Ősz Zoltán alkotása Petőfi Sándor: ALKONY (részlet) Olyan a nap, mint a hervadt rózsa, Lankadtan bocsátja le fejét; Levelei, a halvány sugárok, Bús mosollyal hullnak róla szét. Néma, csendes a... Tartalom megtekintése
Tisza Sándor
Alpolgármester,
Vaja
Óriás csíbor (Dytiscus latissimus) is található a vajai tóban. Eszmei értéke ötvenezer ezer forint. A tó körül botanikai és zoológiai értékek találhatók. Nem is oly régen fogtak ebben a vízben férfimagasságú és súlyú (nyolcvankilós) harcsát is.
Ez a hely egyik gyöngyszeme a megyének. E gyöngyszem egyik őrzője Tisza Sándor alpolgármester, aki szívügyének tekinti az őstó megmentését. Ő a helyi horgászegyesület elnökhelyettese. Kettős minőségében igyekszik megmenteni a jövőnek az egykori „vadvízországot”. A Magyar Televízióban nemrég Tisza Sándor mutatta be e tavat, a tévéműsornak ez volt a sokat mondó címe: Segélykiáltás.
A tó, a természeti értékek megmentése érdekében a szó szoros értelmében segélyért kiáltanak a nagyközség illetékesei, elsősorban természetesen az alpolgármester.
Pár hónappal e könyv megjelenése előtt országos fórumnak adott helyet Vaja. Polgármesterek, országos és megyei politikusok folytattak eszmecserét a nagyközségben.
Itt volt Baja Ferenc környezetvédelmi miniszter is. Az alpolgármester szenvedélyes hangon mutatta be a miniszternek a tavat, s kérte: adjon segítséget megmentéséhez. A miniszter támogatásáról biztosította az alpolgármestert. Megállapították: kutakat kell a közvetlen közelbe fúrni, ezek táplálják majd a tavat. Igen ám, de egy mélyfúrású kút manapság majdnem 4 millió forintba kerül! A miniszter ígérte: egy kút létrehozásához anyagi forrást biztosít.
Mit is kell, mit érdemes tudni erről a tóról? Az alpolgármester elöljáróban elmondta, hogy 1962-ben felduzzasztották, azóta átmegy rajta a 3. sz. főfolyás. Ez duzzasztaná, táplálná. Ám az aszály itt is megtette a magáét. Az utóbbi aszályos évek sok kárt okoztak. Itt nem kevesebb, mint hetvenkét hektáros tórendszerről van szó. Ideális esetben 1 millió köbméter víz lenne a rendszerben.
Megjelent egy tanulmány, amelynek ez a címe: A Vajai-tó természeti értékei. Önkényesen ragadunk ki részleteket e tanulmányból. Íme:
− Ez a tó eredetét tekintve − hasonlóan a közismert kállósemjéni Mohos-tóhoz − polifiletikus, egyszerre szerepet játszottak kialakulásában a folyóvízi erózióval és akkumulációval, valamint pleisztocén homokmozgással, sőt tektonikai változásokkal kapcsolatos folyamatok.
A háború előtt a község tulajdonát képezte. A hasznosítását tehát a község elöljárósága szervezte. Ennek jellemző módjai a kenderáztatás, a halászat, és a nádvágás voltak. A nádvágás kiterjedt volta a jelenleginél alacsonyabb vízszintre utal, a halászati hasznosítás viszont arra, hogy ebben az állapotában is jelentős kiterjedésű nyílt vízfelületek voltak rajta.
A védetté nyilvánítás előzménye: ezerkilencszázhetvenötben fordultak szakvélemény elkészítése ügyében a Kossuth Lajos Tudományegyetem Földrajzi Intézetének tanszékvezetőjéhez, Borsy Zoltán egyetemi tanárhoz. Állásfoglalása szerint a beépítettség és a környező területhasználati módok ellenére is érdemes még a tó védetté nyilvánításra.
1986-ban a tó intenzív halasításával szembeni véleményt adott ki az Országos Környezet- és Természetvédelmi Hivatal Észak-alföldi Felügyelősége, gondolva arra, hogy a tó védelemre érdemes. A védetté nyilvánítást előkészítő adatgyűjtéseket és egyeztetéseket a Hortobágyi Nemzeti Park igazgatósága kilencvenben kezdte meg.
