„…Szeressétek egymást…”

Szemelvények Bán Béla EMLÉK(fény)KÉPEK című könyvéből

Beára várva

Nem is emlékeztem erre a képre. A napokban találtam rá, megbújt a tőle valamivel nagyobbak között. Elmosódott kép, az arcom kivehetetlen. Mégis pótolhatatlan. Az egyetlen, amelyik várandós feleségemet mutatja. Béla fiam akkor hároméves volt, Bea lányom – ugye már ő is jelen van – még egy pár hétig várakoztatott bennünket.

A kép Óbudán, a Raktár utcai városi házak egy kicsi, egyszobás lakásában készült. Az otthonunkban. Amelyik tömve volt már bútorral. Átrendeztük a szobát, hogy ez a kisméretű kinyitható heverő is elférjen, az ablakot egy szekrényágy negyed részt eltakarja, a gyermekágy a sarokban, már várja a kistestvért, a televízió beszorítva a fal mellé, különböző bútordarabok közzé. (Nem haszontalan bútorok, hiszen szinte mindig van vendégünk.)

A képen ugyan nem látszik, de feszült közöttünk a hangulat. Évek óta várjuk, talán kaphatunk nagyobb lakást, különösen, hogy jön a negyedik családtag. Sorra jönnek a hírek: ez is kapott már lakást Újpalotán, vagy Kelenföldön, ide „száműzték” a bontás alatt lévő Óbuda őslakosait. Nem baj, hogy hol, csak lenne már valami. De a biztatás egyre késik, bár tanácselnöki támogatásom van. Vera egyre idegesebb, ahogy előre halad az állapota. – Mert tehetetlen vagy, mert mindenkinek elintézel mindent, csak a családoddal nem törődsz.

Milyen az ember? Egy darabig tűr, érti a társ nyugtalanságát. De egyszer elszakad a cérna. Ilyenkor fagyott a levegő.

Egyszer aztán megérkezik az értesítés. Kétszobás lakás, a kelenföldi lakótelepen. Negyvennyolc négyzetméter. És újabb szemrehányás. Ennyi?! Abban egy tisztességes bútordarabot sem tudunk elhelyezni. És az újabb csapás, miután megnéztük a félig kész aprócska lakást. Csak ősszel költözhetünk. De a gyermek már április közepén érkezik. Hogy leszünk meg ebben a picinyke lakásban?

Én összeszorítom a fogam. Hallgatok. Már nem tehetek egyebet. A tanácselnök azt mondta: – …Örüljetek, hogy felkerültetek a listára, ahova csak azok jutnak, akik alól bontják a lakást. Vera már dolgozik, azt mondja, hogy pihenni jár a munkahelyére, ott elfoglalják a feladatok, nem jut eszébe lehetetlen itthoni helyzetünk.

Egyik vasárnap délután sétáltunk a Vörösvári úton. Már csak nyomai vannak az egykori apró házaknak. A kis udvaroknak, ahova a szükség négy-öt családot kényszerített élhetetlen semmi építményekbe, amiket háznak csúfolnak. Nekik mindegyiküknek külön lakás kell. Betérünk egy süteményre Brüllhöz, az ő egykori házát már elbontották, most egy ideiglenes üzlethelyiséget kapott szemben a régi cukrászdával. Aztán sétálunk tovább. Közöttünk Bélus, a kisfiú ki nem fogy a kérdésekből. Kedvetlenül válaszolunk, mindketten sebeinket nyalogatjuk. Ekkor kicsi fiunk megfogja a kezünket. Előbb az anyjáét, aztán másik kezével az enyémet. Egymáshoz közelíti, majd egymásba helyezi azokat. Megállunk, ránézünk. Szomorú a szeme. Nem sír. Halkan mondja: – Anyu, apu, szeressétek egymást.

Nem tudunk megszólalni. Csak érezzük mindketten: ez a kisfiú és az érkező jövevény nem érdemli meg, hogy ne fogjuk állandóan egymás kezét.

100 szál szegfűt zsúfoltam még be a kicsi szobába, így vártam őket, az én két lányomat. A kicsi Beát és az ő anyukáját, mikor egészségesen megérkeztek a kórházból.

Szerző: 2019. 01. 20.
Ha még nincs közöttünk, csatlakozzon most az Unokáink is olvasni fogják oldal kedvelőihez a Facebookon!

Hasonló

Varázslat

Huszár Boglárka alkotása 60×60 cm. olaj, vászon. Nem is tudom mióta  áll  ez  a  nagyon  régi  épület,  kicsit  elvarázsolt  szépségével   kastély,  kicsit  bástya szerű  repkénnyel  befutott oldalával.  Az idő ... Tartalom megtekintése

Az út  

Tüttő József alkotása Szinte  meggyötört  arcok,  holott  egy  életút  harcosai  a  születéstől  a  végsőkig.  Egyetlen  ember  akinek  annyiszor változik az  arca,  ahány állomást  tudhat  maga mögött.  Hogy sejthetnénk  gyermekkorban,  milyen ... Tartalom megtekintése

Pomaranski Luca portréja

Huszár Boglárka alkotása Csak általánosságban  szabad  beszélni, én  mégis  a portrézást  találom a legizgalmasabb alkotói  munkának.  Huszár  Boglárka  ragyogó   képet festett  Lucáról,  aki csak  éppen  bekukkantott  a  vászonra, hogy ... Tartalom megtekintése

Pince bejárat, Tokaj

Bíró  Ernő alkotása 30×42 cm, akvarell Ebben a rémítően  szomorkás időben  vágyódva  nézhetünk  erre  a  Bíró Ernő  által   megpingált  képre. Kirobbanó  fényekben  pompázik   a  pince  tetején  dúsan  hajtó ... Tartalom megtekintése