Máté János

Kari főigazgató,

Nyíregyháza

szszb_19-68_mate_janos.jpgMáté János egyike azon keveseknek, akik próféták lettek saját hazájukban. Olyan szakok munkáját irányítja ma kari főigazgatóként a Nyíregyházi Főiskolán, melyeken egykor végzett. Viszonzásként a kiváló tanár, edző és vezető mindvégig hű maradt az alma materhez.

Ezerkilencszázötvenben született Nyíregyházán. Édesapja, a temetkezési cikkeket is készítő asztalos vállalkozó a Kossuth téri üzletben kínálta portékáit, s feleségével, a bölcsődei gondozónővel, hat gyermeket nevelt. Máté János a kimondottan sportos iskolának számító 4. számúban kezdte tanulmányait, itt szerettette meg vele a tornát és a labdajátékokat Sallai Ernő tanár úr, s a Vasvári Pál Gimnáziumban is jó kezekbe került: Tatos István tanár úr irányítása alá. De jól ment a matematika, és a természettudományi tárgyakat is kedvelte, főleg, ahol kísérletezni is lehetett. Ez a szenvedélye magyarázza, hogy kiváló repülőmodellező volt. Noha a humán tárgyak eredményeinek romlása miatt letiltották a sportról, harmadikos korától bejárt edzésekre a tanárképző kézilabda- és kosárlabdacsapatához.

Ezerkilencszázhatvankilencben kezdte meg tanulmányait a tanárképző főiskolán, biológia–testnevelés szakon. Szívesen emlékszik erre az egyébként „hajtós” időszakra, amikor divat volt keményen és jól tanulni, és sikk volt sportolni is. Ezt bizonyítja, hogy a népköztársasági ösztöndíjas hallgató biológiából két kiváló OTDK-dolgozatot is alkotott, melyekhez kijárt az akkori Köjálba kísérletezni. Munkája elismeréseként oda is hívták dolgozni, de ő a tanári pályát választotta, ami az előzmények ismeretében érthető.

Mint mondja, igazán családias volt az élet az akkor harminchat fős évfolyamon, ahol a ma elképzelhetetlenül sportos élet folyt villanyfényes meccsekkel, komoly házibajnokságokkal. A kosár- és a kézilabda mellett sikeresen atletizált is: gerelyhajításban például hatvanhárom méterrel egyetemi bajnokságot nyert. Mégis a kosárlabda, no és Gál Lajos tanár úr, akkori tanszékvezető marasztalta, így 1973-ban tanársegéd lett a testnevelés tanszéken. A tanulást persze nem hagyta abba: rögtön nekirugaszkodott a Testnevelési Egyetemen a hároméves kiegészítő tanári szakának, majd 1982-ben a legmagasabb edzői fokozatú diplomát, a kosárlabda- szakedzőit is kezébe vehette.

Az eredmények sem maradtak el: a napi munka, valamint önképzés mellett a sí- és vízitáborok szervezésével, a hallgatók OTDK-versenyekre való felkészítésével, a röplabdacsapat irányításával is foglalkozó ifjú tanár a kosárlabdában alkotott maradandót. Az általa vezetett, csak hallgatókból álló gárda az 1984-85-ös idényben az NB I-ben szerepelhetett – első férficsapatként a megyéből.

Szakmai karrierje folyamatosan ívelt fölfelé. 1987-ben tanszékvezető-helyettes lett, ami pluszfeladatokat jelentett számára, és ekkor kóstolt bele igazán az oktatásszervezésbe. 1992-ben – az akkor már docens Máté Jánost – többen biztatják, így pályázat útján a testnevelés tanszék vezetője lett, s a bizalmat 1997-ben és 2002-ben is megkapta munkatársaitól.

1995-ben végigcsinálták a tanszéki akkreditációt, melynek eredménye a kiválótól csak hajszállal elmaradó erős minősítés lett. Két év múlva a Pécsi Egyetem kihelyezett egyetemi képzést indított náluk. Tevékenységére „fentebb” is felfigyeltek. Előbb titkára, majd elnöke lett a Természettudományi Tanszékcsoportnak, s ő is tevékeny részese volt az integráció előtt álló főiskola intézményfejlesztési terve kidolgozásának. Nem meglepő, hogy 2000-ben a kari akkreditációk lezárultával, pályázat útján főigazgatónak választották, s megbízatását 2004-ben újabb ciklusra meghosszabbították.

