Molnár István

Főiskolai tanár, mesteredző,

Nyíregyháza

szszb_03-78_molnar_istvan.jpgA csúcsot csak az tudja igazán értékelni, aki igen mélyről küzdötte fel magát. Ebben a szellemben nőtt fel Molnár István mesteredző, aki olimpikonokat és atlétikai csúcstartókat nevelt rátermett és a sport iránt elkötelezett fiatalokból.

Soha nem saját magával kellett harcba szállnia, hanem a sors rendelése folytán olyan családi háttérrel érhetett el látványos eredményeket, amely mellett a legtöbb ember időnap előtt bedobta volna a törülközőt. Molnár Istvánt természetesen nem olyan fából faragták, hogy egykönnyen feladta volna a maga csatáit. Édesapja, Molnár Béla, nyomozótiszt, 1945-ben egy percre ugorhatott be a családhoz, s a hatéves fiú igazából soha nem élvezhette az apai szeretetet. Édesanyja, Sümegi Erzsébet tanítónő, akinek viszont csendőrtiszt-helyettes édesapja miatt kellett hosszú éveken át tartó üldöztetést vállalnia. 1948 és 1960 között teljesen ellehetetlenült az életük. Molnár Istvánnak egy nővére van, Erzsébet, aki szintén a tanítói pályát választotta és nyugdíjba vonulása után Miskolcon él.

Olyan viszontagságokról vall most a mesteredző, amit elképzelni is szörnyűség, nemhogy végigélni. Állami tanítónőként édesanyját a Vajdaságba, Topolyatanyára helyezték, majd a második világégés vérzivatarának végén őrült ösztöntől vezérelt emberek falhoz állították őket. Jó szándékú, becsületes szerbek állították meg a magukról megfeledkezett vérengzőket, mondván, aki a tanítóját és a papját megöli, az nem ember. Megmenekültek a puskagolyótól…

Anyja testvéréhez a Borsod megyei Gibártra költöztek, ahol a kuláknak minősített férj miatt újabb nehézségekkel kellett megküzdeniük. A sok gyötrelemnek akkor látszott vége szakadni, amikor Sárospatakon elvégezte a tanítóképzőt, majd Ózdra került egy zömében cigánytanulókat oktató iskolába. A szülők és a tanítványok a szívükbe zárták.

Még most is szívesen gondol Kövesdi István gátfutóra, Csipkés Gyula elsőosztályú bokszolóra, akik a keze alatt nőttek fel. Molnár István elvégezte a Testnevelési Főiskolát, s mint mondja, Sárospataktól már nyílegyenes volt az útja. A hatvanas évek elejétől, közepétől már a szakértelmet részesítették előnyben a politikai múlt vagy a származás helyett. Ő maga is sportolt, a magyar bajnokságon harmadik helyezést ért el tízpróbában 1964-ben. Hamarosan rájött arra, hogy a versenyzés helyett neki edzőként kell a fiatalokkal foglalkoznia.

Czuczor Juditot, a Testnevelési Főiskolán végzett leányt vette feleségül. A nejének legalább olyan kalandos útja volt: zajló jégtáblák között csempészték át a szlovák határon a szülők. Házasságukból két fiú született: Péter a tanárképző főiskola testnevelés-földrajz szakán tanul, Tamás sokszoros magyar válogatott vágtázó, rajthoz állt a barcelonai ötkarikás játékokon is.

A tanárképző főiskolára 1966-ban hívták meg, előbb a 2-es gyakorló iskolában, majd a főiskola testnevelés tanszékén dolgozott. Jelenleg főiskolai tanárként. Alig győzzük számba venni szakmai eredményeit: eddig 35 válogatott sportolót nevelt, közülük Kiss Mária Mexikóban, Szabó Ildikó Montrealban, Petrika Ibolya Moszkvában, a fia, Molnár Tamás Barcelonában versenyzett az olimpián.

