Történetek a füstölődő szalonnatáblák mellől

A régi házak padlásai mindig is kincseket rejtettek és rejtenek magukban

Éreztem én ezt már gyerekkoromban, ugyanis állandóan azon  siránkoztam, hogy mikor mehetek már fel én is a hijúba, ami nálunkfelé, Székelyvaján a padlás természetes neve.

Édesanyám eléggé aggódó természetű volt, ezért lehettem legalább négy éves, amikor először sor került a padláslátogatásra. A felvezető létrát anyukám megtámasztotta még egy faládával, hogy még véletlenül se csússzon el, aztán lassan elkezdtünk felmászni. Én mindig egy lépcsőfokkal előbb lépkedtem, hogy esés, csúszás esetén édesanyám meg tudjon tartani. Mikor felértünk, anyukám szépen visszaeresztette a lappancsot, s szabad teret engedett nekem, amíg ő az előszoba feletti részt kitakarította, s helyenként a tapasztást megfoldozta.  Nos, a padlás tényleg tele volt kincsekkel! A tiszta szoba, vagyis elsőház fölötti rész gabonatárolóként működött, mellette hatalmas faládákban hagyma és fuszulyka pihent. Régi és új fazakak tornyosodtak egymáson, némelyik akkora volt, hogy háromszor-négyszer is belefértem. Ezt onnan tudom biztosra, hogy kipróbáltam, remek ülés esett az óriási fazekakban, lábosokban.

– Azokat a lakodalmakban szoktuk használni, meg givecsfőzéskor, zsírolvasztáskor – magyarázta édesanyám. Látod, meg vannak jegyezve, azért van piros huzal rájuk bogozva, hogy ne cserélődjenek el.

Enyhe füstszag terjengett a levegőben, akkor figyeltem fel a lassan pöfékelő kürtőcsőre. Fölötte csupa fekete volt minden, kivéve a nagy tábla szalonnákat, amelyek egy vastagabb farúdra felaggatva, törtfehéren szívták magukba a füstöt. Amit nem, az aztán a kéményen keresztül távozott. Amint a kémény felé pislogtam, megláttam a lécek között azt a valamit. És azonnal tudtam, mi az, mert az akkoriban három désnek mondható, kinyitáskor különféle alakzatokkal előrukkoló meséskönyvemben láttam már. Ezzel szúrta meg Csipkerózsika az ujját, mielőtt mély álomba szenderült volna. Ez egy orsó! Gyorsan kiugrottam a nagyedényből, s óvatosan kihúztam az elrejtett orsót.

– Vigyázz, meg ne szúrd az ujjad! – kacagott anyukám. Aztán várhatunk száz évet, amíg felébredsz.

De már akkor a régi cserépkorsókat tanulmányoztam, aztán egy ósdi faládára bukkantam, tele  füzetekkel. Meg egy kis fadobozkával, amelyben mindenféle apró mütyür lapult, igazi kincsesláda volt. Még egy gyöngysor is volt benne! Magammal is vittem, mikor elhagytuk a padlást, mármint a hijút, ilyesmiket mégsem hagyhattam csak úgy ott.

Kicsit nyugodtabb voltam, hogy megnézhettem a padlást, ezentúl többször is felvittek. 

De még mindig emlékszem édesanyám riadt arcára, amikor a tanító néniéknek kellett pár rúd igazi, otthon készített háziszalámit füstölniük, s felfedezte, hogy a macska is valamilyen úton-módon feljutott a padlásra, s biza vagy két rúd szalámit alaposan megrácskált. Hogy mi történt a szalámikkal meg a macskával, azt már nem tudom, de ez körülbelül akkor történt, amikor Klári néni átlibbent a szomszédban lakó tanító nénihez, s megkérdezte:

– Na, mit szól, jól áll ez a ruha rajtam?

– Hogyne, Klári néni, nagyon szép ruha, az anyaga is nagyon minőségi.

– Na, csak azért, mert ez a halatti ruhám. Gondoltam megszellőztetem.

Szerző: 2024. 02. 04.
Ha még nincs közöttünk, csatlakozzon most az Unokáink is olvasni fogják oldal kedvelőihez a Facebookon!

Hasonló

Varázslat

Huszár Boglárka alkotása 60×60 cm. olaj, vászon. Nem is tudom mióta  áll  ez  a  nagyon  régi  épület,  kicsit  elvarázsolt  szépségével   kastély,  kicsit  bástya szerű  repkénnyel  befutott oldalával.  Az idő ... Tartalom megtekintése

Az út  

Tüttő József alkotása Szinte  meggyötört  arcok,  holott  egy  életút  harcosai  a  születéstől  a  végsőkig.  Egyetlen  ember  akinek  annyiszor változik az  arca,  ahány állomást  tudhat  maga mögött.  Hogy sejthetnénk  gyermekkorban,  milyen ... Tartalom megtekintése

Pomaranski Luca portréja

Huszár Boglárka alkotása Csak általánosságban  szabad  beszélni, én  mégis  a portrézást  találom a legizgalmasabb alkotói  munkának.  Huszár  Boglárka  ragyogó   képet festett  Lucáról,  aki csak  éppen  bekukkantott  a  vászonra, hogy ... Tartalom megtekintése

Pince bejárat, Tokaj

Bíró  Ernő alkotása 30×42 cm, akvarell Ebben a rémítően  szomorkás időben  vágyódva  nézhetünk  erre  a  Bíró Ernő  által   megpingált  képre. Kirobbanó  fényekben  pompázik   a  pince  tetején  dúsan  hajtó ... Tartalom megtekintése