Napi munkája mellett másra is jut ideje. A Magyar Egyetemek és Főiskolák Országos Sportszövetségének elnökségi tagja, régióvezetője, az Iskolai Síoktatók Szervezetének regionális vezetője, a Testnevelési és Sporttudományi Szakmai Kollégium tagja, de ügyvezető elnökként szívesen beszél a Nyíregyházi Főiskola Sportegyesületéről, mely tizenkét szakosztállyal működik. A kitüntetések sem kerülték el, melyek közül talán a Magyar Kosárlabda-Szövetség babérkoszorújára és a Pro Discipulis Akademiae („A hallgatókért”) elismerésre a legbüszkébb.

Máté János elismeri, mindez nem sikerülhetett volna a felesége nélkül. Ágnes, akinek ezerkilencszázhetvennégyben fogadott örök hűséget, magyar–orosz–francia szakos tanár, az Eötvös József Gyakorló Általános Iskolában tanít, s az ő nevéhez fűződik Nyíregyházán a kisgyermekkori nyelvoktatás projektje. Két gyermekük van, Zoltán másoddiplomás képzésben építőmérnöknek tanul Debrecenben, Nóra pedig angol–német szakos bölcsész Debrecenben, s fél évig PhD-hallgatóként a bécsi egyetemen is írhatta disszertációját.

S bizonyítván sportos elhivatottságát, a kari főigazgató a sok családi túrázás, síelés, evezés után az elmélet mellett újra több időt szentel az úszás gyakorlatának is – természetesen a Nyíregyházi Főiskola uszodájában.

(Szabolcs-Szatmár-Beregi Almanch 19. kötet. In-Forma Kiadó Nyíregyháza 2004.)
Szerző: 2018. 01. 17.
Ha még nincs közöttünk, csatlakozzon most az Unokáink is olvasni fogják oldal kedvelőihez a Facebookon!

Hasonló

Varázslat

Huszár Boglárka alkotása 60×60 cm. olaj, vászon. Nem is tudom mióta  áll  ez  a  nagyon  régi  épület,  kicsit  elvarázsolt  szépségével   kastély,  kicsit  bástya szerű  repkénnyel  befutott oldalával.  Az idő ... Tartalom megtekintése

Az út  

Tüttő József alkotása Szinte  meggyötört  arcok,  holott  egy  életút  harcosai  a  születéstől  a  végsőkig.  Egyetlen  ember  akinek  annyiszor változik az  arca,  ahány állomást  tudhat  maga mögött.  Hogy sejthetnénk  gyermekkorban,  milyen ... Tartalom megtekintése

Pomaranski Luca portréja

Huszár Boglárka alkotása Csak általánosságban  szabad  beszélni, én  mégis  a portrézást  találom a legizgalmasabb alkotói  munkának.  Huszár  Boglárka  ragyogó   képet festett  Lucáról,  aki csak  éppen  bekukkantott  a  vászonra, hogy ... Tartalom megtekintése

Pince bejárat, Tokaj

Bíró  Ernő alkotása 30×42 cm, akvarell Ebben a rémítően  szomorkás időben  vágyódva  nézhetünk  erre  a  Bíró Ernő  által   megpingált  képre. Kirobbanó  fényekben  pompázik   a  pince  tetején  dúsan  hajtó ... Tartalom megtekintése

Emlék

Ősz Zoltán alkotása 25×30 cm, pasztell. 2024 “Jaj, a gyerekkor mily tündéri kor volt: egy ködbe olvadt álom és való, ha hullt a hó az égből, porcukor volt, s a... Tartalom megtekintése

Csend a sziklák tövében

Biszák László alkotása 35x60cm. Lüktető  világunk   tele  van  meglepetéssel,  olyannyira,  hogy  belefér  bármilyen  szokatlan  torz,  pszicho,  sci fi,  csak  rettentsen! Nehéz  elhatárolódni,  nehéz kimaradni,  így  azután     egyszer... Tartalom megtekintése