Ősz Zoltán alkotása Petőfi Sándor: ALKONY (részlet) Olyan a nap, mint a hervadt rózsa, Lankadtan bocsátja le fejét; Levelei, a halvány sugárok, Bús mosollyal hullnak róla szét. Néma, csendes a... Tartalom megtekintése
Radvánszki József
Igazgató,
Nyíregyháza
Radvánszkiék népes családjában mindenkinek köze van, vagy köze lesz az egyik legfontosabb és legnemesebb feladathoz, az építéshez. Ma már ritkaságnak számító dinasztiáról beszélhetünk. A családtagok összehangoltan és kompletten folytatják tevékenységeiket.
A családi vállalkozás oszlopának számít Radvánszki József építőmérnök, a RADIT-Team Kft. ügyvezető igazgatója. Ő egy sor társadalmi tisztet is betölt megyei és országos szinten.
Mielőtt azonban az igazgatót bemutatnánk, tegyünk említést a dinasztia alapítójáról, I. Józsefről, a 67 éves Radvánszki Józsefről. Aki hatalmas termetű ember, még mindig jó fizikai és szellemi erőnek örvend. Ő a Tünde utcán lévő RADEX Trade Kft. ügyvezetője. Építőanyagok gyártásával és forgalmazásával foglalkozik. Talán azért is ilyen erős, mert gyermekkorától, 13 éves kora óta dolgozik. A szép emlékű Júlia-malomban gyerekként cipelte, forgatta a napraforgót. Aztán kitanulta a kőművesmesterséget. 1957-től, vagyis kereken 40 esztendeje maszekként dolgozik. Kőműves kisiparosként ő építette a nyíregyházi Toldi utcán az első emeletes házakat. Két ciklusban volt tanácstag. Rengeteg társadalmi munkát szervezett és soha nem azt mondta, hogy menjetek, hanem hogy gyertek velem. Jó példája, szellemisége ráragadt mind a három fiára. A fiúk a nyári iskolaszünetben mentek az építkezésekre segédkezni. Mi több: a Magda lánya nem is egy nyáron csigán, kötélen húzta fel a habarcsot.
Radvánszki József igazgató a nyíregyházi Vasvári Pál Gimnáziumban érettségizett. Aztán Debrecenben szerzett diplomát. Üzemmérnökként dolgozott a nyíregyházi székhelyű KEMÉV-nél. Technikusként, művezetőként, majd építésvezetőként gyarapította szakmai és vezetői tudását. Nyírteleken a perlitgyárban egy amerikai beruházást valósítottak meg. Ide jött át dolgozni. Már ezekben az években, a szocialista szektorral jól megférve magántervezéssel is foglalkozott.
Fordulópont lett az életében ezerkilencszáznyolcvanegy. Ettől kezdve ő is − csak úgy, mint az apja − maszek. Kőművesvállalkozóként váltotta ki az ipart. Letette a kőműves mestervizsgát. Generálkivitelezőként dolgozott nemcsak Nyíregyházán, hanem megyénk több településén.
Nagy és emlékezetes munkájuk volt a Nyíregyházi Konzervgyár rekonstrukciója. Dombrádon a szennyvíztelep nem jöhetett volna létre nélkülük. Letette ő a névjegyét a Tiszalöki Állami Gazdaság dankópusztai telepén is. Itt a tehenészeti telepet kellett felújítani, ám új létesítményeket is emeltek. Kell-e mondani, hogy Radvánszki József (a II.) sok fizikai munkát is végzett. Korszakalkotónak számított Nyíregyházán a Korányi Frigyes utca kiépítése. Már az első ütemben épített néhány szép lakást. A második ütemben pedig nem kevesebb mint száz félkész lakást adott itt át a megrendelőknek. Nyíregyházán a külföldi érdekeltségű Hansa Plasztiknak kellett jó minőségben telepet építeni. Ezt a megrendelést is megkapták. A megrendelések, a fizetések nem mindig és nem mindenütt mentek simán.
A rendszerváltás után ők is tapasztalták a magyar gazdaság nehézségeit, anomáliáit, itt-ott a piac tisztátalanságaival is szembe kellett nézniük. Feljegyezhető az is, hogy a 90-es évek elején az építőipari megrendelések száma csökkent, az építőipari kivitelezőkből túlkínálat mutatkozott.
Aztán némi fellendülés következett, beindultak a területfejlesztések. Az Óvoda utcán lévő RADIT-Team Kft. generálkivitelezőként sok mindent csinál mostanában. Kaposváron elvégezték a városi fürdő felújítását. Ezekben a hónapokban Milotán polgármesteri hivatalt és közösségi házat építenek. Tiszakóródon és a szomszédos három faluban pár hónap múlva elkezdik a szennyvízhálózat kiépítését.