Botanikai értékek. A tőzegpáfrányos nádasokban és a füzesekben − égeresekben találhatók, ezek társulásokként is nagyon fontosak. Itt vannak a legértékesebb fajok. Tarajos pajzsika, Magyarországon jégkori, vagy korai holocén reliktumnak tekintik. Kúszó csalán. Nem túl nagy gyakorisággal fordul elő. Hagymaburok. Fokozottan védett orchideaféle. A kihalás veszélye fenyegeti.
Tisza Sándor tősgyökeres vajai család sarja. Nagyapja kutyabőrös dobbal járó kisbíró volt itt. Az édesapja most hivatalsegéd a polgármesteri hivatalban. Felesége a helyi termelőszövetkezetben számvitelvezető volt, jelenleg gyesen van. A kislányuk ötéves, a fiúk kettő.
Hivatali feladatai közé tartozik, hogy helyettesíti a polgármestert. Műszaki végzettségű, így beruházásoknál, építkezéseknél különösen sok feladata adódik. A közelmúltban pályázatot nyújtottak be a nagyközség teljes szennyvízcsatornázására. Ez is sok feladattal jár.
Nemcsak alpolgármesterként, műszaki ügyintézőként is szolgálja a település lakóit. Mint helyi képviselőnek, saját körzete van, de nem csak a saját körzetében lakók keresik meg gondjaikkal, örömeikkel. Szívesen emlékszik rá: indult az utóbbi polgármesteri választásokon. Második lett… Vallja: alpolgármesternek lenni is szép és felelősségteljes feladat.
(Szabolcs-Szatmár-Beregi Almanach 3. kötet. In-Forma Kiadó Nyíregyháza 1995.)
Hasonló
Téli alkony
Buckavidék Fülöpszállás
Bíró Ernő alkotása Ezen a szélfútta vidéken, ahol mindig változik a terep, ahol a cipő, és zokni kérgessé válnak az éles homoktól, nem egy sétatér. Magasan a bucka tetején kapaszkodnak... Tartalom megtekintése
Charles Bukowski
Biszák László alkotása Ne szépítsünk, nem kívánja meg tőlünk senki sem, ha valami, valaki nyers, nem bűn!!! Legyen egyenes, őszinte, és férfias! Saját maga is kegyetlen őszinteséggel írta meg saját ... Tartalom megtekintése
Sceptrum
Tüttő József alkotása A fordítás szerint: Ősi hatalmi jelvény, ami alá tartozik az ítélkezés, igazságosság a jogszolgáltatás!! Jogar!! Életünket mindig beszorítani látszik rendszabályok közé, mivel bőven akadnak, akik ... Tartalom megtekintése
Santa Maria della Salute
Huszár Boglárka alkotása Mit kívánunk egy festménytől? Mi keltette fel a figyelmünket? Ki festette? Ki Ő? ….és még lehetne tovább is faggatnunk magunkat, de nem... Tartalom megtekintése
Büszke lázadók
Hargitai Beáta alkotása Kis kitérővel jelentkezem, valami mással, amit tőlem megszoktatok, és a reakciókból olvasva, egyre nagyobb kedvvel festegetek csak úgy szabadon, minden megkötés, és szégyen nélkül. Élvezem a színek... Tartalom megtekintése
Amikor még megénekeltük Romániát
„Szeretem a Nyárád mentét, Gazdag a föld, szelíd az ég” A múlt század hetvenes éveinek a közepétől a nyolcvanas évek végéig hatalmas tömegeket megmozgató fesztiválláz tombolt Romániában. A több szakaszból... Tartalom megtekintése
Az ínyencek piaca Tiranában
Hunyadi János albán fegyverbarátja, Szkander bég
Szent István Bazilika, Budapest
Huszár Boglárka alkotása Kis túlzással: világjáró Boglárkám mindig boldogan fogadja be egy egy idegen ország szépségeit, áradozik a helyszínen, és a hazamentett látnivalók fotón rögzített emlékek, még nagyobb ... Tartalom megtekintése