Darabánt Gusztáv

Ügyvezető igazgató,

Budapest

Darabánt G259.jpgAz egykori szatmári fiú nagy utat tett meg, amíg Fábiánházáról eljutott az eurázsiai határkőig, ahol egyik lábával Európában, a másikkal Ázsiában volt. Tanulásának, szaktudásának, kitartó munkájának köszönheti, hogy nem sokkal e könyv megjelenése előtt magasabb beosztásba került, persze alaposan megnőtt a felelőssége is. Az irodája immár a Duna-parton van, a Magyar Tudományos Akadémia közvetlen közelében, az Akadémia u. 3. sz. alatt. Ő Darabánt Gusztáv, az ERDÉRT FAKER Kft. ügyvezető igazgatója.

Mátészalkáról vezetett az útja a pesti központi irodába. Nagynak és fontosnak mondható ez a kft., amelynek vezetését rábízták. Import fenyő fűrészáru és egyéb építőanyag forgalmazásával foglalkozik a korlátolt felelősségű társaság. Mit is kell tudni az ERDÉRT-ről, illetve a kft.-ről? Mindenekelőtt azt, hogy az ERDÉRT ma is száz százalékban a magyar állam tulajdona. Igaz, privatizáció előtt áll. A kft. pedig több, mint két éve, ezerkilencszázkilencvennégy május elsején alakult meg. Forgalmaznak orosz fenyő fűrészárut asztalos és építő minőségben, tetőlécet, tetőfedő és szigetelőanyagokat, hajópadlót, lambériát, gipszkartont, nyílászárókat. Különösen figyelmet érdemel a kft. mátészalkai telepe, ahol hagyományai vannak az építőanyagok forgalmazásának. Itt (és nem csak itt) árulnak francia gyártmányú és minőségű onduline tetőfedő anyagot, Hajdúböszörményben gyártott nyílászárókat, orosz farostlemezeket, az Interspan vásárosnaményi gyárában készült forgácslapokat.

A kft. egyébként behálózza egész kis hazánkat. Országos cégről van tehát szó, amelynek van telepe a budapesti Asztalos utcában és a Patakhegyi utcában, természetesen Mátészalkán, valamint Adonyban, Budakeszin, Győrben, Tatabányán, Szolnokon, Debrecenben, Kétegyházán, Alsózsolcán, Nagykanizsán és a híres Esztergomban. A kft. érdekes belsőépítészeti szaküzlete Budapesten az Akadémia u. 3. sz. alatt található. Hangsúlyozni kell, hogy a kft. nem csak országos cég, több is annál. Nem csak importál, kis mértékben exportál is. Fontos cég élére került tehát 1996 nyarán Darabánt Gusztáv.

Mint említettük, két évvel ezelőtt, 1994 tavaszán alakult meg a kft. Ez az ERDÉRT legnagyobb korlátolt felelősségű társasága. Évente nem kevesebb mint 2 milliárd forint értékű forgalmat bonyolít le, s lehet számítani a forgalom növekedésére. (Az elfogulatlan tollforgató talán joggal nevezi a mátészalkai telepet az egyik legfontosabbnak.)

E telep fontosságát a földrajzi fekvése és a forgalma miatt lehet hangsúlyozni. Az áru nagyobb része ugyanis Oroszországból jön be. Orosz erdőgazdaságok és faipari kombinátok a beszállítók. Szlovákiából is érkezik áru a kft. telepeire. A MÁV-val hagyományosan jó a kapcsolata az ERDÉRT-nek, mi sem természetesebb, mint hogy a vasúton jön be az áru a telepekre. Talán érdemes e könyvben feljegyezni az utókornak, hogy 1996 augusztusában külön kétoldalú szerződést kötött a MÁV-val.

Valaha szűkebb hazánk egyik jelentős üzeme, munkahelye volt az ERDÉRT mátészalkai telepe. Most is az. A kft. megalakulása óta csak nyolccal bővült a létszám a szalkai telepen, de a fontosságát ennek a telepnek senki nem vonhatja kétségbe. A szalkai telep vámszabad terület. A kft. ezerkilencszázkilencvenhat szeptemberétől magán vámraktárat működtet majd, a beérkező áru ésszerű és szakszerű tárolása és elosztása érdekében. A változáshoz megvannak a személyi és tárgyi feltételek. Nem árt megemlíteni: a szalkai telep forgalmának harminc százaléka nem fenyőáruból, hanem egyéb építőanyagokból van.