Radvánszki József jó megjelenésű, szálfatermetű ember. Jó ideig kosárlabdázott. A sporttól nem szakadt el, a nyíregyházi tanárképző főiskola kosárlabda-szakosztályának vezetőségében ma is tevékenykedik. A közéleti munkából alaposan kiveszi a részét. Tagja a megyei önkormányzatnak. Az önkormányzat mellett működő területfejlesztési bizottságnak és az idegenforgalmi bizottságnak is tagja. Az iparosokkal, a kézművesekkel már gyermekkorától kapcsolatot tart, mi sem természetesebb, hogy a megyei kézműves kamara elnökségébe is beválasztották. Az Országos Kézműves Kamara ellenőrző bizottságában az alelnöki tisztet tölti be. Kevéske szabad idejében horgászik.
A felesége az építőipari szakközépiskolában iskolatitkár. Az Óvoda utca sarkán négy egyforma lakás sorakozik. Mindegyikben Radvánszkiak laknak, testvéri békességben. Az egyik szomszéd, az István öccse építőmérnök. Tibor öccse is építőmérnök. Magda húga fia építőmérnöknek tanul Debrecenben az Ybl Miklós főiskolán.
Most jön a lényeg: Radvánszki Józsefnek a fia, vagyis a III. József a Budapesti Műszaki Egyetem Építészmérnöki Karán tanul. Anna lánya szintén ennek az egyetemnek, ennek a karnak a hallgatója. Diplomaátvétele után e két fiatal a terv szerint a kft.-t fogja erősíteni. Duzzad majd a dinasztia.
(Szabolcs-Szatmár-Beregi Almanach 6. kötet. In-Forma Kiadó Nyíregyháza 1997.)
Hasonló
Péter László és neje, Dr. J...
Dr. Sztányi István
Lakatos Dénes
Dr. Szikora Lászlóné
Dr. Balogh Zoltán
Poroszka Norbert
Dr. Szerdahelyi Zita
Dr. Szerdahelyi Szabolcs
Seszták Oszkár
Dr. Szabó Sarolta PhD
Hargitai István
Dr. Tisza László
Dajka István
Giliga Ferencné
Gyetván Magdolna
Csizmadia Valéria
Fodor László
Fábián Gonzáles
Bodnár Zoltán
Hargitai István
Téli alkony
Buckavidék Fülöpszállás
Bíró Ernő alkotása Ezen a szélfútta vidéken, ahol mindig változik a terep, ahol a cipő, és zokni kérgessé válnak az éles homoktól, nem egy sétatér. Magasan a bucka tetején kapaszkodnak... Tartalom megtekintése
Charles Bukowski
Biszák László alkotása Ne szépítsünk, nem kívánja meg tőlünk senki sem, ha valami, valaki nyers, nem bűn!!! Legyen egyenes, őszinte, és férfias! Saját maga is kegyetlen őszinteséggel írta meg saját ... Tartalom megtekintése
Sceptrum
Tüttő József alkotása A fordítás szerint: Ősi hatalmi jelvény, ami alá tartozik az ítélkezés, igazságosság a jogszolgáltatás!! Jogar!! Életünket mindig beszorítani látszik rendszabályok közé, mivel bőven akadnak, akik ... Tartalom megtekintése
Santa Maria della Salute
Huszár Boglárka alkotása Mit kívánunk egy festménytől? Mi keltette fel a figyelmünket? Ki festette? Ki Ő? ….és még lehetne tovább is faggatnunk magunkat, de nem... Tartalom megtekintése
Büszke lázadók
Hargitai Beáta alkotása Kis kitérővel jelentkezem, valami mással, amit tőlem megszoktatok, és a reakciókból olvasva, egyre nagyobb kedvvel festegetek csak úgy szabadon, minden megkötés, és szégyen nélkül. Élvezem a színek... Tartalom megtekintése
Amikor még megénekeltük Romániát
„Szeretem a Nyárád mentét, Gazdag a föld, szelíd az ég” A múlt század hetvenes éveinek a közepétől a nyolcvanas évek végéig hatalmas tömegeket megmozgató fesztiválláz tombolt Romániában. A több szakaszból... Tartalom megtekintése
Az ínyencek piaca Tiranában
Hunyadi János albán fegyverbarátja, Szkander bég
Szent István Bazilika, Budapest
Huszár Boglárka alkotása Kis túlzással: világjáró Boglárkám mindig boldogan fogadja be egy egy idegen ország szépségeit, áradozik a helyszínen, és a hazamentett látnivalók fotón rögzített emlékek, még nagyobb ... Tartalom megtekintése