Dr. Kovács Lajos

Háziorvos,

Debrecen

hb_5-40_dr_kovacs_lajos.jpg „Mért lettél orvos, mért kezdted el,
Mért lett sok ember szívedhez közel
Mért nem hagytad abba, láttad nem érdemes,
Mért volt minden ember újra érdekes?”

Ezzel a szokatlan, de mindenképpen az emberekhez kapcsolódó sorokkal kell riportunkat kezdenünk. Akit bemutat, dr. Kovács Lajosnak hívják, s három évtizede a Hajdúság főváro­sában, Debrecenben gyógyítja asszisztensei segítségével a hozzá fordulókat: nemre, vallásra, felekezetre, pártállásra való tekintet nélkül. A sorrend kinek-kinek tetszés szerint felcserélhető…

Dr. Kovács Lajos – mint az a bevezető különlegességéből is kitűnik – költő és zeneszerző is egy személyben, az elesetteken segíteni akarása mellett lelkében jól megfér egymással a tollat s a hangszert vezető ihlet. Büszke arra, hogy egyik ápolónőjével, Komádi Istvánnéval már harminc éve együtt látja el a betegeket, másik asszisztense, Vida Erzsébet már nála tett szakvizsgát 2003-ban, így a kerek évfordulót kollégájával, dr. Jakucs Évával, valamint régi és új munkatársaival együtt ünnepelhették meg nemrég a Sándor fogadóban. A munkahelyről, munkájáról dr. Kovács Lajos elmondja, hogy az a házi orvosláshoz szükséges eszközökkel jól el van látva és fel van szerelve, sőt a kötelezőkön túl még 24 órás vérnyomásmérővel (ABPM) és hasonló EKG-val (Holter EKG) is rendelkezik, bár azt saját költségén pluszként biztosítja, mert a diagnosztikában, betegségmegelőzésben ez nagy segítség. A háziorvosi, betegellátási feladatok szerinte két fő csoportba tartoznak. Az egyik a „baleseti betegségek”, ide sorolja tágabb értelemben az egyszerű traumán túl a szociális, a családi és a pszichés „baleseteket”. Ebben a körben kevesebbet számít az öröklés, ez bárkit károsíthat.

A teendők másik nagy területén a fő szerepet a genetikai alapok veszik át, az ezekhez kapcsolódó külső okok: a stressz, a túlzott mozgáshiány, a helytelen táplálkozás stb. miatt kialakuló károsodásokat a „civilizációs ártalom okozta betegségek” közé sorolja. Érthetőbben ezek a magas vérnyomást, a különféle szerzett szívbetegségeket, s az utóbbi időben egyre gyakrabban megjelenő veszélyt, a cukorbetegséget jelentik. Hazánkban a vezető halálo­kok között valamennyi említett baj szerepet játszik. S az igazi gondot az jelenti, hogy azok következményeit – a végzetes tragédiát – senkinek sem sorscsapásszerűen kellene elszenvednie. A népesség nagyobb részét érintő, hajlamosító tényezőktől várható elváltozásokat a korszerű orvosi eszközökkel már idejekorán fel lehet és fel kell ismerni. Ha minden háziorvosi rendelőben elérhető lenne a 24 órás vérnyomásmérő, EKG és a már rutinszerű vércukorszűrés s az ezekhez természetszerűen kapcsolódó anyagi támogatás, hatékonyabbá és eredményesebbé válhatna a korai felderítés. Sajnos a „fejkvóta” erre külön keretet nem biztosít, értéke egyébként is csak részlegesen követi az inflációt.

Harmincéves, ugyanazon a helyen végzett orvosi tevékenysége tapasztalatainak birtokában mondja el azt, hogy büszke arra: sikerült betegei bizalmát elnyernie. Betegei – még ha el is költöznek – gyermekeiket, unokáikat és távolabbi hozzátartozóikat is hozzá irányítják. Ez nagyban segítséget nyújt számára a családi „betegségtérképek” elkészítésében. Az általa kezelt többgenerációs család tagjai magukkal hozzák a felmenőktől örökölt s a környezet által jó vagy rossz irányba befolyásolt egészségi állapotukat. Ide tartozóan dr. Kovács Lajos így ír: „Vallom, hogy nem a betegséget kellene kezelni, mert az egészségmenedzselés és a prevenció sok mindent tehetne még a hosszabb és tartalmasabb életért.” Ezért küzdött az elmúlt évtizedekben, ezért vállalt aktív tevékenységet egészségnevelés terén Debrecenben, ezért segíti a területén általa létrehozott „Rizikó Klub”-ot.

A rendelőre visszatérve említi meg, hogy 2003 óta végre eurokonform, azaz akadálymentesített. Sajnos a tulajdonjog rendezetlensége miatt az épület állaga évről évre romlik, a szükséges karbantartás elmaradása miatt. Az elvégzett „magán” beruházások ára vagy megtérül, vagy nem…

Dr. Kovács Lajos erejét és energiáit  – szerencsénkre – közéleti dolgokra is fordítja: többek között posztgraduális képzést tart óvónők és dajkák számára egészségtani, elsősegély-nyújtási kurzusokon. Ha kell, segíti a Debreceni Egyetem orvostanhallgatóit az előírt gyakorlati munka teljesítésében, mert vallja:

 „…az oktatás tanulásra ösztönöz.”

Szabad idejét gyakran bélyeggyűjtéssel, kertészkedéssel tölti, de marad ideje a zenészi és dalszerzői munkára is. Közel 40 dal, 2 musical jelzi érzékét a mélyebb lírai és filozófiai gondolkodáshoz. 2002-ben képesítést szerzett zongora–szintetizátor szakon.

Teljesítményéről őt vizsgáztató tanára, Körmendi Vilmos ezt mondta neki: „Örülünk, hogy az orvosok közt ilyen jó zenészek is vannak, és hogy egy orvos így zongorázik.”

 (Hajdú-Bihari Almanach 5. kötet. In-Forma Kiadó Nyíregyháza 2005.)
Szerző: 2018. 01. 17.
Ha még nincs közöttünk, csatlakozzon most az Unokáink is olvasni fogják oldal kedvelőihez a Facebookon!

Hasonló

Varázslat

Huszár Boglárka alkotása 60×60 cm. olaj, vászon. Nem is tudom mióta  áll  ez  a  nagyon  régi  épület,  kicsit  elvarázsolt  szépségével   kastély,  kicsit  bástya szerű  repkénnyel  befutott oldalával.  Az idő ... Tartalom megtekintése

Az út  

Tüttő József alkotása Szinte  meggyötört  arcok,  holott  egy  életút  harcosai  a  születéstől  a  végsőkig.  Egyetlen  ember  akinek  annyiszor változik az  arca,  ahány állomást  tudhat  maga mögött.  Hogy sejthetnénk  gyermekkorban,  milyen ... Tartalom megtekintése

Pomaranski Luca portréja

Huszár Boglárka alkotása Csak általánosságban  szabad  beszélni, én  mégis  a portrézást  találom a legizgalmasabb alkotói  munkának.  Huszár  Boglárka  ragyogó   képet festett  Lucáról,  aki csak  éppen  bekukkantott  a  vászonra, hogy ... Tartalom megtekintése

Pince bejárat, Tokaj

Bíró  Ernő alkotása 30×42 cm, akvarell Ebben a rémítően  szomorkás időben  vágyódva  nézhetünk  erre  a  Bíró Ernő  által   megpingált  képre. Kirobbanó  fényekben  pompázik   a  pince  tetején  dúsan  hajtó ... Tartalom megtekintése