Dr. Birtók Mihály

Címzetes főorvos, önkormányzati képviselő

Vaja

Hat generáció tagjait gyógyítja dr. Birtók Mihály családorvos, három éve pedig a minisztériumtól megkapta a címzetes főorvos kinevezést is. Pár hónap híján négy évtizede gyakorolja hivatását és szolgálja a köz ügyeit a megfontoltságáról, nyugalmáról és betegcentrikus gondolkodásáról ismert orvos. Amikor még inkább a faluról város felé törekedtek a fiatal szakemberek, nem kis meglepetést szerzett Birtók doktor, hisz ő született nyíregyháziként az akkor még községnek számító Vaját választotta. Ösztöndíjszerződés kötötte Szabolcs-Szatmár megyéhez, legalább öt évig itt kellett praktizálnia. Egyáltalán nem érezte tehernek ezt az adminisztratív előírást. Annyit már tudott a településről, hogy itt rendes, jóindulatú, dolgos emberek élnek. Csak rövid ideig gondolta magát „bekerültnek”, a helybeliek a szívükbe zárták a mosolygós, szimpatikus orvost. Az 1970-80-as években a két körzetben Komoróczy Károly doktorral látták el a vajaiakat. A szabadságukat is úgy osztották be, hogy ne kelljen idegen helyettesítőhöz fordulniuk a betegeknek.

Vaja életében igen jelentős előrelépést tapasztalhattak meg a II. Rákóczi Ferenc Termelőszövetkezet tagjai és alkalmazottai. Az almatermesztés hozta a pénzt. A részes művelés bevezetése mindenkinek előnyt jelentett. A hagyományokat és a családi kötelékeket nagy becsben tartó orvos szintén meglátta a fantáziát a mezőgazdasági termesztésben. Időközben még szorosabb kapcsolatba került a településsel, hisz a helyi születésű, tősgyökeres vajai felmenőkkel bíró Nyitrai Ildikó orvosasszisztens személyében feleséget is talált. Családot alapítottak, építkeztek és megszületett a fiuk, aki a keresztségben a Mihály nevet kapta. A gyermek szinte az anyatejjel szívta magába a hagyományápolás, a családi értékek fontosságát.

Több diplomát szerzett, nemzetközi kapcsolatokat, protokoll szaktanácsadást tanult. Budapesten helyezkedett el. Zempléni lányt, a Sátoraljaújhelyről származó, immár Birtók-Molnár Zsuzsa nevet viselő társat tudhat maga mellett. Két fiú teszi teljessé a családját: Mihály 3 és féléves – ő a hatodik a generációk sorában, aki ezt a keresztnevet kapta – és Barnabás másfél éves. A nagyszülők igyekeznek minél több időt tölteni unokáikkal, mert saját tapasztalatuk is alátámasztja, szempillantás alatt felnőnek a gyermekek és csak ezeket a fogékony éveket használhatják az élet kiemelkedően fontos értékeinek megismertetésére, átadására. A fővárosban élő család pedig igyekszik haza, az autópálya megkönnyíti az időközben várossá vált Vaja megközelítését.

Háziorvosi szakvizsgáját a tudományos üléseken, továbbképzéseken, a folyóiratok tanulmányozásával tartja frissen Birtók főorvos. Az interneten elér bármit, amire kíváncsi. Az 1900 páciensről gondoskodó orvos a vegyes körzetben az újszülöttektől az aggastyánokig mindenkit ellát. Szorgos szakemberek segítik a munkáját. A védőnők kimagasló eredményekről számolhatnak be. Az asszisztense a felesége, munkamegosztásuk a betegek javát szolgálja. Évente 15 ezer orvos-beteg találkozónak nyújt helyszínt a rendelő. Ez a szám növekszik. Az egészségügyi szervezéssel időt és pénzt takaríthatnak meg a betegek. Egy laborvizsgálatért nem kell Mátészalkára menni, hanem az itt levett minta „utazik”. Javult a betegszállítás minősége, gyakorta még a kórházban is tudakozódik Birtók doktor a betege gyógyítása felől. Igaz, a sok adminisztráció miatt kevesebb időt fordíthat a tényleges orvosi feladatokra.

A helybeliek nemcsak a hivatása miatt ragaszkodnak hozzá, hanem közéleti ügyekben is kikérik a véleményét. 1990-től folyamatosan megválasztják önkormányzati képviselőnek. Több bizottságban hallatta hangját, jelenleg a pénzügyit vezeti. Nem győzi hangsúlyozni, hogy a hét tagú testületben várospolitikát folytatnak. Nem nézik, ki milyen logó alatt kapta meg a helyiek bizalmát. Sokkal fontosabbnak látják a patinás múlttal, történelmi várral, a Vay család örökségével rendelkező város modern kori krónikájának bővítését. Birtók doktor több tervet dédelgetett a fejlesztésre, és nagy örömére, a legtöbb meg is valósult. Sok éven át szorgalmazta egy idősotthon létrehozását. Most 38-an lakják, az ország minden területéről érkeznek a jelentkezők egy békés öregkor reményében. A bölcsőde megépítése sem az akaraton, hanem a pénzen múlt. Ma már az asszonyok nyugodtan vállalhatnak munkát, mert a kisgyermekek ellátása megoldott. Két éve a rászoruló családok átmeneti szállását tették lehetővé. Ami paradox, de igaz, éppen az orvosi rendelőt kellene megépíteni. Eddig sikertelenül pályáztak, most végre megvalósulhat a 80 millió forintos beruházás. Orvosi, fogorvosi rendelő, védőnői szoba, mini labor kap benne helyet.

Birtók Mihály címzetes főorvost hívták még dunántúli körzetbe is, de őt a befogadó város és a család eltéphetetlen szálakkal kötik Vajához. Születőben a hetedik generáció tagjai…   

Szerző: 2018. 05. 14.
Ha még nincs közöttünk, csatlakozzon most az Unokáink is olvasni fogják oldal kedvelőihez a Facebookon!

Hasonló

Varázslat

Huszár Boglárka alkotása 60×60 cm. olaj, vászon. Nem is tudom mióta  áll  ez  a  nagyon  régi  épület,  kicsit  elvarázsolt  szépségével   kastély,  kicsit  bástya szerű  repkénnyel  befutott oldalával.  Az idő ... Tartalom megtekintése

Az út  

Tüttő József alkotása Szinte  meggyötört  arcok,  holott  egy  életút  harcosai  a  születéstől  a  végsőkig.  Egyetlen  ember  akinek  annyiszor változik az  arca,  ahány állomást  tudhat  maga mögött.  Hogy sejthetnénk  gyermekkorban,  milyen ... Tartalom megtekintése

Pomaranski Luca portréja

Huszár Boglárka alkotása Csak általánosságban  szabad  beszélni, én  mégis  a portrézást  találom a legizgalmasabb alkotói  munkának.  Huszár  Boglárka  ragyogó   képet festett  Lucáról,  aki csak  éppen  bekukkantott  a  vászonra, hogy ... Tartalom megtekintése

Pince bejárat, Tokaj

Bíró  Ernő alkotása 30×42 cm, akvarell Ebben a rémítően  szomorkás időben  vágyódva  nézhetünk  erre  a  Bíró Ernő  által   megpingált  képre. Kirobbanó  fényekben  pompázik   a  pince  tetején  dúsan  hajtó ... Tartalom megtekintése