Dr. G. Kiss Gyula

Főigazgató főorvos,

Debrecen

hb_02-36_dr_g_kiss_gyula.jpgEurópai színvonalú egészségügyi intézménnyé szeretné fejleszteni az elkövetkező öt esztendőben a debreceni Kenézy Gyula-kórházat G. Kiss Gyula főigazgató főorvos, aki 2004. január elsejétől öt esztendőre kapott megbízást az országos hírű kórház irányítására.

A főigazgatói munka természetesen jelentős kihívást jelent számára, az életre szóló szakmai döntést mégis az 1980-as évek közepén kellett meghoznia.

– A repülő orvoslást ekkor váltotta fel az új szerelem, a gasztroenterológia – idézi fel a későbbi szakmai sikereket hozó elhatározását. Odáig persze hosszú út vezetett a Szolnokon 1953-ban született fiatalembernek, aki ma is szívesen emlékszik vissza a Tisza-parti városban töltött gyerekkorra és a gimnáziumi évekre.

Ifjúkori ambícióinak betetőzéseként az 1971-es esztendő már Leningrádban, a mostani Szentpétervár orvostudományi katonai akadémiáján találja, ahol repülőorvosi és űrhajózási szakon tanul, majd szerez orvosi diplomát 1978-ban.

Katonaorvosi pályafutásának emlékezetes állomásai Szentkirályszabadja, ahol többet ül helikopteren, mint kerékpáron, Szolnok, ahol a szállító gépek mellett vadászgéppel is repül, és végül Kecskemét, a Repülőorvosi és Vizsgáló Kutató Intézet. Utóbbiban szép szakmai kihívást jelentett számára „a repülés okozta pszichoszomatikus elváltozások korai felismerésének vizsgálata, a pilóták egészségügyi szintjének mérése, vagy a felszállás előtti repülési ellenőrzés”. Kutatómunkája kiterjedt az extrém fizikai és pszichikai igénybevétel, illetve az űrhajózásnál a hypoxia-tűrőképesség vizsgálatára.

A kutatóintézetben töltött utolsó két esztendő aztán meghatározta a fiatal orvos további szakmai pályáját.

– Kecskemét akkori legjobb endoszkóposától tanultam a gasztroenterológiát, ami máig tartó új szakmai szerelem lett számomra – emlékszik vissza a sorsfordító időszakra, amikor is leszerelt a honvédségtől, s 1986. augusztus elsejétől a debreceni Kenézy Gyula-kórház II. sz. belgyógyászati osztályán kezdett dolgozni.

Szakmai előremenetelének jelentős állomásai az egyetemi évek után már itthon megszerzett repülőorvosi szakvizsgát követően a belgyógyász (1986), és a gasztroenterológus (1989) szakvizsga, 1994-ben pedig megvédi kandidátusi disszertációját.

G. Kiss Gyulát 1995-ben nevezik ki a Kenézy-kórház II. sz. belgyógyászati osztályának vezetőjévé, amely posztot egészen főigazgatói kinevezéséig betölti.

– Sokat tanultam Szöőr József főorvostól, kiváló orvosi, főorvosi karral és szakképzett nővérgárdával dolgozhattam együtt. Kicsit fájt az elválás az osztálytól, az elszakadás a mindennapi gyakorlattól – gondol vissza immár főigazgatói irodájában a „gasztroosztályon” eltöltött évekre.

Az oroszul és angolul beszélő orvos Thaiföldtől Brazíliáig, Amerikától Japánig és Európa szinte valamennyi országáig bejárta csaknem az egész világot. Nem légből kapott tehát a véleménye, amikor azt mondja, hogy a magyar gasztroenterológia európai színvonalú, s ha a technikai lehetőségek jobbak lennének, világszínvonalú lenne.

Bár a Kenézy-kórház országos összehasonlításban a jobbak közé tartozik, a főigazgató szerint „a magyar egészségügy helyzete az elmúlt negyven év összes problémáját magában hordozza”. Ezen a területen a rendszerváltás sem hozott igazi változást: az elmaradt reformok, az anyagiak elosztásának rossz hagyományai, az évtizedek óta beidegződött paraszolvencia-rendszer mind-mind előidézői a mai problémáknak.

