Hoppál Béla

Gimnáziumi igazgató,

Nyíregyháza

szszb_09-42_hoppal_bela.jpgA Krúdy Gyula Gimnáziumot nemcsak Nyíregyházán és Szabolcs megyében, hanem a megye határain túl is úgy ismerik, mint az egyik legjobb elitképző alma matert. A DOTE-n végzett, Szabolcs-Szatmár-Beregből érkezett orvosok nagyobbik fele itt érettségizett a Krúdyban. A matematika és a biológia tagozat, majd az emelt szintű képzés e téren meghozza a gyümölcsét. Az egyetemi, főiskolai felvételi arány öt év átlagában 73 (!) százalék. Ezzel az eredménnyel az országban a 16. helyen állnak.

Ennek a gimnáziumnak az igazgatója Hoppál Béla. Törökszentmiklóson született 1951. április 7-én. Édesanyja lánykori neve Bodó Julianna. Édesapja, Hoppál Béla, gazdálkodóként tartotta el a családját. Egy testvére született, és gyerekkori családjából sem a szülei, sem az öccse nem él. Felesége, Hoppál Béláné, született Jáger Katalin a nyíregyházi Bánki Donát Ipari Szakközépiskola tanára. Két gyermekük született. Andrea a Budapesti Közgazdaságtudományi Egyetemen végzett, és a fővárosban, a svájci érdekeltségű Winthertur biztosító társaság központjában dolgozik. Béla fiuk szintén a budapesti Közgazdaságtudományi Egyetemre jár, harmadéves.

Egyetemi tanulmányait 1970-ben kezdte el a debreceni Kossuth Lajos Tudományegyetem Természettudományi Karán. Matematika-fizika szakos tanári diplomáját ezerkilencszázhetvenötben vette át. Az egyetem elvégzése után nevelőtanárként dolgozott a Bolyai János Kollégiumban.

1978 és ’97 között a Vásárhelyi Pál Építőipari és Vízügyi Szakközépiskolában mind a két szakot tanította. Szakmai munkájában mindig is kiemelt figyelmet fordított a tehetségek kiválasztására és gondozására. Tanítványai közül sokan jutottak az országos tanulmányi versenyek döntőibe.

1987-től ’95-ig a természettudományi munkaközösséget vezette. Ezen időszak alatt elnyerték a Megyei Pedagógiai Intézet által kiírt Kiváló Munkaközösség címet. A megyei tehetséggondozó programokon több éven keresztül vettek részt sikeresen. Jelentős elismerés Hoppál Béla számára, hogy az ÉVISZ 1992-ben a szakképzés megújítását elősegítő Világbanki pályázatot nyert, melynek matematika és fizika szakmai programját ő dolgozta ki. A matematika országos tanterv kidolgozásába szintén bekapcsolódott a Világbanki program keretében ezerkilencszázkilencvenkettőben. A program részeként a taneszköz-fejlesztő csoport tagjává választották. Volt matematikai szaktanácsadó a megyei önkormányzat pedagógiai intézetében 1995 és ’97 között. A szaktanácsadói munkájához kapcsolódóan a „Nyíregyházi Tantervcsalád” matematika tantervét Hoppál Béla dolgozta ki. Pedagógiai programok szakértőjeként és szakmai cikkek szerzőjeként is ismerik a nevét a kollégák.

Az úgynevezett „Nyíregyházi Tantervcsalád” tíz műveltségi területre dolgozott ki tantervet, és a matematikáét a megye általános iskoláinak zömében használják.

 – Tanulni szerető, az ismeretek befogadására kész, és gondolkodni hajlandó diákokat szeretnénk képezni a Krúdy-gimnáziumban – hallottuk Hoppál Bélától. Ma már teljesen egyértelmű, hogy nem tudja eldönteni egy tizennégy éves, milyen pályát képzel el magának élete végéig. Általános elképzelései lehetnek, és éppen erre, valamint a társadalomban bekövetkező változásokra alapozva egyfajta alapműveltséget közvetítünk. Specialitásunk éppen a hatosztályos gimnázium, Nyíregyházán csak a mi iskolánk szervez ilyet.

