Orosz Györgyné

Iskolaigazgató,

Nyírkércs

szszn_12-132_orosz_gyorgyne.jpgSenkitől nem örökölhette a családban a pedagógia iránti vonzalmat Orosz Györgyné, a nyírkércsi Petőfi Sándor Általános Iskola igazgatónője. Mégis olyan elhatározottsággal készült a választott hivatásra, hogy az érettségi és a tanítóképző közt munkával eltelt négy év is arra volt leginkább jó, hogy igazolja a pedagóguspálya iránti vonzalmát.

Orosz Györgyné, Pályi Magdolna, Nyíregyházán született 1960. február 10-én. Édesanyja, lánykori nevén Csicsák Magdolna, bolti eladó, majd vasúti pénztáros, ma nyugdíjas. Édesapja, néhai Pályi Mihály, ácsként kereste a család kenyerét. Három lány nevelkedett a gyermekkori családjában, Erzsébet gyógyszertári asszisztens, Mónika adminisztrátor az OTP-ben. Férje, Orosz György tanár, a baktalórántházi szakmunkásképző intézetben tanít. Két fiuk született, György a nyíregyházi Szent Imre Katolikus Gimnázium elsős tanulója. A szülők nagy büszkeségére az országos Kenguru matematikaverseny döntőjében ötödik helyet szerzett. Tamás hetedikes.

Oroszné, Magdika Baktalórántházán érettségizett 1978-ban. Egy számítástechnikai cégnél operátorként helyezkedett el és négy évig dolgozott. Úgy döntött, főiskolai diplomát szerez, és felvételizett a tanítóképzőbe. 1985-ben diplomázott. Szikszóra került tanítani, ott születtek a gyermekei is. Ám a szűkebb szülőhaza vonzása erősebbnek bizonyult, ezért 1986-ban hazaköltözött a családjával.

Ma már történelem, hogy a több, elavult épületben lévő iskola mit nyújthatott a gyerekeknek. Oroszné beosztott pedagógusként igyekezett a legtöbbet kihozni tanítványaiból. Kartársai becsülték munkabírásáért, kitartásáért. 1995-ben megbízott igazgatója és 1996-tól első számú vezetője volt az iskolának.

Megélhette az iskolaépítés szépségeit, még 1994-ben átadták a modern, szép iskolaépületet. Ma az óvoda üzemeltetését is ide rendelte az önkormányzat. Nyolc tanterem, tornaterem, könyvtár szolgálja az oktatást. A padlástér még bővíthető, a későbbiekben – az anyagiaktól függően – sorra kerülhet a terjeszkedés. Amit mindenképpen meg kell oldaniuk, az a tornaterem felújítása, ami legkevesebb 5 millió forintba kerül. A számítástechnikát szaktanteremben oktatják, 13 komputer elé ülhetnek a gyerekek. Ez azért fontos, mert a tanulók többsége csak itt ismerkedhet az informatikával. Biológiát és földrajzot, valamint kémiát tanulnak még szaktantermi környezetben. Oroszné kiemeli, hogy nem régóta alapfokú művészeti oktatásra is lehetőség nyílt egy magániskola révén. Soha nem álmodhattak volna a nyírkércsi kisdiákok, hogy a képzőművészetek alapjaival, elméletével és gyakorlatával a helyi iskolában foglalkozzanak. Az Abigél Magániskola révén népi tánc, társastánc, képzőművészet, báb, zene tartozik a tágabb értelemben vett tananyag keretébe. A hitoktatást is megszervezték. Könyvtáruk községi feladatokat is ellát.

Az iskolába jelenleg 115 tanuló jár, közülük 22 a közeli városból, Baktalórántházáról. Sajnos korjelenség, ám itt is tapasztalható, hogy 12 tanuló számít veszélyeztetettnek, 36 a hátrányos helyzetűek száma. Integrált nevelésben 10-en részesülnek, akik rendszeres felzárkóztató programban vesznek részt.

