Novák Tibor

Erdészeti igazgató,

Nyíregyháza

szszb_18-88_novak_tibor.jpgA Nyírerdő Rt. Nyíregyházi Erdészetének vezetője hegyvidéken született, s noha 25 éve a szabolcsi síkvidék lakója, egyvalamihez azóta is ragaszkodik: az erdőhöz. Pedig ha másként alakul, ma lehet, hogy nem a fák között teljesít szolgálatot, hanem a hadszíntéren…

Ezerkilencszáznegyvenhétben született Regécen, s a helyi általános iskola után a sárospataki gimnázium következett. Szeretett szakmájához könnyű családi indíttatást találni, édesapja erdőfuvaros volt a zempléni hegyekben, sőt kiváló szénégető, a környéken sokan tőle tanulták a mesterséget. Míg az apa vadászatokat is kísért, a fiatal Novák Tibor barangolt a környéken, s ha kellett, naponta többször is felkísérte a turistacsoportokat az akkor még műúton megközelíthetetlen regéci várromhoz. Talán logikusnak tűnhet, hogy a középiskola után a Soproni Erdészeti és Faipari Egyetemre került, de nem így van. Ő katonatiszt akart lenni, s csupán anyai rábeszélésre választotta a szülők szerint biztos megélhetést nyújtó erdészetet. Ma már nem bánja, hogy a katonasághoz csupán előfelvételis egyetemistaként volt köze 11 hónapig, s a közben zajló izraeli háborús események végképp meggyőzték döntése helyességéről…

1972-ben erdészként végez, de ért a faiparhoz is. A külföldi munka reményében néhány hónapig geodéta Sopronban, majd újra behívják a háborús helyzet miatt, s végül az 1973-as év már újra a szülőföldjén, Zemplénben találja. Elfogadta a Borsodi Erdőgazdaság ajánlatát, ami telkibányai erdészállásról szól, ám Pálházára kerül építésvezetőnek. A sok mindenre alkalmas diplomájával hat éven át erdészeti épületeket tervez és épít, lakások, irodák, istállók felújításával, karbantartásával foglalkozik, s az erdei kisvasút hídját is megvalósítja. Közben azonban folyamatosan váltani akar, hiszen mint ma is mondja: „erdész vagyok, nem építész!”. Ennek érdekében fahasználati és faanyag-mozgatási szakmérnöki diplomát is szerez, de a kiteljesedést már a szomszéd megyében találja meg.

Korábban elkerült kollégái dicsérték neki az akkor szakemberhiánnyal küzdő Szabolcsot, így 1979-ben Nyíregyházára kerül. Először három esztendőn át a vállalat központjában dolgozik, majd évekig fahasználattal foglalkozik a nyíregyházi erdészetnél, melynek 1984-ben lett a vezetője. Mint mondja, egy ideig furcsa volt hegyekhez szokott szemének a sík vidék, de itt is hamar megtalálta a szépséget a varázslatos ártéri erdőkben és a tájegységre oly jellemző sajátosságban, a homokbuckás erdőkben.

A Nyíregyházi Erdészet 240 000 hektáros közigazgatási területén 5600 hektár erdő van a Nyírerdő Rt. kezelésében, benne a sóstói és a nagykállói parkerdővel. Az itt található 23 település határában persze van belőle több, mint kétszer ennyi, ám azok magántulajdonban vannak. Nem győz ezen eleget keseregni kollégáival a mai napig sem, hiszen a tulajdonosok nagy része nem gazdája, hanem csak irtója az erdőknek, s a privatizáció csupán vagyont adott nekik, felelősséget nem. Korábban 150 ember munkáját irányította, ma hivatalosan alig több, mint harmincét, a többség ma már szerződéses viszonyban dolgozik. Az erdőművelés és fahasználat mellett kicsiny fagyártmányüzemet is működtetnek, melynek fűrészáruja mellett igazán a szőlőkarói iránt van nagy kereslet, méghozzá Franciaországban. A fűtőanyag árak emelkedése miatt, pedig évente 1500 köbméter tűzifát is házhoz szállítanak, nagyrészt akácból.

Már vezetőként is két évtizedes a múltja, de erdészként nagyobb távlatokban mér: 20, 40, de esetenként 100 évre előre is terveznek, s a konkrét üzemtervek tíz évre mindig készen vannak, melyeket alapvetően csak az időjárás módosít, és a sajnos gyakori, igazából felderíthetetlen és nehezen büntethető lopások. Mint mondja: az az igazán szép ebben a munkában, hogy látja egy erdő fejlődésének folyamatát. Egyebek mellett, pedig az a nehéz, hogy a sokszor szenzációhajhász médiát meggyőzze arról: egy fának is van élettartama, ami a kivágással végződik. Jólesően gondol vissza egy-egy nagy szakmai sikerre, ilyen például egy-egy ártéri erdő kitermelése, melyen a megye szinte összes szakembere összehangolt, kemény munkát végez a nehéz viszonyok között.

Családjának kevés köze van az erdőhöz: felesége, a soproni származású Elvira a Jósa András-kórház infúziós laborjában dolgozik. Nagyobbik lánya, Tímea, közgazdász a Nyíregyházi Papírgyárban, a kisebbik, Zsuzsanna, a Szolnoki Főiskola harmadéves hallgatója szálloda és idegenforgalmi szakon.

Novák Tibor nem bánta meg, hogy erdész lett. Mint mondja, csak azt sajnálja, hogy a sok papírmunka és vezetői teendő miatt igazából kevés idő tölthet az erdőben. Talán ezért is áldoz szabadidejéből a vadászatra: tagja a Tiszadobi Vadásztársaságnak és a Zemplénben is megfordul néha. Emellett az orosi családi ház és annak nagy kertje is ad elég munkát, de egy erdész–építész számára ez igazából kikapcsolódást jelent.

(Szabolcs-Szatmár-Beregi Almanch 18. kötet. In-Forma Kiadó Nyíregyháza 2004.)
Szerző: 2018. 01. 17.
Ha még nincs közöttünk, csatlakozzon most az Unokáink is olvasni fogják oldal kedvelőihez a Facebookon!

Hasonló

Varázslat

Huszár Boglárka alkotása 60×60 cm. olaj, vászon. Nem is tudom mióta  áll  ez  a  nagyon  régi  épület,  kicsit  elvarázsolt  szépségével   kastély,  kicsit  bástya szerű  repkénnyel  befutott oldalával.  Az idő ... Tartalom megtekintése

Az út  

Tüttő József alkotása Szinte  meggyötört  arcok,  holott  egy  életút  harcosai  a  születéstől  a  végsőkig.  Egyetlen  ember  akinek  annyiszor változik az  arca,  ahány állomást  tudhat  maga mögött.  Hogy sejthetnénk  gyermekkorban,  milyen ... Tartalom megtekintése

Pomaranski Luca portréja

Huszár Boglárka alkotása Csak általánosságban  szabad  beszélni, én  mégis  a portrézást  találom a legizgalmasabb alkotói  munkának.  Huszár  Boglárka  ragyogó   képet festett  Lucáról,  aki csak  éppen  bekukkantott  a  vászonra, hogy ... Tartalom megtekintése

Pince bejárat, Tokaj

Bíró  Ernő alkotása 30×42 cm, akvarell Ebben a rémítően  szomorkás időben  vágyódva  nézhetünk  erre  a  Bíró Ernő  által   megpingált  képre. Kirobbanó  fényekben  pompázik   a  pince  tetején  dúsan  hajtó ... Tartalom megtekintése