A megye sportéletének szervezésében is elévülhetetlen érdemeket szerzett. 1968-ban ő indította el az atlétikai életet Nyíregyházán és a megyében. Nem véletlenül lett a megyei atlétikai szövetség főtitkára. Az NYVSC elnökségének tagja, a Magyar Atlétikai Szövetség vágta szakága is soraiba választotta. A főiskolán ő vezeti az atlétikai szakképzést. A megye sportéletének szervezésében is elévülhetetlen érdemeket szerzett. 1968-ban ő indította el az atlétikai életet Nyíregyházán és a megyében. Nem véletlenül lett a megyei atlétikai szövetség főtitkára. Az NYVSC elnökségének tagja, a Magyar Atlétikai Szövetség vágta szakága is soraiba választotta. A főiskolán ő vezeti az atlétikai szakképzést.

Szabad idejében másik szenvedélyének, a zenének hódol. A muzsika mindig is központi helyet foglalt el az életében. Sokáig úgy érezte, hogy ezen a területen kellene elindulnia. Ma is elképzelhetetlenek az általa vezetett edzések pianínókíséret nélkül.

− Elégedett, boldog ember vagyok − vallja a mesteredző. − Bár tizennyolc éves koromtól saját magamat tartottam el, nem panaszkodom a sorsra. A nehézségek megedzettek, legfeljebb testileg és lelkileg győztesen kerülhettem ki a sokszor egyenlőtlennek látszó küzdelmekből. Örülök, hogy olyan társat találtam, aki hasonlóan gondolkodik, aki az élet minden viszontagságai közepette is kitartott ígérete mellett. Gyermekeink nevelését is a sportnak rendeltük alá, nem véletlen, hogy mindkettejük életének meghatározó eleme a versenyszellem.

Nem a hagyományos értelemben neveltük a fiainkat, de azt hiszem, megtettük a tőlünk telhetőt. Örömmel és boldogsággal tölt el a családom, azt viszont megvetem, aki igazságtalansággal, hazugsággal, alattomossággal próbál meg utat könyökölni magának. Még egy személyes jellegű dolog vidít fel: dr. Noviczky Miklós, az ismert kézsebész helyrehozta a kezemet, és ismét tudok zongorázni. És más értelme is van így az életemnek.

 (Szabolcs-Szatmár-Beregi Almanach 3. kötet. In-Forma Kiadó Nyíregyháza 1995.)
Szerző: 2018. 01. 17.
Ha még nincs közöttünk, csatlakozzon most az Unokáink is olvasni fogják oldal kedvelőihez a Facebookon!

Hasonló

Varázslat

Huszár Boglárka alkotása 60×60 cm. olaj, vászon. Nem is tudom mióta  áll  ez  a  nagyon  régi  épület,  kicsit  elvarázsolt  szépségével   kastély,  kicsit  bástya szerű  repkénnyel  befutott oldalával.  Az idő ... Tartalom megtekintése

Az út  

Tüttő József alkotása Szinte  meggyötört  arcok,  holott  egy  életút  harcosai  a  születéstől  a  végsőkig.  Egyetlen  ember  akinek  annyiszor változik az  arca,  ahány állomást  tudhat  maga mögött.  Hogy sejthetnénk  gyermekkorban,  milyen ... Tartalom megtekintése

Pomaranski Luca portréja

Huszár Boglárka alkotása Csak általánosságban  szabad  beszélni, én  mégis  a portrézást  találom a legizgalmasabb alkotói  munkának.  Huszár  Boglárka  ragyogó   képet festett  Lucáról,  aki csak  éppen  bekukkantott  a  vászonra, hogy ... Tartalom megtekintése

Pince bejárat, Tokaj

Bíró  Ernő alkotása 30×42 cm, akvarell Ebben a rémítően  szomorkás időben  vágyódva  nézhetünk  erre  a  Bíró Ernő  által   megpingált  képre. Kirobbanó  fényekben  pompázik   a  pince  tetején  dúsan  hajtó ... Tartalom megtekintése