Nagy hangsúlyt helyeznek a gyermekek demokratikus jogainak érvényesítésére – ebben a diákönkormányzat messzemenően partnere az iskolának. Oroszné szerint fontos kialakítani felelősségüket az értékekért (demokrácia, szolidaritás, tolerancia), társadalmi részvételüket, s azt, hogy a problémákat az iskola szemszögéből is lássák. Az iskola célja, hogy a gyerekeknek legyen önálló elképzelésük saját jövőbeni szerepükről.

Arra törekednek, hogy az iskola szoros kapcsolatot ápoljon úgy a fenntartó önkormányzattal, mint a civil szféra más szereplőivel. Már ötödik éve, hogy létrehozták a Filippinó Alapítványt a szociálisan rászorult gyermekek támogatására. A különböző kulturális, sport és szabadidős tevékenységek egy részét is ebből finanszírozzák. A vállalkozók az anyagi támogatáson túl évente rendszeresen adnak komputereket, könyveket, az erdészet fenyőfával kedveskedik. Az üzemlátogatások a későbbi pályaválasztáshoz adhatnak plusz információt a gyerekeknek.

Az igazgatónő joggal büszke arra, hogy nemcsak a faluból, hanem távolabbról is idehozzák a szülők a gyerekeket tanulni. Az iskola jó hírnevet szerzett, a stabil összetételű tantestület, a magas szinten folytatott nevelő-oktató munka, a biztos általános alapműveltséget nyújtó, tehetséggondozó és pályaorientáló tevékenységnek tudják be az iskola iránt megnyilvánuló bizalmat. Mindennapi munkájukban az alkotóműhely-szellem a legjellemzőbb a felelősségérzettel és belső igényességgel dolgozó pedagógusokra. Ennek szellemében szerezte meg második diplomáját Oroszné a BME közoktatás-vezetői szakán.

Az igazgatónő szabadidejében színházba jár, úszással tölti az idejét. Nosztalgiával gondol a korábbi évekre, amikor a megyei búvárválogatott tagjaként hódolt szenvedélyének.

 (Szabolcs-Szatmár-Beregi Almanach 12. kötet. In-Forma Kiadó Nyíregyháza 2001.)
Szerző: 2018. 01. 17.
Ha még nincs közöttünk, csatlakozzon most az Unokáink is olvasni fogják oldal kedvelőihez a Facebookon!

Hasonló

Varázslat

Huszár Boglárka alkotása 60×60 cm. olaj, vászon. Nem is tudom mióta  áll  ez  a  nagyon  régi  épület,  kicsit  elvarázsolt  szépségével   kastély,  kicsit  bástya szerű  repkénnyel  befutott oldalával.  Az idő ... Tartalom megtekintése

Az út  

Tüttő József alkotása Szinte  meggyötört  arcok,  holott  egy  életút  harcosai  a  születéstől  a  végsőkig.  Egyetlen  ember  akinek  annyiszor változik az  arca,  ahány állomást  tudhat  maga mögött.  Hogy sejthetnénk  gyermekkorban,  milyen ... Tartalom megtekintése

Pomaranski Luca portréja

Huszár Boglárka alkotása Csak általánosságban  szabad  beszélni, én  mégis  a portrézást  találom a legizgalmasabb alkotói  munkának.  Huszár  Boglárka  ragyogó   képet festett  Lucáról,  aki csak  éppen  bekukkantott  a  vászonra, hogy ... Tartalom megtekintése

Pince bejárat, Tokaj

Bíró  Ernő alkotása 30×42 cm, akvarell Ebben a rémítően  szomorkás időben  vágyódva  nézhetünk  erre  a  Bíró Ernő  által   megpingált  képre. Kirobbanó  fényekben  pompázik   a  pince  tetején  dúsan  hajtó ... Tartalom megtekintése