Herczku István

Iskolaigazgató,

Levelek

szszb_17-136_herczku_istvan.jpgA család negyedik, késői gyermekeként született Nyíregyházán, 1957. augusztus 12-én, Herczku István, a leveleki Gárdonyi Géza Általános Iskola igazgatója. Édesanyja, Hajdu Ilona, a népes családi háztartás gondjait cipelte a vállán. Édesapja, Herczku Pál, egykor italboltot vezetett a közeli faluban, Magyon. Legidősebb testvérbátyja, Zoltán, nyugdíjas karbantartó. György nevű bátyja pedig nyugdíjas pedagógus. Pálnak hívták a 33 évesen elhunyt testvérét, aki Baktalórántházán egy vasüzlet vezetője volt. Az igazgató úr felesége, Sverta Katalin, a fővárosból származik. Ma a szomszéd falu, Magy óvodájában beosztott óvodapedagógusként dolgozik. Legidősebb fiuk, Gábor, a fővárosi rendőrség kötelékében teljesít szolgálatot. Leányuk, Eszter, Debrecenben, az agrártudományi egyetemen elsőéves hallgatója. A legkisebb fiuk, István, Nyíregyházán, a Sipkai Barna Kereskedelmi és Vendéglátó-ipari Szakközépiskola harmadikos tanulója.

Herczku István ezerkilencszázhetvenötben, Baktalórántházán érettségizett. Egy éven át Tiszavasváriban, a Váci Mihály Művelődési Központban mint művelődésszervező készült későbbi pályájára. Akkori vezetője következetes és kiszámítható magatartása máig ható példa a számára. A megyeszékhelyen kezdte meg főiskolai tanulmányait 1977-ben. Népművelés–földrajz szakos tanári diplomáját a Bessenyei György Tanárképző Főiskolán vehette át 1981-ben. Rövid nyári pihenő után érkezett meg mindmáig egyetlen munkahelyére a leveleki általános iskolába. Beosztott tanárként dolgozott 1987-ig. Ekkor az akkori igazgatóhelyettes elment a községből, s az iskola vezetője úgy döntött, Herczku úr veszi át a feladatkörét. Tizenhárom év múltán, 2000-ben pedig a képviselő-testület öt évre kinevezi őt a Gárdonyi Géza Általános Iskola igazgatójává.

A több mint húsz évvel ezelőtti körülményekre visszaemlékezően mondja el, hogy a három társközség – Levelek, Magy, Besenyőd – tanulói egy iskolába jártak. Az alsó tagozatos osztályok Magyon és Besenyődön, míg a felsősök Leveleken, összesen huszonegy tanteremben tanultak. A rendszerváltozás adott lehetőséget arra, hogy a 712 gyerek a neki legjobban megfelelő helyen járhasson iskolába. Így lett előbb, 1989-ben önálló a magyi, majd egy évvel később a besenyődi intézmény. A források megosztása demokratikus légkörben zajlott le. Az akkori negyvenfős tantestület tagjai szabadon dönthettek arról, melyik iskolában tanítanak a továbbiakban. Ide tartozóan szól az igazgató úr arról, hogy neki, nem helybeliként, keményen meg kellett dolgoznia azért, hogy a kartársai befogadják, majd később el is ismerjék szakmai tudását, emberi kvalitásait.

A szétválás után meg kellett teremteniük az önálló élet személyi és tárgyi feltételeit, miközben a követelmények gyorsvonati sebességgel nőttek. 1992-ben, a névfelvétellel egy évben adták át az új tornacsarnokot, amire talán a legbüszkébbek. Az 1055 négyzetméter alapterületű építményt minden teremsport űzésére alkalmassá tették úgy, hogy az megfeleljen a nemzetközi előírásoknak is. Bátran elmondható az, hogy a térség, és nemcsak Levelek község gazdagodott ezzel a létesítménnyel. 16 óráig az iskolásoké a terem, majd a felnőttek következnek.

Rendszeresek itt az „asszonytorna”- és az aerobikfoglalkozások. Az erősebbik nem képviselői pedig minden évben, bajnoksági rendszerben döntik el a legjobbnak kijáró cím sorsát. Vendégül látták már itt az Aranycsapat még élő tagjait, Farkas Bertalant, mindmáig egyetlen űrhajósunkat, a Parlament futballválogatottját és számtalan ismert előadóművész is adott műsort a közönség tiszteletére. Az intézmény vezetői posztját napjainkban Borbély Attila igazgatóhelyettes úr tölti be.

A Gárdonyi Géza Általános Iskola 2002-ben új szárnnyal bővült. A minden igényt kielégítő önálló épületrész saját ebédlővel is rendelkezik. A tanulói létszám 344, akiket huszonnégy fős tantestület oktat és nevel. A hatodik osztálytól tanított angol mellett lehetőség van a német nyelv tanulására is. A rendszerben működő tizenegy számítógépet szabadon használhatják az érdeklődők. Az intézmény ad helyet négy magániskolának is, így a szülők járathatják gyermekeiket népitáncra, képzőművészeti foglakozásokra, zeneórákra, német nyelvi képzésre és akár moderntánc-órákra is. A hatvanhat fából álló kis arborétum a környék mindenki számára kedves színfoltja. Az iskola rendezvényein az igen aktív szülői munkaközösség tagjai kivétel nélkül részt vesznek, emellett szervezési feladatokat is ellátnak.

Herczku István igazgató úrnak minden oka meg van arra, hogy büszke legyen arra az intézményre, amit vezet. A munkakapcsolat érezhetően jó, a tanulók tisztelettudóak, a körülmények a színvonalas oktatáshoz és tanuláshoz egyaránt biztosítottak.

Az igazgató úr „hobbija” az egészséges életmód. Ennek érdekében minden nap 20–30 vagy 50 kilométert is kerékpározik. Aki akarja, követheti őt…

(Szabolcs-Szatmár-Beregi Almanch 17. kötet. In-Forma Kiadó Nyíregyháza 2004.)
Szerző: 2018. 01. 17.
Ha még nincs közöttünk, csatlakozzon most az Unokáink is olvasni fogják oldal kedvelőihez a Facebookon!

Hasonló

Varázslat

Huszár Boglárka alkotása 60×60 cm. olaj, vászon. Nem is tudom mióta  áll  ez  a  nagyon  régi  épület,  kicsit  elvarázsolt  szépségével   kastély,  kicsit  bástya szerű  repkénnyel  befutott oldalával.  Az idő ... Tartalom megtekintése

Az út  

Tüttő József alkotása Szinte  meggyötört  arcok,  holott  egy  életút  harcosai  a  születéstől  a  végsőkig.  Egyetlen  ember  akinek  annyiszor változik az  arca,  ahány állomást  tudhat  maga mögött.  Hogy sejthetnénk  gyermekkorban,  milyen ... Tartalom megtekintése

Pomaranski Luca portréja

Huszár Boglárka alkotása Csak általánosságban  szabad  beszélni, én  mégis  a portrézást  találom a legizgalmasabb alkotói  munkának.  Huszár  Boglárka  ragyogó   képet festett  Lucáról,  aki csak  éppen  bekukkantott  a  vászonra, hogy ... Tartalom megtekintése

Pince bejárat, Tokaj

Bíró  Ernő alkotása 30×42 cm, akvarell Ebben a rémítően  szomorkás időben  vágyódva  nézhetünk  erre  a  Bíró Ernő  által   megpingált  képre. Kirobbanó  fényekben  pompázik   a  pince  tetején  dúsan  hajtó ... Tartalom megtekintése