Dr. Harsányi Nándor

Sebész, plasztikai sebész főorvos,

Nyíregyháza

szszb 23 tk Harsányi Nándor dr.jpgAz ember azt vállalja fel, amit a lelkiismeretével meg tud beszélni – ezt a gondolatot fogalmazta meg dr. Harsányi Nándor sebész és plasztikai sebész főorvos, amikor átlépte a Jósa András Oktató Kórház küszöbét, éppen 33 évvel ezelőtt, 1974. október elsején. Fülében csengtek még professzorának örök érvényű mondatai. Háziorvos édesapjától évtizedeken át a betegek szolgálatát látta. A nagy hírű kisvárdai Bessenyei Gimnáziumban olyan filozófiatanár tanította, mint dr. Kiss Gábor, nem pusztán a tudományokra, hanem azok összefüggéseire, az életre, az embernek a környezetéért vállalt felelősségére. Az ifjú Harsányi doktor megszívlelte az útravalókat és elindult. Olyan elánnal vetette magát a sebészet mindennapi rutinjába, hogy igen hamar megismerték a nevét, és hamarosan a legjobbak közé emelkedett.

Dombrádon született 1949. június 2-án Márton Aranka orvosírnok és dr. Harsányi Nándor fiaként. Öccse, Harsányi Béla szintén ezt a hivatást választotta, ő Rakamazon praktizál. Édesapja 1946 és 1970 közt látta el a körzeti orvosi feladatokat. Tőle a betegek szeretetét, tiszteletét, a 24 órás helytállás kötelezettségét hozta magával. Saját családjában is ezen alapelvek szerint szervezi az életét. Nagyon örül, hogy megtalálta igazi társát dr. Sárközi Annamária gyermekorvosban, aki a legnehezebb szakmai területek egyikén, a gyermekvédelemben tevékenykedik évtizedek óta. Házasságukat két remek gyermekkel áldotta meg az ég. Az idősebbik fiú, Tamás Gergő nem véletlenül folytatta szülei hivatását. Az orvosi szakma egyik nehéz, ám annál szebb területét választotta, patológus lett, a napokban tette le szakvizsgáját. A megyei kórházban dolgozik. Felesége dr. Molnár Bernadett gyermekorvos, kislányuk a hároméves Lilli. A másik fiuk, Gábor Nándor gyógyszerésznek tanult, és az ország nyugati határán, Mosonmagyaróváron, mintha egy másik Magyarországon gyakorolná hivatását.

Amikor Harsányi doktor munkába állt, 60 ágyas osztályon nyolc orvos látta el a betegeket. Négy év gyakorlat után szakvizsgázott, majd az 1980-as évek elején, az új sebészeti tömb átadása után a sebészeti osztály kettéválasztásával lehetőség nyílt a szakosodásra. Nemcsak a két sebészet profilja tért el, hanem Harsányi doktor urat is megtalálta a saját feladata. Míg korábban az égett betegek sebészetével csak a baleseti sebészek foglalkoztak, e témában képzett szakorvos nem volt. Egyik kollégájával tanfolyamon tanulta meg és a gyakorlatban is elkezdte ezt a típusú tevékenységet. 1994-ben elsőként tették le a szakvizsgát a plasztikai sebészetből, és megnyílt az út a veleszületett vagy szerzett deformitások műtéti korrekciójának lehetősége előtt. Alig látszottak ki a munkából, például a fejen lévő rosszindulatú bőrdaganatok miatt évente 80–100 beteget operáltak. Amíg támogatta a társadalombiztosítás, az elálló fülek korrekciója is a gyakori beavatkozások közé tartozott.

Ma már rutinszerűen művelik a mindennapok sebészetének számító helyreállító műtéteket. Szoros szakmai együttműködést alakítottak ki a baleseti sebészekkel, adott esetben a fül-orr-gégészekkel, a szájsebészet szakorvosaival. Emlékezetes esetként említi annak a betegeknek a műtétjét, akit majdnem széttépett a kutya az egyik faluban. Ma már Harsányi főorvos tanítgatja a fiatal sebészeket ezen irányú műtétek végzésére.

Komoly előrelépést hozott az életében a Nemzeti Emlőszűrő Program. A szűrések megszervezése, és az országosan is kimagasló arányban megjelenő nők mammográfiás vizsgálata után – ha a műtét elkerülhetetlennek látszott – a sebészeti osztályon létrejött egy emlősebészeti team, amelynek dr. Harsányi Nándor lett a vezetője. Szakmai érdekességként említi, hogy a megyei kórház messze a legjobban felszerelt az ilyen típusú beavatkozások legmodernebb elvégzésére. Az emlő MR-készülékkel a többgócú daganatot is diagnosztizálják, és csak a szükséges mértékben műtik a mellet. Az „Őrszem” elnevezésű nyirokcsomó-meghatározás tovább segíti a precíz vizsgálatot és beavatkozást. A patológusok már akkor meghatározzák az átküldött szövetmintát, amikor a beteg még alszik a műtőasztalon. A teljes rehabilitációt kiegészítheti a mell helyreállítása.

