Márkus Gyula

Ügyvezető igazgató,

Nyíregyháza

szszb_07-50_markus_gyula.jpgÉpítőipari szakemberként, csendben, látványosságok nélkül politizálóként vált ismertté Nyíregyházán és szerte a megyében. Vállalkozóként, ügyvezetőként letette névjegyét kis hazánk több településén, sőt külföldön is. A becsületes munka, a tanulás, a közösségért való tenniakarás a jellemző rá. Márkus Gyuláról van szó, aki a SZÁÉV Fémváz Kft. ügyvezető igazgatója, napjainkban is közéleti munkát végez Nyíregyházán a városfejlesztési bizottságban. Az utóbbi években, sőt évtizedekben szépen fejlődött a megyeszékhely, formálódott, javult az arculata. Ehhez a városépítéshez és -szépítéshez ő is letett egy téglát…

A Tisza-parti településen, Ibrányban született 1950-ben, de az általános iskolát már Nyíregyházán végezte el. Mindjárt ezután az építőipar szolgálatába állt. A debreceni Péchy Mihály Építőipari Technikumban szerzett technikusi oklevelet. A debreceni Ybl Miklós Építőipari és Műszaki Főiskolán építőgépész üzemmérnök diplomát szerzett. Később itt gazdasági szervező szaküzemmérnök másoddiplomát vehetett át. Tovább hajtotta a tudásvágy, 1987-ben a budapesti Pénzügyi és Számviteli Főiskolán mérnök-üzemgazdász képesítést szerzett. Az MSZMP politikai gazdaságtan szakosítóján felsőfokú politikai képesítést kapott. Képzett, sokoldalú ember. Mindezzel jelentős szakmai és emberi tapasztalat párosul.

Az építőiparral, ezzel az igen fontos, tiszteletre méltó ágazattal már általános iskolás korában elkötelezte magát. A nyári szünetekben a Nyíregyházi Festő Ktsz-ben együtt dolgozott az építőkkel, az építkezőkkel. Szakosodni kezdett, az építőiparhoz kapcsolódó gépek egyre jobban érdekelték. A technikumi évek alatt Budapesten az Épgép gyáraiban ismerkedett meg a lakatos, a hegesztő és a forgácsoló szakma alapjaival.

A technikum elvégzése után megyénk akkor legnagyobb cégénél, a Szabolcs Megyei Állami Építőipari Vállalatnál helyezkedett el gyakorló technikusként, majd munkahelyi gépész lett. Kezdőként feladata volt egy korszerű építési technológiához a gépigények kielégítése. Az alagútzsalus, kilencemeletes házak építésénél is bizonyítania kellett. Városrészek kiépítéséhez járult hozzá munkájával. Személyes sikerélménye volt, hogy megyénkbe ő telepítette az Elba Mixer nevű német- magyar együttműködésből létrejött mini betongyárat. A SZÁÉV-nél több fontos beosztást betöltött. Volt gépészmérnök, gépgazdálkodó, körzeti főgépész. A tmk-ban, a gépláncok kialakításában is gyakorlatot szerzett. Büszke lehet rá, szívesen emlékezhet arra, hogy az ő újításával kialakított vibrációs lappal váltották ki a vékony vasbeton válaszfal kézi tömörítésének folyamatát. A műszaki ismeretei mellé jelentős gazdasági, szervezési ismereteket szerzett, mert 1977 és 82 között a 3800 fős nagyvállalatnál termelésirányítóként dolgozott. Ez idő alatt a tervezéssel, a bérgazdálkodással, a kádermunkával is megismerkedett, a vállalkozások területén is szerzett ismereteket.

A politikai munkába szintén bekapcsolódott. Ám szégyenkezés nélkül, sőt némi büszkeséggel tekinthet vissza politikai múltjára. 1983 és 85 között a KISZ Nyíregyházi Városi Bizottságának első titkáraként 25 ezer fiatal munkájához, tanulásához adott segítséget. Ez idő tájt a Ságváritelepen 79 fiatal jutott kedvezményes lakáshoz. A Vasvári Pál utcán pedig a minigarzonokban teremthettek maguknak otthont a fiatalok és a kezdő házasok.

