Kocsik László Csaba

Polgármester, újságíró, zenész

Kissikátor    

szszb_32_ki_kocsik_la_szlo_csaba_800.jpgIgazi kuriózum ez a kis észak-borsodi falu a hazai települések palettáján. A lakosság homogén összetétele is közrejátszhat abban, hogy csak a hírcsatornákból ismerik a bűnözést. Példaértékű a közösségi élet, gombafesztiváljuk pedig már országos hírnévre tett szert. Kissikátorban 1990 óta jól választottak polgármestert, amit az is bizonyít, hogy azóta nagyot lendült a község szekere. A fejlesztések azonban tovább folytatódnak.

Hiába van rend és csend a faluban, a 320 fős lakosság mégis fogyatkozik, mert a  fiatalok számára kevés a munkalehetőség. Helyben a Siki Pékség és az erdőgazdaság a legnagyobb foglalkoztató. A kereskedelmi egységek családi vállalkozásban működnek, a polgármesteri hivatalban is dolgozik néhány alkalmazott, s a közmunka program keretében 22-en jutnak megélhetéshez.

A község 1990-ig Domaházához tartozott, a helyi vezetők az elválás óta kihozták az elmúlt 25 évből a maximumot. Lényegében a szennyvízcsatorna beruházás van még hátra, hogy „összkomfortosak” legyenek.

Kocsik László Csaba 2010-től Kissikátor tiszteletdíjas polgármestere. Neve és kapcsolatai garanciát jelentettek az addigi fejlesztések folytatásához. Első lépésben 50 millió forint támogatásból felújíttatta és modernizáltatta a helyi vízművet, de részt vettek egészségügyi pályázaton is.

Régi terve volt a vezetésnek a faluközpont kialakítása, pár éve az is megépült, akárcsak a világítással ellátott futballpálya. A belterületen eredő Szardó-kút nevű forrás kiváló vizet ad, kiépítették a környékét és készült mellé egy fedett pihenőhely is.

Elődje, Elek József  jól összefogta a helyi közösséget, de ő úgy ítélte meg, mindez fokozható.  2011-ben megalakította a Harmonika és Népdalkört, ami nem várt sikert hozott. Eleinte 10-12 fő kezdte el gyakorolni a palóc-barkó eredetű népdalokat,  ma már 25 fős létszámmal működik az együttes 18-80 év közötti tagokkal. Minden héten gyakorolnak, a fellépések programját pedig a zenei múlttal rendelkező Kocsik László Csaba állítja össze, aki szerepet vállalt az énekkarban. Csakhogy Kissikátorban továbbléptek, citerazenekart is alakítottak Vargányák néven. A két együttes támogatója a Kissikátor Fejlesztéséért Alapítvány, akik 2015-ben egy komplett népi öltözettel lepték meg a hagyományőrzőket. Azóta a csoportok nem csak hangzásukban, hanem megjelenésükben is autentikusabbak.  Az elmúlt évben tíz fellépést vállaltak, többek között a Kisterenyén rendezett Palóc Világtalálkozón is.

Az alapítvány mikrobuszt is vett az utazásokhoz, mely falubuszként is funkcionál.

Évente több rendezvényt tartanak a faluban, ehhez fesztiválsátrakat vásároltak, bútorzattal. Kiemelkedő eseménye a községnek az idén 13. alkalommal megrendezendő Kissikátori Gombafesztivál, ahová már Kecskemétről és Debrecenből is érkeztek vendégek. Sztárfellépők színesítik a főzőversennyel egybekötött programokat, de rendre bemutatkoznak helyi és térségbeli előadók is.

Jellemző az összefogására, hogy a falu lakóinak 10 százaléka tagja a polgárőrségnek. Munkájuk és a kiépített térfigyelő kamerarendszer a biztosítéka az ott élők nyugalmának.

Az arculat javításán a Start és a hosszú távú munkaprogramban részt vevők dolgoznak. A 22 dolgozó végzi a belterületi utak karbantartását és betonelemek gyártanak, amelyekkel a vízfolyásokat burkolják ki.

A középületek gázfűtését energetikai pályázatok segítségével akarják kiváltani, tervezik a kultúrház bővítését és a közösségi ház energetikai felújítását is.

Fő turisztikai attrakciójuk az Árpád-kori alapokra épült római katolikus körtemplom, amihez minőségi utat kell építeni, szilárd burkolatú parkolóval. A polgármesternek ez ugyancsak szívügye, hiszen a kántori teendőket is ellátja Kissikátorban.

Az 1966. január 21-én született Kocsik László Csaba apai ágon tősgyökeres sikátori. Az általános iskola után Ózdon a József Attila Gimnáziumban 1984-ben érettségizett, majd 1990-ben a Debreceni Tanítóképző Főiskolán kapott diplomát. Közben az újságíró pályára került, így az Ózdi Vasastól hívták be a hadseregbe, ahol az OrszágHatár Magazint szerkesztette. Utána dolgozott az Új Ózdi Vasasnál, majd a Maholnap városi lapnál, aminek 1995-től a főszerkesztője volt, akárcsak később az Ózdi Hírlapnak és az Ózdi Híreknek. Az Ózdi Városi Televízió híradójának felelős szerkesztő posztjáról került 2001-ben a Közlekedési és Vízügyi Minisztériumba, ahol dr. Fónagy János miniszter sajtóreferense volt. Ezután közművelődési területen helyezkedett el, mivel 2004-ben kulturális menedzser másoddiplomát is szerzett és azóta ezt a munkát végzi.

Ózdi lakóhelyéről 2009-ben költözött vissza Kissikátorba, és néhány év kihagyás után újra szintetizátor mögé áll a különböző helyi és térségi rendezvényeken.  

Lánya, a 20 éves Tekla Budapesten lakik és a Berzsenyi Dániel tehetséggondozó Gimnázium végzős diákja.

Szerző: 2018. 01. 17.
Ha még nincs közöttünk, csatlakozzon most az Unokáink is olvasni fogják oldal kedvelőihez a Facebookon!

Hasonló

Varázslat

Huszár Boglárka alkotása 60×60 cm. olaj, vászon. Nem is tudom mióta  áll  ez  a  nagyon  régi  épület,  kicsit  elvarázsolt  szépségével   kastély,  kicsit  bástya szerű  repkénnyel  befutott oldalával.  Az idő ... Tartalom megtekintése

Az út  

Tüttő József alkotása Szinte  meggyötört  arcok,  holott  egy  életút  harcosai  a  születéstől  a  végsőkig.  Egyetlen  ember  akinek  annyiszor változik az  arca,  ahány állomást  tudhat  maga mögött.  Hogy sejthetnénk  gyermekkorban,  milyen ... Tartalom megtekintése

Pomaranski Luca portréja

Huszár Boglárka alkotása Csak általánosságban  szabad  beszélni, én  mégis  a portrézást  találom a legizgalmasabb alkotói  munkának.  Huszár  Boglárka  ragyogó   képet festett  Lucáról,  aki csak  éppen  bekukkantott  a  vászonra, hogy ... Tartalom megtekintése

Pince bejárat, Tokaj

Bíró  Ernő alkotása 30×42 cm, akvarell Ebben a rémítően  szomorkás időben  vágyódva  nézhetünk  erre  a  Bíró Ernő  által   megpingált  képre. Kirobbanó  fényekben  pompázik   a  pince  tetején  dúsan  hajtó ... Tartalom megtekintése