A divattal és az egészséggel egyaránt lépést kell tartani, ha a plasztikai sebészt kérdezzük. Kialakult egy réteg, amely képes fizetni az óhajtott cél érdekében. A zsírleszívás, a ránctalanítás, a hasplasztika, a mellek kisebbítése vagy nagyobbítása, az elálló fülek korrigálása bármely korosztályban szóba jön. A bankok újabban hitelt is nyújtanak ezekhez a műtétekhez. Harsányi doktor nagyon fontosnak tartja a beteggel kialakított viszonyt, hisz a szépészeti műtét olyan, mint a gyermekvállalás: életre szóló döntés, lényegében egy szerződés a beteggel.

Szabad idejében olvas, kertészkedik, barkácsol, és rajong a szép futballért.

(Szabolcs-Szatmár-Beregi Almanach 23. kötet. In-Forma Kiadó Nyíregyháza 2007.)
arany elválasztó.jpg
Dr. Harsányi Nándor második unokája, Zsombor már három éves, Lili pedig nyolc. A mögöttünk hagyott fél évtized alatt nyugdíjba vonult a Főorvos Úr és a neje, dr. Sárközi Annamária gyermekgyógyász is. Ám a hivatását továbbra is gyakorolja: a Jósa András megyei kórházban szerdán, csütörtökön, pénteken 8-16 óra közt az általános és a helyreállító sebészeti műtéteket ma is végzi. 
A 42/599-700/1172-s telefonon, mobilon a 20/9792-912 számon, vagy a harsanyin@freemail.hu e-mail címen elérhető. 
Páciensei a leggyakrabban Fülkorrekciót, hasfalplasztikát, emlőműtéteket kérnek. Előzetes egyeztetés után Nyíregyházán, a Hajnal Klinikán (Ér u. 23.) szerdán 16,30 és 17,30 között fogadja a betegeket magánrendelésén.
(Kiegészítve 2012. július 11-én.)
arany elválasztó.jpg
Szerző: 2018. 01. 17.
Ha még nincs közöttünk, csatlakozzon most az Unokáink is olvasni fogják oldal kedvelőihez a Facebookon!

Hasonló

Téli alkony

Ősz Zoltán alkotása  Petőfi Sándor: ALKONY (részlet) Olyan a nap, mint a hervadt rózsa, Lankadtan bocsátja le fejét; Levelei, a halvány sugárok, Bús mosollyal hullnak róla szét. Néma, csendes a... Tartalom megtekintése

Buckavidék Fülöpszállás

Bíró Ernő alkotása Ezen a szélfútta  vidéken,  ahol mindig  változik a terep,  ahol a  cipő, és  zokni kérgessé  válnak az  éles  homoktól, nem  egy  sétatér.  Magasan a bucka tetején  kapaszkodnak... Tartalom megtekintése

Charles Bukowski

Biszák  László alkotása Ne szépítsünk,  nem kívánja  meg  tőlünk  senki  sem,  ha  valami, valaki nyers,  nem  bűn!!!  Legyen  egyenes,  őszinte, és  férfias!  Saját  maga is  kegyetlen  őszinteséggel  írta  meg  saját ... Tartalom megtekintése

Sceptrum

Tüttő  József alkotása A fordítás  szerint:   Ősi  hatalmi  jelvény,  ami alá  tartozik  az ítélkezés, igazságosság  a  jogszolgáltatás!!  Jogar!! Életünket  mindig   beszorítani  látszik  rendszabályok  közé,  mivel  bőven  akadnak,  akik ... Tartalom megtekintése

Santa Maria della Salute

Huszár  Boglárka alkotása Mit  kívánunk   egy  festménytől?  Mi keltette  fel a figyelmünket?  Ki  festette?   Ki  Ő?    ….és  még  lehetne   tovább is   faggatnunk  magunkat,  de nem... Tartalom megtekintése

Büszke lázadók

Hargitai Beáta alkotása Kis kitérővel jelentkezem, valami mással, amit tőlem megszoktatok, és a reakciókból olvasva, egyre nagyobb kedvvel festegetek csak úgy szabadon, minden megkötés, és szégyen nélkül. Élvezem a színek... Tartalom megtekintése

Szent István Bazilika, Budapest

Huszár  Boglárka alkotása Kis  túlzással:  világjáró  Boglárkám    mindig  boldogan  fogadja  be  egy egy  idegen  ország  szépségeit,   áradozik  a helyszínen,  és  a  hazamentett  látnivalók  fotón rögzített  emlékek,  még  nagyobb ... Tartalom megtekintése