Láng Gyula

Alpolgármester, sportvadász

Rohod

Apáról fiúra szállt a vadászat iránti szenvedély a láng családban. Láng Elek, aki nem mellesleg az ÁFÉSZ-elnöki posztot töltötte be 1950-78 között, a Rohodi Haladás Vadásztársaság is elnökének választotta: 1950 és 1990 – e négy évtized jelzi a gondos gazda törődését. Láng Elek és neje, Éles Zsófia olyan értékekre nevelte a három gyermekét – Gyulát, Ibolyát és Juditot – amelyeket jó szívvel vihettek maguknak hozományként a saját família alapításához is. Az elsőszülött fiú, Gyula boldog gyermekkorának kiemelkedő eseményei közt tartja számon azokat a programokat, amikor az igazi vadászokkal tarthatott. Már 4 évesen cipelte a nyulat kilométereken át. A felnőttektől elsajátította a fegyelmezettséget, a pontosságot, a megbízhatóságot.

A Kereskedelmi Szakközépiskolában végzett Tokajban, bolti eladó lett, később felsőfokú áruforgalmi ismeretekből is megszerezte az oklevelet. Baktalórántházán az akkori Földműves Szövetkezetben kapott munkát, mint eladó. A fiatalember szorgalmával, hozzáállásával kivívta a vezetői elismerését, megbíztak benne, és 1980-ban őt nevezték ki az ÁFÉSZ Iparcikk Áruházának vezetőjévé. 2003-ig látta el az egyre nagyobb forgalmat lebonyolító áruház irányítását. 2003-ban a 4-es bolt vezetője lett. Nyugdíjazásáig a kereskedelemben, a szövetkezeti mozgalomban tevékenykedett. Rábeszélték, maradjon, hisz ilyen aktivitással még nem szabad a jól megérdemelt pihenést választani, így Láng Gyula még 8 évet ráhúzott.

Ebben a döntésében kimagasló szerepet játszik a felesége, lánykori nevén Krivács Katalin Mária. Annak a Krivács úrnak az édestestvére, aki dinasztiát alapított és maradandót alkotott a családjával. Katika azonban a fodrász szakmát választotta, női, férfi szakot is végzett. A nyírmadai lány igen korán megismerkedett a rohodi fiatalemberrel, és 1973. április 29-én Nyíregyházán mondták ki az igent az anyakönyvvezető színe előtt. A 70-es években még kalákában építkeztek, és a szülői házhoz közeli telken a nagycsalád felépítette a korszerű, szép otthont. Mire 1974-ben beköltöztek, a várandós kismama Vásárosnaményban szült, otthon éjt nappallá téve serénykedtek, hogy az újszülöttel már az új házban folytassák közös életüket. A kisfiú, az apja után a keresztségben a Gyula nevet kapta. Vállalkozóként dolgozik, az ő felesége Lengyel Mária az óvodában talált állást. A kisebbik Láng gyermek, Anett a takarékszövetkezetben helyezkedett el. Ő is férjnél van, Tóth Bélával nevelik fiukat, a 15 éves Kevint.

Érdekes élményeket oszt meg a múltból és a jelenből Láng Gyula. Gyermekfejjel megismerte a természeti értékek védelme, az ökológiai egyensúly megőrzése iránt elkötelezett vadászok gondolkodását. Talán eszébe sem jutott, hogy ne követné apját a sportvadászatban. Azt viszont komoly elismerésnek érzi, hogy édesapja után a közösség őt választotta meg a vadásztársaság elnökének. Aki azt hiszi, hogy a vadászat „úri hobbi”, a Láng Gyulával folytatott beszélgetés után bizton állítom: téved. A Vaja, Mátészalka, Nyíregyháza, Vásárosnamény térségében lakó és a rohodiakhoz csatlakozó vadászok közt megtalálható a szakmunkás, a tanár, a vállalkozó, a mérnök. A 3 ezer hektárnyi terület egy része Nyírkércs, Baktalórántháza és Rohod vonzáskörzetében található. Katika mindig féltve engedi el élete párját a vadászatokra, ám ő soha nem tart velük. Lelke mélyén büszke rá, hogy a férje által elejtett legnagyobb trófea, egy gímbika agancsa a baktalórántházi Fenyves Csárda vadásztermét díszíti. Így ér össze a két család szenvedélye, a gasztronómia és a vadászat. Gyula még ma is emlékszik a 20 éve lőtt vadra. Finn puskával, egy 30,06-ossal indult a vadászatra. Vizslája, Csoki hűségesen szolgálta, mígnem elérte a kutyakor végső határát. Vadásznak azonnal kell a kutya, meg is ajándékozta egy barátja vele. Akárhogy gondolkodtak az asszonnyal, csak a Csoki nevet tudták elképzelni…

Kötelező társadalmi munka – mintha egy előző korszak szóhasználatát hallanám. A dúvadirtás, a vadászház rendbe tétele, a kukoricatörés, a vadetetés, az etetők elkészítése és javítása minden vadász számára kötelezettség. Ezek a programok legalább annyira összetartják a közösséget, mint egy bál, vagy vadászat. Apróvadas területükön a fácán, a nyúl a leggyakoribb, de időnként puskavégre akad őz, esetleg vaddisznó is.

Szót ejtünk még az 1996-ban született vadászati törvényről, amelyet 3 éve módosítottak. Bár sokféle korlátozást jelent, azért a fegyverengedély beszerzése, vagy a fegyver megvásárlása kisebb bürokráciával történik. Az orvosi alkalmassági vizsgálatot nagyon komolyan veszik. 1996 óta a Megyei Vadász Kamara sportvadász alelnöke.

Láng Gyula megbecsültségét az is jelzi, hogy 1990 óta tagja a helyi képviselőtestületnek, jelenleg társadalmi megbízatású alpolgármester.

A Gyula nevet már tovább örökítette a családja, vajon a vadászat is érdekli majd az ifjabb Láng Gyulát?

Szerző: 2018. 02. 23.
Ha még nincs közöttünk, csatlakozzon most az Unokáink is olvasni fogják oldal kedvelőihez a Facebookon!

Hasonló

Varázslat

Huszár Boglárka alkotása 60×60 cm. olaj, vászon. Nem is tudom mióta  áll  ez  a  nagyon  régi  épület,  kicsit  elvarázsolt  szépségével   kastély,  kicsit  bástya szerű  repkénnyel  befutott oldalával.  Az idő ... Tartalom megtekintése

Az út  

Tüttő József alkotása Szinte  meggyötört  arcok,  holott  egy  életút  harcosai  a  születéstől  a  végsőkig.  Egyetlen  ember  akinek  annyiszor változik az  arca,  ahány állomást  tudhat  maga mögött.  Hogy sejthetnénk  gyermekkorban,  milyen ... Tartalom megtekintése

Pomaranski Luca portréja

Huszár Boglárka alkotása Csak általánosságban  szabad  beszélni, én  mégis  a portrézást  találom a legizgalmasabb alkotói  munkának.  Huszár  Boglárka  ragyogó   képet festett  Lucáról,  aki csak  éppen  bekukkantott  a  vászonra, hogy ... Tartalom megtekintése

Pince bejárat, Tokaj

Bíró  Ernő alkotása 30×42 cm, akvarell Ebben a rémítően  szomorkás időben  vágyódva  nézhetünk  erre  a  Bíró Ernő  által   megpingált  képre. Kirobbanó  fényekben  pompázik   a  pince  tetején  dúsan  hajtó ... Tartalom megtekintése