A kft. a fenyő fűrészáru nyolcvan-kilencven százalékát hazai piacon értékesíti. A tíz-tizenöt százalék export egyelőre csak a déli szomszédainkat érinti. A délvidéki újjáépítésekhez ment már (és majd megy is) ki áru a mátészalkai és a debreceni telepről.

Darabánt Gusztáv sportos alkatú, bajuszos férfi. Életútja dióhéjban. A kis szatmári községben, Fábiánházán járt általános iskolába. (Most is rokoni, baráti szálak fűzik e községhez, szívesen látogat ide.) Középiskolai tanulmányait Mátészalkán végezte, a Budapesti Közgazdaság-tudományi Egyetemen szerzett agrárközgazdász diplomát. Az országos hírű Mátészalkai Állami Tangazdaságban volt gyakornok, osztályvezető, majd főosztályvezető. Szakmai sikereket könyvelhetett el itt (is). 1981-től 1993-ig az ERDÉRT mátészalkai telepén gazdasági igazgatóhelyettes volt. Ettől kezdve a kft. megalakításáig az ERDKOM Kft. gazdasági igazgatója volt.

Szeret sportolni, főleg a focit imádja. Most is tagja a mátészalkai sportegyesület elnökségének. Vallja: szakmai sikereit, az előmenetelét a jó családi háttérnek is köszönheti. Felesége felsőfokú munkaügyi végzettséggel a mátészalkai munkaügyi kirendeltségen dolgozik, a fiuk tizenkét éves.

Az országos kiterjedésű kft. talán hasznát veszi annak, hogy Darabánt Gusztávot stílusosan szólva kemény fából faragták…

 (Szabolcs-Szatmár-Beregi Almanach 5. kötet. In-Forma Kiadó Nyíregyháza 1996.)
Szerző: 2018. 01. 17.
Ha még nincs közöttünk, csatlakozzon most az Unokáink is olvasni fogják oldal kedvelőihez a Facebookon!

Hasonló

Téli alkony

Ősz Zoltán alkotása  Petőfi Sándor: ALKONY (részlet) Olyan a nap, mint a hervadt rózsa, Lankadtan bocsátja le fejét; Levelei, a halvány sugárok, Bús mosollyal hullnak róla szét. Néma, csendes a... Tartalom megtekintése

Buckavidék Fülöpszállás

Bíró Ernő alkotása Ezen a szélfútta  vidéken,  ahol mindig  változik a terep,  ahol a  cipő, és  zokni kérgessé  válnak az  éles  homoktól, nem  egy  sétatér.  Magasan a bucka tetején  kapaszkodnak... Tartalom megtekintése

Charles Bukowski

Biszák  László alkotása Ne szépítsünk,  nem kívánja  meg  tőlünk  senki  sem,  ha  valami, valaki nyers,  nem  bűn!!!  Legyen  egyenes,  őszinte, és  férfias!  Saját  maga is  kegyetlen  őszinteséggel  írta  meg  saját ... Tartalom megtekintése

Sceptrum

Tüttő  József alkotása A fordítás  szerint:   Ősi  hatalmi  jelvény,  ami alá  tartozik  az ítélkezés, igazságosság  a  jogszolgáltatás!!  Jogar!! Életünket  mindig   beszorítani  látszik  rendszabályok  közé,  mivel  bőven  akadnak,  akik ... Tartalom megtekintése

Santa Maria della Salute

Huszár  Boglárka alkotása Mit  kívánunk   egy  festménytől?  Mi keltette  fel a figyelmünket?  Ki  festette?   Ki  Ő?    ….és  még  lehetne   tovább is   faggatnunk  magunkat,  de nem... Tartalom megtekintése

Büszke lázadók

Hargitai Beáta alkotása Kis kitérővel jelentkezem, valami mással, amit tőlem megszoktatok, és a reakciókból olvasva, egyre nagyobb kedvvel festegetek csak úgy szabadon, minden megkötés, és szégyen nélkül. Élvezem a színek... Tartalom megtekintése

Szent István Bazilika, Budapest

Huszár  Boglárka alkotása Kis  túlzással:  világjáró  Boglárkám    mindig  boldogan  fogadja  be  egy egy  idegen  ország  szépségeit,   áradozik  a helyszínen,  és  a  hazamentett  látnivalók  fotón rögzített  emlékek,  még  nagyobb ... Tartalom megtekintése