Bartha Edina

Intézményvezető

Nyírbátor

szszb 28 tk Bartha Edina.jpgA gyerekektől az idősekig több generáció gondját-baját veszi vállára – munkatársaival együtt – Bartha Edina, a Kistérségi Szociális és Pedagógiai Központ intézményvezetője. A jó szervezőkészséggel és empátiával megáldott fiatalasszony korábban az idősek otthonát igazgatta Nyírbátorban. Már akkor felfigyeltek a városi önkormányzatnál a mindig a megoldásokat kereső, lehetetlent nem ismerő, talpraesett igazgatóra. Aztán egy szép nap – az intézmények összevonása és azok profiljának csoportosítása után Edinát nevezték ki a legnagyobb társulás élére. A 171 munkavállalót tömörítő intézményben magasan képzett szociális munkások, ápolók, gondozók, egészségügyi dolgozók és a kiegészítő szakmák, a közgazdaság, a pénzügy, a számvitel, a konyhai, a karbantartó, a sofőr munkatársak is beletartoznak.

A szociális alapszolgáltatás egyre szélesebb rétegekre, társadalmi csoportokra terjed ki. Jelzőrendszert hoztak létre Nyírbátorban és a környező településeken, hogy minden rászoruló időben jusson a segítséghez. A pszichiátriai betegek közösségi ellátása mellett az idősekről és a támogató szolgálatról beszél az intézményvezető. A gyermekjóléti szolgálat 800 gyerekről gondoskodik a Nyírbátorhoz közel lévő 20 kistelepülésen. Újabb szakterületük a szociális szakellátás. Ennek részeként az idősek otthonát 62-en veszik igénybe, míg a hajléktalanok éjjeli menedékhelye 10 embernek nyújt fedelet a feje fölé. Az egészségügyi alapellátás igen széleskörű, mivel a védőnők a 0-18 év közti gyermekekkel és fiatalokkal – összesen mintegy 2 ezer a számuk – szinte napi, heti kapcsolatot tartanak. Az otthoni szakápolás – kórházban már nem kell lenniük, de még szakmai segítséget igényelnek – 22-en részesülnek.

A korrekt szakmai beszámolót követően Bartha Edina látványos átalakuláson megy keresztül, most látom csak igazán, micsoda tűz, temperamentum rejlik ebben az asszonyban! Demján Sándort és feleségét hozza szóba, és még alig fut át az agyamon, vajon a szegény gyerekek hogy kerülnek a dúsgazdag vállalkozó, a nemzetközileg is jegyzett befektető gondolataiba?! Edina ezt Demján úr gyermekkori élményeivel magyarázza. 2007-ben egy szép nyári napon az ismert nyírbátori Kávéházban, a Csekőben ültek egy asztalhoz. A rendkívül talpraesett intézményvezető izgult, s ez meglátszott a kommunikációján. Demján Sándor azonban a hátrányos és a halmozottan hátrányos helyzetű gyerekek szociális és oktatási támogatása érdekében fogalmazta meg ajánlatát, egyszersmind elvárásait is. Konkrét, világos, egyértelmű célok kitűzését kérte, várta, s ehhez felajánlott 6 éven át, összesen egy milliárd forint értékű támogatást. Edina meggyőződése, hogy ilyen szerencse csak kivételes vendég az ő térségükben. Az egyeztetést követően kiváló szakemberek önkéntes munkájával összeállították a szakmai anyagot. A Demján Sándor Alapítvány és az Értetek Karitatív Egyesület – amelynek Bartha Edina az elnöke – 2007. október 12-én a Nyírbátori Várkastélyban ünnepélyes keretek között megkötötte a támogatási megállapodást.

A projekt a Nyírbátor vonzáskörzetébe tartozó 26 településen, valamint Romániában, 5 magyarok lakta kistelepülésen élő hátrányos helyzetű óvodás és iskolás gyermekek támogatását tűzte célul. Pályázni kell erre, a projekt pénzügyi fedezetét a Demján Sándor Alapítvány biztosítja. A pályáztatást – az önkormányzatokkal kötött megállapodás alapján – az Értetek Karitatív Egyesület bonyolítja le. A pályázati anyagot elküldik az önkormányzatoknak, azok meghirdetik és továbbítják az egyesülethez. A bírálatot az alapítvány független Bíráló Bizottságtól várja. Az elmúlt években 21 ezer 213 pályázati anyag érkezett be és ebből 10543-at támogattak.

Edina büszke arra, hogy Demján úr és neje, Lidike folyamatosan részt vesznek a programjaikon, például a nyitó- vagy átadási ünnepségeken. Ezekre úgy emlékszik, hogy amikor időt töltöttek együtt az adományozóval, látható és kézzel fogható volt az a nagy emberiesség, amelyet jómaga még soha nem tapasztalt. Amikor egy igen gazdag ember számára fontos, hogy az ország hátrányos helyzetű gyermekeinek miként teremthetnek esélyegyenlőséget, arra érdemes odafigyelni. Nyírbátor és környéke mellett Encs térsége is számíthat Demján Sándor Alapítványa támogatására. Mint Bartha Edina meggyőződéssel vallja, mindig is tisztelettel és megbecsüléssel tekintettek Demján Sándor munkásságára. Tudják, hogy az üzletember eredményei nemcsak az elmúlt évtizedek megfeszített munkájának, hanem emberségének is köszönhetők. Pontosságra nevelt, s arra, hogy akinek erényei vannak, azt feltétlenül tisztelni kell.

Azt már a krónikás teszi hozzá magában, lehet, hogy a határszélen, de nem a világ végén élünk. Bartha Edina a Vöröskereszt nyírbátori elnöke, a megyei elnökség tagja. Akkor érzi magát jól, ha segíthet másokon.

(Északkeleti Almanach 28. kötet In-Forma Kiadó Nyíregyháza 2012.)

Szerző: 2018. 01. 17.
Ha még nincs közöttünk, csatlakozzon most az Unokáink is olvasni fogják oldal kedvelőihez a Facebookon!

Hasonló

Varázslat

Huszár Boglárka alkotása 60×60 cm. olaj, vászon. Nem is tudom mióta  áll  ez  a  nagyon  régi  épület,  kicsit  elvarázsolt  szépségével   kastély,  kicsit  bástya szerű  repkénnyel  befutott oldalával.  Az idő ... Tartalom megtekintése

Az út  

Tüttő József alkotása Szinte  meggyötört  arcok,  holott  egy  életút  harcosai  a  születéstől  a  végsőkig.  Egyetlen  ember  akinek  annyiszor változik az  arca,  ahány állomást  tudhat  maga mögött.  Hogy sejthetnénk  gyermekkorban,  milyen ... Tartalom megtekintése

Pomaranski Luca portréja

Huszár Boglárka alkotása Csak általánosságban  szabad  beszélni, én  mégis  a portrézást  találom a legizgalmasabb alkotói  munkának.  Huszár  Boglárka  ragyogó   képet festett  Lucáról,  aki csak  éppen  bekukkantott  a  vászonra, hogy ... Tartalom megtekintése

Pince bejárat, Tokaj

Bíró  Ernő alkotása 30×42 cm, akvarell Ebben a rémítően  szomorkás időben  vágyódva  nézhetünk  erre  a  Bíró Ernő  által   megpingált  képre. Kirobbanó  fényekben  pompázik   a  pince  tetején  dúsan  hajtó ... Tartalom megtekintése