Marjánné Rinyu Ilona

Polgármester,

Balkány

szszb_15-76_marjanne_rinyu_ilona.jpgMarjánné Rinyu Ilona soha nem elégedett meg az elért eredményekkel, mindig többre törekedett. Sikeres vállalkozóként jól cseng a neve Debrecenben és Nyíregyházán, ahol a két megyeszékhely belvárosában igen elegáns parfümériákat hozott létre. Úgy gondolta, a vállalkozásával előmozdíthatja a vásárlók jó közérzetét, hogy a hölgyek és az urak ápoltnak, elégedettnek érezzék magukat. A 2002-es önkormányzati választáson Marjánné Rinyu Ilonát megválasztották Balkány polgármesterének.

A szomszédos Biriben született, de már huszonnégy éve Balkányban él. Férje, Marján János, mezőgazdasági nagyvállalkozó. Házasságukból egy fiúgyermek született: Gergő a Nyíregyházi Főiskola gazdasági szakán másodéves. Most ő is komoly megméretésben részesül, hisz amit vállalkozó szüleitől eddig látott, most a gyakorlatban is alkalmazhatja.

Édesanyja munkaideje teljes részét kitölti az önkormányzati feladat, illetve a megyei közgyűlésben is fontos tisztséget lát el. Így Gergő veszi át az illatbirodalmat. A karácsony előtti forgatagban debütált, és a jó szemű anyuka azonnal észrevette, hogy a fia a vevőkkel közvetlen stílust használ, és gyorsan beletanul a vállalkozás háttérmunkáiba is.

Vajon miért akart egy sikeres vállalkozó kilépni az üzleti élet keretei közül? Marjánné Rinyu Ilona teljesen természetesnek tartja, hogy lakhelyén is igyekezzen többet, jobbat elérni, és a közös sikereket előmozdítani.

Az utóbbi időben foglalkoztatta a gondolat, hogy még több emberről gondoskodjon, felelősségteljes döntéseket hozzon, akár kockázatot is vállaljon, s mindezt tegye őszintén, lelkiismeretesen. Ezt a törekvést felismerték és méltányolták a balkányiak, amikor őrá szavaztak legtöbben a polgármester-választáson.

Jó érzékkel észrevette, hogy az európai uniós tagsághoz közeledve a térségi programokat menedzselik a közös pénzből. Mint mondja, a Dél-Nyírség fehér foltnak számít az ország fejlesztési térképén.

A fontos kereskedelmi útvonalak, a vasutak, az autópálya egyelőre elkerüli, viszont az itt élő lakosság, a falvak, a tanyák jelentős erőt képviselnek. A Dél-nyírségi Kistérségi Társulás, amelynek elnöke Marjánné Rinyu Ilona lett, tizenegy település – köztük a Hajdú-Bihar megyéhez tartozó város, Nyíradony – fejlesztését igyekszik szervezett keretek közt megoldani. Bár a társulás székhelye Szakolyban található, a balkányi polgármester asszony ezt egyáltalán nem látja hátrányosnak. Úgy véli, minden település sajátos arculatot és lehetőséget kaphat a kistérségi társulásban. Az elgondolás szerint az okmányiroda és az építésügyi szakhatóság rendezkedik be.

A térségfejlesztésen gondolkodva jött az ötlet, a polgármester asszony meggyőződése, hogy Balkányt a ciklus végére várossá lehet fejleszteni. Az ötletet lázas cselekvés követte, Marjánné hozzálátott egy nagy ívű program felvázolásához. Mintegy hárommilliárd forintot akar szerezni a fejlesztési koncepcióhoz a különböző pályázatokon. Ebből a pénzből két év alatt Balkány elnyerheti az urbánus jogot. A városfejlesztési elgondolás fontos eleme, hogy a 7000 fős lakosság – mintegy 30–35 százalékuk tanyákon él – egészséges ivóvízhez, szilárd burkolatú úthoz, és telefonhoz jusson. A tanyai lakosság életkörülményeinek javítását is célul tűzte az önkormányzat. A belterületen az iskola bővítését, felújítását, egy új iskolaépület és sportcsarnok létesítését tervezik.

A tíz évre szóló településrendezési terv 2003 nyarára készül el, és ez lesz az alapja a benyújtandó pályázatoknak. Terveik között középszintű oktatás is szerepel. Itt szakképesítést szereznek, és idegen nyelvet tanulnak majd a diákok. Bővítik és javítják a kereskedelmi és szolgáltató létesítmények számát és színvonalát, nyitnak egy piaccsarnokot. Mintegy 1000–1200 hektáron telepítettek vegyes gyümölcsöst, diót, almát, szilvát, bodzát. Hamarosan épülnek a hűtőházak ezek feldolgozására. A keleti piacok újbóli megnyílása exportlehetőségeket kínál ezeknek a termékeknek. Szerveződik a kistérségben a TÉSZ, amely a mezőgazdasággal foglalkozók összefogását jelenti. Terveik közt szerepel, hogy a szakképzés színvonalát emeljék, szeretnének minél több balkányi férfinak és nőnek szakmát adni.

Dióhéjban ennyi a fejlesztési program. A 21. század elején Marjánné Rinyu Ilona polgármester asszony azon fáradozik, hogy az Európai Unióban megbecsült helye legyen a hét hazai régió egyikeként a kistérségi társulásnak, és benne Balkány városának. Eltűnhet Magyarország térképéről az a fehér folt, amely korábban a Dél-Nyírséget jelentette. A mezőgazdaságáról ismert nagyközség, a tanyabokrokba tömörült lakosság jóval később jutott a komfortos mindennapokhoz, mint az ország más részén ez megszokott volt. A bepótolnivaló mellett nagy ívű, urbánus programnak lehetnek cselekvő részesei a balkányiak az elkövetkező években.

 (Szabolcs-Szatmár-Beregi Almanch 15. kötet. In-Forma Kiadó Nyíregyháza 2003.)
Szerző: 2018. 01. 17.
Ha még nincs közöttünk, csatlakozzon most az Unokáink is olvasni fogják oldal kedvelőihez a Facebookon!

Hasonló

Varázslat

Huszár Boglárka alkotása 60×60 cm. olaj, vászon. Nem is tudom mióta  áll  ez  a  nagyon  régi  épület,  kicsit  elvarázsolt  szépségével   kastély,  kicsit  bástya szerű  repkénnyel  befutott oldalával.  Az idő ... Tartalom megtekintése

Az út  

Tüttő József alkotása Szinte  meggyötört  arcok,  holott  egy  életút  harcosai  a  születéstől  a  végsőkig.  Egyetlen  ember  akinek  annyiszor változik az  arca,  ahány állomást  tudhat  maga mögött.  Hogy sejthetnénk  gyermekkorban,  milyen ... Tartalom megtekintése

Pomaranski Luca portréja

Huszár Boglárka alkotása Csak általánosságban  szabad  beszélni, én  mégis  a portrézást  találom a legizgalmasabb alkotói  munkának.  Huszár  Boglárka  ragyogó   képet festett  Lucáról,  aki csak  éppen  bekukkantott  a  vászonra, hogy ... Tartalom megtekintése

Pince bejárat, Tokaj

Bíró  Ernő alkotása 30×42 cm, akvarell Ebben a rémítően  szomorkás időben  vágyódva  nézhetünk  erre  a  Bíró Ernő  által   megpingált  képre. Kirobbanó  fényekben  pompázik   a  pince  tetején  dúsan  hajtó ... Tartalom megtekintése