1998-tól bevezettük az emelt szintű biológia oktatást. Emellett a matematikára, az idegen nyelvekre, az informatikára helyezünk komoly hangsúlyt. A végzettek visszajelzései alapján azt gondoljuk: jó úton haladunk, hiszen sok tehetséges diák érettségizik nálunk. Elitgimnáziumnak mondja a közvélemény a Krúdyt. Úgy látjuk, a jövő a műszaki területé, hiszen az orvosi, közgazdasági, jogi pályák lassan telítődnek.

Érdekes kérdés ma a gazdasági, társadalmi változások közepette, hogy a magas szintű szakmai tudás, a lexikális ismeret mellett kitűnő alkalmazottakat, biztonságos megélhetésre áhítozó munkavállalókat nevelünk, avagy bátorítjuk a vállalkozni is merő, komoly tudással rendelkező diákokat. Az igazgató úr véleménye szerint még a pedagógusok szemlélete is eltér ezen a területen, s mindenképpen a jövő dönti el, melyik irányban érdemes ösztönözni a diákságot. Az tény, hogy gondolkodó embereket, széles műveltség birtokába kerülő értelmiségieket akarnak kinevelni az ország egyik legjobb, legerősebb gimnáziumában.

A Nemzeti Alaptantervvel (NAT-tal) összefüggő tapasztalatait a Pedagógiai Műhely több számában is közzétette. Számos tanfolyamot, továbbképzést végzett. Az Országos Szakértői Névjegyzékre 1995-ben vették fel, 1996-ban a Közoktatási Szakértők Megyei Egyesülete elnökévé választották. A Krúdy Gyula Gimnázium vezetésére 1997. december elsejétől kapott megbízást.

 (Szabolcs-Szatmár-Beregi Almanach 9. kötet. In-Forma Kiadó Nyíregyháza 2000.)
Szerző: 2018. 01. 17.
Ha még nincs közöttünk, csatlakozzon most az Unokáink is olvasni fogják oldal kedvelőihez a Facebookon!

Hasonló

Téli alkony

Ősz Zoltán alkotása  Petőfi Sándor: ALKONY (részlet) Olyan a nap, mint a hervadt rózsa, Lankadtan bocsátja le fejét; Levelei, a halvány sugárok, Bús mosollyal hullnak róla szét. Néma, csendes a... Tartalom megtekintése

Buckavidék Fülöpszállás

Bíró Ernő alkotása Ezen a szélfútta  vidéken,  ahol mindig  változik a terep,  ahol a  cipő, és  zokni kérgessé  válnak az  éles  homoktól, nem  egy  sétatér.  Magasan a bucka tetején  kapaszkodnak... Tartalom megtekintése

Charles Bukowski

Biszák  László alkotása Ne szépítsünk,  nem kívánja  meg  tőlünk  senki  sem,  ha  valami, valaki nyers,  nem  bűn!!!  Legyen  egyenes,  őszinte, és  férfias!  Saját  maga is  kegyetlen  őszinteséggel  írta  meg  saját ... Tartalom megtekintése

Sceptrum

Tüttő  József alkotása A fordítás  szerint:   Ősi  hatalmi  jelvény,  ami alá  tartozik  az ítélkezés, igazságosság  a  jogszolgáltatás!!  Jogar!! Életünket  mindig   beszorítani  látszik  rendszabályok  közé,  mivel  bőven  akadnak,  akik ... Tartalom megtekintése

Santa Maria della Salute

Huszár  Boglárka alkotása Mit  kívánunk   egy  festménytől?  Mi keltette  fel a figyelmünket?  Ki  festette?   Ki  Ő?    ….és  még  lehetne   tovább is   faggatnunk  magunkat,  de nem... Tartalom megtekintése

Büszke lázadók

Hargitai Beáta alkotása Kis kitérővel jelentkezem, valami mással, amit tőlem megszoktatok, és a reakciókból olvasva, egyre nagyobb kedvvel festegetek csak úgy szabadon, minden megkötés, és szégyen nélkül. Élvezem a színek... Tartalom megtekintése

Szent István Bazilika, Budapest

Huszár  Boglárka alkotása Kis  túlzással:  világjáró  Boglárkám    mindig  boldogan  fogadja  be  egy egy  idegen  ország  szépségeit,   áradozik  a helyszínen,  és  a  hazamentett  látnivalók  fotón rögzített  emlékek,  még  nagyobb ... Tartalom megtekintése