Dr. Zeaiter Ali Atef

Osztályvezető főorvos

Kisvárda

szszb_31_tk_dr_zeaiter_ali_atef.jpgAz erős testalkatú orvos születésekor a Teremtő jó kedvében lehetett, mert jó humorral és beleérző képességgel áldotta meg őt. Riportalanyunk hat és fél évtizeddel ezelőtt született a legendássá vált cédrusfák földjén: Libanonban. Szülei: Zeaiter Nouf és édesapja, Zeaiter Ali –  egykori rendőr – amíg tehették, a legnagyobb féltéssel és tisztességgel nevelték hat gyermeküket: Atefet, Mourchedet, Souhailt, Zeint, Ilhamot és Salwát. Mindegyikük a saját lábán áll, becsülettel dolgozik, és szerető szívvel óvja – félti családtagjait.

A múlt század második felétől kezdődően érkeztek hazánkba a „harmadik világ” kategóriájába sorolt országok tanulni vágyó fiainak és lányainak ezrei, és kezdték meg felsőfokú tanulmányaikat szinte valamennyi tudományág területén. Ők, illetve a szüleik, a delegáló intézmények, vagy szervezetek „kemény valutában” fizették az előírt időtartamú elméleti és gyakorlati képzés, valamint az ellátás költségeit. Első lépésként mindenkinek, valamilyen kommunikáció-képes szinten el kellett sajátítania a magyar nyelvet. Ebben az időszakban a többség, a fővárosban működő Nemzetközi Előkészítő Intézet különböző helyeken található épületeiben élte mindennapjait. A diákok egyikét Zeaiter Ali Atef néven szólították. Ő állami ösztöndíjjal a zsebében, és nagy tudásvággyal a fejében érkezett hozzánk az 1972/73-as tanév kezdetére. A nyelvtanulás évét maga mögött tudva, határozottan lépte át a DOTE ódon épületének kapuját. Általános orvosi diplomáját 1981-ben vehette át az egyetem rektorától. Sok, akkor végzett évfolyamtársával együtt került a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Jósa András Kórház általános, majd később a baleseti sebészeti osztályára. Nyíregyházi munkálkodásának idején született meg első gyermekük, Nadim 34 éves fiú, aki ügyvédként tevékenykedik . A ma már 33 éves szintén fiú, Ataallah gazdasági informatikusként dolgozik. A kötelező szakvizsgák abszolválását követően, 1987-ben került át Kisvárdára, a Felső-Szabolcsi Kórház sebészeti, illetve baleseti sebészeti osztályára. Érdeklődése nem merült ki a sebészet rejtelmeinek kutatásában, így az 1999-ben tett szakvizsgáját követően, hosszú éveken át sportorvosként is praktizált. Életében a 2001-es év hozott változást, akkor vette át a Mozgásszervi Rehabilitációs osztály vezetését, amellett megtartva kedvenc szakterületét, a baleseti sebészetet is.

Kérdéseinkre válaszolva sorolja a rehabilitációs szakterület főbb jellemzőit, adatait: „ A kezdetekben az osztály mindössze 25-30 ággyal bírt. Napjainkra ez a szám közel a négyszeresére nőtt. Jelen állapotában az osztály 100 ággyal üzemel. A gyógyító kapacitásuk kihasználtsága kilencven százalék feletti! Munkájukat minősíti az a konkrét tény, ami szerint képesek állami, azaz III-as szintű ellátást biztosítani a hozzájuk érkező betegek számára.”

Zeaiter doktor lendületesen folytatja körülményeik és feladataik ismertetését: „Az osztályon folyó orvosi tevékenység mellett működtetjük a járóbeteg szakrendelést is. Oda, a meglévő adatok szerint, évente kettőezer beteg, rehabilitációra váró ember érkezik, akiket más, aktív osztályokról irányítanak hozzánk. Az adatokból könnyen kiszámítható, hogy az egy évben nyilvántartott ápolási napjaink száma megközelíti a negyven ezret. A szakrendelésre érkezők egy részét nappali, míg a másik részét az osztályos rendszerű kezelésben látjuk el. A 2014-ben hozzánk küldött kétezerhatszáz beteg közül ezerhatszáz embert az osztályra vettünk fel. A korai rehabilitációs kúra, nálunk a beteg állapotától függően, négy-hathetes. Az ápolási időt követően a betegeket hazaengedjük, vagy, ha az szükséges, áthelyezzük őket az Általános, vagy a Krónikus Belgyógyászati osztályra, ahol 136 ágyon folytatják a további kezelésüket.”

Munkájuk szépségeként fontosnak tartja megemlíteni Zeaiter doktor, hogy az osztályon dolgozó orvosoknak, ápolóknak, nővéreknek, mindenkinek, akinek köze van a betegekhez, naponta vannak sikerélményeik. Egy súlyos balesetet szenvedett embert, akit a baleseti sebészeti osztályon „raktak össze,” és kezeltek, azt a rehabilitációs osztályon újból talpra tudják állítani, mert a szemük előtt ott lebeg a későbbi kép: a gyógyultan távozó, ismét emberré változott, korábbi betegé…

Beszélgetésünk egész ideje alatt az empatikus orvost láttuk magunk előtt. Nem tudtuk nem észrevenni azt, hogy minden porcikájával a betegekért aggódik, és gondolataival is igyekszik gyógyítani őket. Elmondja, hogy két éve már nyugdíjasként dolgozik a kórházban, majd hozzáteszi: ”A hobbim a munkám. Ha kell, én mindig kéznél leszek, mert itt jól érzem magam. Szabadidőmet leginkább családommal szeretem tölteni. Együtt kirándulunk itthon és külföldön. Szeretek szaunázni, úszni.”

Szerző: 2018. 01. 17.
Ha még nincs közöttünk, csatlakozzon most az Unokáink is olvasni fogják oldal kedvelőihez a Facebookon!

Hasonló

Varázslat

Huszár Boglárka alkotása 60×60 cm. olaj, vászon. Nem is tudom mióta  áll  ez  a  nagyon  régi  épület,  kicsit  elvarázsolt  szépségével   kastély,  kicsit  bástya szerű  repkénnyel  befutott oldalával.  Az idő ... Tartalom megtekintése

Az út  

Tüttő József alkotása Szinte  meggyötört  arcok,  holott  egy  életút  harcosai  a  születéstől  a  végsőkig.  Egyetlen  ember  akinek  annyiszor változik az  arca,  ahány állomást  tudhat  maga mögött.  Hogy sejthetnénk  gyermekkorban,  milyen ... Tartalom megtekintése

Pomaranski Luca portréja

Huszár Boglárka alkotása Csak általánosságban  szabad  beszélni, én  mégis  a portrézást  találom a legizgalmasabb alkotói  munkának.  Huszár  Boglárka  ragyogó   képet festett  Lucáról,  aki csak  éppen  bekukkantott  a  vászonra, hogy ... Tartalom megtekintése

Pince bejárat, Tokaj

Bíró  Ernő alkotása 30×42 cm, akvarell Ebben a rémítően  szomorkás időben  vágyódva  nézhetünk  erre  a  Bíró Ernő  által   megpingált  képre. Kirobbanó  fényekben  pompázik   a  pince  tetején  dúsan  hajtó ... Tartalom megtekintése