Az MSZMP megszűnésekor, a rendszerváltó időkben a városi pártbizottság gazdaságpolitikai titkári teendőit látta el. Ebben a történelmi időben felelősségteljes beosztás volt ez. Az MSZP-nek most is tagja.

A SZÁÉV felszámolása előtt, vagyis az 1992. évet megelőző pár évben a nagyvállalat lakatosüzemében, annak üzemeltetőjeként dolgozott. A privatizálás jegyében korszakalkotó volt 1992. január 1-je, ekkor alakult meg a SZÁÉV Fémváz Kft. amelynek azóta is ügyvezető igazgatója. (Ez a cég ma is őrzi az egykori építőipari vállalat valaha jól csengő nevét.) Nehéz gazdasági környezetben indult a kft., amely rentábilis. Berlinben, Budapesten is dolgozott a cég, Kabán a magyar-japán vegyes vállalat új beruházásának volt részese a társaság. A távol dolgozó Kaspi Trade Kft.-nek speciális nyílászárókat készítenek. Kuriózum, történelmi emlék, hogy nem is oly régen színes bőrű amerikai katonák jártak a kft. Tünde utcai üzemcsarnokában. Megszemlélték a kanadai ATCO cég világszabadalma alapján gyártott mobil, szétszedhető, újra összerakható raktárházat. Ezt a nyíregyháziak az amerikai katonák taszári bázisára készítették. A megrendelők elégedettségére a Boszniában szolgálatot teljesítő katonáknak is készítettek ilyet.

Márkus Gyula nős, van egy 14 éves lánya és egy 12 éves fia. Életútját így summázta: „Az eddigi életemből a legnagyobb örömet az okozza, hogy mindig a saját teljesítményem alapján boldogultam és boldogulok ma is.”

(Szabolcs-Szatmár-Beregi Almanach 7. kötet. In-Forma Kiadó Nyíregyháza 1998.)
Szerző: 2018. 01. 17.
Ha még nincs közöttünk, csatlakozzon most az Unokáink is olvasni fogják oldal kedvelőihez a Facebookon!

Hasonló

Varázslat

Huszár Boglárka alkotása 60×60 cm. olaj, vászon. Nem is tudom mióta  áll  ez  a  nagyon  régi  épület,  kicsit  elvarázsolt  szépségével   kastély,  kicsit  bástya szerű  repkénnyel  befutott oldalával.  Az idő ... Tartalom megtekintése

Az út  

Tüttő József alkotása Szinte  meggyötört  arcok,  holott  egy  életút  harcosai  a  születéstől  a  végsőkig.  Egyetlen  ember  akinek  annyiszor változik az  arca,  ahány állomást  tudhat  maga mögött.  Hogy sejthetnénk  gyermekkorban,  milyen ... Tartalom megtekintése

Pomaranski Luca portréja

Huszár Boglárka alkotása Csak általánosságban  szabad  beszélni, én  mégis  a portrézást  találom a legizgalmasabb alkotói  munkának.  Huszár  Boglárka  ragyogó   képet festett  Lucáról,  aki csak  éppen  bekukkantott  a  vászonra, hogy ... Tartalom megtekintése

Pince bejárat, Tokaj

Bíró  Ernő alkotása 30×42 cm, akvarell Ebben a rémítően  szomorkás időben  vágyódva  nézhetünk  erre  a  Bíró Ernő  által   megpingált  képre. Kirobbanó  fényekben  pompázik   a  pince  tetején  dúsan  hajtó ... Tartalom megtekintése

Emlék

Ősz Zoltán alkotása 25×30 cm, pasztell. 2024 “Jaj, a gyerekkor mily tündéri kor volt: egy ködbe olvadt álom és való, ha hullt a hó az égből, porcukor volt, s a... Tartalom megtekintése