G. Kiss Gyula szerint most jutottunk el odáig, hogy „a választópolgárok megérezték: az egészségügy léte került veszélybe”. A kérdés már az: „el tudjuk-e látni a populációt, vagy nem?” „A társadalom felismerése, érzékenysége lehet a változás motorja, ugyanis egyre többen jönnek rá, hogy az egészség fontosabb, mint bármi az életünkben, hogy az egészség érték, amit védeni kell, amiért egyre többet kell tennünk” – vélekedik.

Főigazgatóként mindezek szellemében kívánja továbbfejleszteni a Kenézy-kórházat. Egyrészt a diagnosztikai háttér folyamatos bővítése a célja, aminek máris jelentős lépéseiként négy új, ma a legkorszerűbb ultrahangkészüléket, s úgynevezett hatszeletes computertomográfot helyeztek üzembe, de a minőségi betegellátást szolgálják a nukleáris medicina más területein történt beruházások csakúgy, mint a kíméletesebb műtéti beavatkozást lehetővé tevő laparoszkópos eljárások bevezetése.

A kórházi felújításokkal járó hotel-funkció elterjesztése csakúgy a betegekért történik, mint a dolgozói viselkedéstréningek, a lerövidített betegutak kijelölése és a betegek információkhoz juttatása.

Európai színvonalú kórházat szeretne kialakítani az új főigazgató, aki kevés szabadidejét középiskolai tanár feleségével, ötödéves orvostanhallgató lányával, barátaival és négy kedvenc kutyájával tölti.

  (Hajdú-Bihari Almanach 2. kötet. In-Forma Kiadó Nyíregyháza 2002.)
Szerző: 2018. 01. 17.
Ha még nincs közöttünk, csatlakozzon most az Unokáink is olvasni fogják oldal kedvelőihez a Facebookon!

Hasonló

Varázslat

Huszár Boglárka alkotása 60×60 cm. olaj, vászon. Nem is tudom mióta  áll  ez  a  nagyon  régi  épület,  kicsit  elvarázsolt  szépségével   kastély,  kicsit  bástya szerű  repkénnyel  befutott oldalával.  Az idő ... Tartalom megtekintése

Az út  

Tüttő József alkotása Szinte  meggyötört  arcok,  holott  egy  életút  harcosai  a  születéstől  a  végsőkig.  Egyetlen  ember  akinek  annyiszor változik az  arca,  ahány állomást  tudhat  maga mögött.  Hogy sejthetnénk  gyermekkorban,  milyen ... Tartalom megtekintése

Pomaranski Luca portréja

Huszár Boglárka alkotása Csak általánosságban  szabad  beszélni, én  mégis  a portrézást  találom a legizgalmasabb alkotói  munkának.  Huszár  Boglárka  ragyogó   képet festett  Lucáról,  aki csak  éppen  bekukkantott  a  vászonra, hogy ... Tartalom megtekintése

Pince bejárat, Tokaj

Bíró  Ernő alkotása 30×42 cm, akvarell Ebben a rémítően  szomorkás időben  vágyódva  nézhetünk  erre  a  Bíró Ernő  által   megpingált  képre. Kirobbanó  fényekben  pompázik   a  pince  tetején  dúsan  hajtó ... Tartalom megtekintése

Emlék

Ősz Zoltán alkotása 25×30 cm, pasztell. 2024 “Jaj, a gyerekkor mily tündéri kor volt: egy ködbe olvadt álom és való, ha hullt a hó az égből, porcukor volt, s a... Tartalom megtekintése

Csend a sziklák tövében

Biszák László alkotása 35x60cm. Lüktető  világunk   tele  van  meglepetéssel,  olyannyira,  hogy  belefér  bármilyen  szokatlan  torz,  pszicho,  sci fi,  csak  rettentsen! Nehéz  elhatárolódni,  nehéz kimaradni,  így  azután     egyszer... Tartalom megtekintése