai  a  születéstől  a  végsőkig.  Egyetlen  ember  akinek  annyiszor változik az  arca,  ahány állomást  tudhat  maga mögött.  Hogy sejthetnénk  gyermekkorban,  milyen ... Tartalom megtekintése

Pomaranski Luca portréja

Huszár Boglárka alkotása Csak általánosságban  szabad  beszélni, én  mégis  a portrézást  találom a legizgalmasabb alkotói  munkának.  Huszár  Boglárka  ragyogó   képet festett  Lucáról,  aki csak  éppen  bekukkantott  a  vászonra, hogy ... Tartalom megtekintése

Pince bejárat, Tokaj

Bíró  Ernő alkotása 30×42 cm, akvarell Ebben a rémítően  szomorkás időben  vágyódva  nézhetünk  erre  a  Bíró Ernő  által   megpingált  képre. Kirobbanó  fényekben  pompázik   a  pince  tetején  dúsan  hajtó ... Tartalom megtekintése