Kiss Pál

Parancsnok,

Nyíregyháza

szszb_08-38_kiss_pal.jpgA Magyar Honvédség parancsnoka, vezérkari főnök, október elsejei hatállyal a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Hadkiegészítési Parancsnokságon a korábbi helyettest, Kiss Pált nevezte ki parancsnoknak, akit egyidejűleg a honvédelmi miniszter soron kívül ezredessé léptetett elő. Kiss Pált sokan ismerik és tisztelik a megyében. Kapcsolatteremtő készsége, közvetlensége, ugyanakkor határozottsága megyeszerte közismert. Nem csak mint tapasztalt katonai vezető, hanem mint közéleti ember és jó barát vált ismertté.

Az új parancsnok hosszú pályafutása alatt megismerhette a szerteágazó katonai hivatás szinte minden ágát-bogát. Sok-sok beosztásban teljesített szolgálatot, és nemcsak parancsnoki munkát végzett, nevelő, pedagógiai tevékenységet is folytatott. Köztudott, hogy Szabolcs-Szatmár-Bereg megye mindig is átlagon felüli mennyiségben adott tisztet és tiszthelyettest hazánknak. Kiss Pál az utóbbi hónapokban is propagálta, népszerűsítette a tiszthelyettesi pályát. A megyei újságban például felhívta a figyelmet arra, hogy a munkanélküliséggel különösen sújtott megyében a szakmával rendelkező és az érettségizett fiatalembereknek nehéz elhelyezkedni, ám lehet jelentkezni a szentendrei tiszthelyettes-iskolára azoknak, akik a katonai hivatást választják.

Kiss Pál régen volt kiskatona. Íme az életútja dióhéjban. 1946. április 24-én, húsvétkor született a Kisvárda melletti Ajak községben. Ez a község ma is híres népviseletéről, a népi hagyományok ápolásáról. Az általános iskolai tanulmányait itt végezte, aztán a jó hírű kisvárdai Bessenyei György Gimnáziumban tanult. Már érettségire készült, negyedikes volt, amikor Farkas Bertalan (a későbbi repülőtiszt, majd űrhajós) elsősként kezdte tanulmányait ebben az iskolában. Akkor szokás volt, hogy a negyedikesek avatták az elsősöket. Nos, Kiss Pál részt vett Farkas Bertalan avatásában. Barátságuk ma is tart.

Kiss Pál ezerkilencszázhatvannégyben érettségizett. Éppen akkor született egy új honvédelmi törvény, amely kimondta, hogy a magyar fiatalok tizennyolc éves koruktól sorkötelesek. (Korábban húsz év volt a sorkötelesség alsó határa.) Érettségi után felvételét kérte a tanárképző főiskolára, de helyhiány miatt nem vették fel. Ma már nem bánja. Alig pihente ki a tanulás fáradalmait, a felvételi izgalmait, besorozták katonának. Ezerkilencszázhatvannégy őszén az ország másik szélén lévő Pécsre vonult be. Ha ritkán szabadságot kapott, egy napba tellett, amíg a gőzös vontatta vonat haza döcögött vele, egy nap vissza. Pécsen elit alakulatnál, az első lépcsős lövészeknél teljesített szolgálatot. Ezerkilencszázhatvanötben szűkebb hazájába, Nyíregyházára helyezték rajparancsnoknak. Tisztesként részt vett a tartalékos tisztjelöltek alapkiképzésében. Egy év múlva, ezerkilencszázhatvanhatban felvették a Kossuth Lajos Katonai Főiskolára. Négy év múlva hadnaggyá avatták. Az avatás után visszakerült Nyíregyházára a tartalékos tisztek neveléséhez mint szakaszparancsnok. Később századparancsnokká nevezték ki.

Változatos, szép volt az élete, jól indult a tiszti pályafutása. Ezerkilencszázhetvenháromban áthelyezték a hivatásos tiszthelyettes hallgatók zászlóaljához törzsfőnöknek. Itt is jókora tapasztalatokat szerzett. Két éven át, mert az ezerkilencszázhetvenötös díszszemle után a hadosztálytörzsbe helyezték át hadműveleti tisztnek, ebben a beosztásban is kiképzéssel foglalkozott. Ám itt környezetével, vagyis tiszt társaival sokféle tevékenységet folytattak, a lövészeten kívül foglalkoztak felderítéssel, műszaki ismeretekkel stb. Sokoldalúnak, a szó igazi értelmében pedagógusnak is kellett lennie. Ezerkilencszázhetvenhétben újabb mérföldkőhöz érkezett a pályafutása: felvették a Zrínyi Miklós Katonai Akadémiára. (Most Nemzetvédelmi Egyetem.) Az akadémián a lába trombózist kapott, végzés után csapathoz nem oszthatták be, így jött századosként a megyei kiegészítő parancsnokságra. Új munkaterületen kezdett tehát dolgozni, a katonai igazgatás területén. Osztályvezető helyettesként, majd osztályvezetőként tevékenykedett az új területen. Ezt a munkát is fontosnak és szépnek találta. Milyen szépen haladt a lépcsőfokokon. A naptár ezerkilencszáznyolcvannégyet mutatott, amikor immár őrnagyként fontos beosztást kapott, ő lett a parancsnok általános helyettese. Őrnagyként, majd alezredesként bő tizenöt évig ő volt a helyettes. E másfél évtized alatt négy parancsnok váltotta egymást, ő maradt…

Október 1-jéig. Azóta ő a parancsnok. Gazdag szakmai, parancsnoki és emberi tapasztalatok állnak mögötte. Külön említést érdemel még, hogy négy országos díszszemlén vett részt, bizonyára azért, mert jó kiállású, katonás férfi. Társadalmi ünnepségeken díszszázadot vezényelt. A megyében a vezetőkkel, a polgármesterekkel és a jegyzőkkel igen jó szakmai kapcsolatot alakított ki. A felesége egy kft.-ben számviteli vezető. A nagyobbik fiának két diplomája van és angolul beszél, a kisebbik fia gyógyszerész. Kiss Pál szabadidejében kertészkedik és vadászik a szép természeti környezetben.

 (Szabolcs-Szatmár-Beregi Almanach 8. kötet. In-Forma Kiadó Nyíregyháza 1999.)
Szerző: 2018. 01. 17.
Ha még nincs közöttünk, csatlakozzon most az Unokáink is olvasni fogják oldal kedvelőihez a Facebookon!

Hasonló

Varázslat

Huszár Boglárka alkotása 60×60 cm. olaj, vászon. Nem is tudom mióta  áll  ez  a  nagyon  régi  épület,  kicsit  elvarázsolt  szépségével   kastély,  kicsit  bástya szerű  repkénnyel  befutott oldalával.  Az idő ... Tartalom megtekintése

Az út  

Tüttő József alkotása Szinte  meggyötört  arcok,  holott  egy  életút  harcosai  a  születéstől  a  végsőkig.  Egyetlen  ember  akinek  annyiszor változik az  arca,  ahány állomást  tudhat  maga mögött.  Hogy sejthetnénk  gyermekkorban,  milyen ... Tartalom megtekintése

Pomaranski Luca portréja

Huszár Boglárka alkotása Csak általánosságban  szabad  beszélni, én  mégis  a portrézást  találom a legizgalmasabb alkotói  munkának.  Huszár  Boglárka  ragyogó   képet festett  Lucáról,  aki csak  éppen  bekukkantott  a  vászonra, hogy ... Tartalom megtekintése

Pince bejárat, Tokaj

Bíró  Ernő alkotása 30×42 cm, akvarell Ebben a rémítően  szomorkás időben  vágyódva  nézhetünk  erre  a  Bíró Ernő  által   megpingált  képre. Kirobbanó  fényekben  pompázik   a  pince  tetején  dúsan  hajtó ... Tartalom megtekintése