Koós János

Pro Urbe díjas előadóművész

Budapest – Miskolc

szszb_32_kii_koos_janos.jpgAz operán kívül szinte mindegyik zenei irányzatot kipróbálta már hosszú pályafutása során. Minden földrészen járt és nehéz lenne összeszámolni, hány országban lépett színpadra. Népszerűsége az évtizedek során sem halványodott, közel a nyolcvanhoz még rendre kap felkéréseket, amelyeket örömmel vállal. Miskolcon töltött éveit mindig nosztalgiával emlegeti, amit a város vezetése méltányolt: 2016-ban Pro Urbe Díjjal tüntették ki.

Énekes, zenész, humorista, színművész – ezek a kifejezések jellemezik Koós János munkásságát, aki egy véletlen folytán Bukarestben született 1937. november 20-án. Gyergyószárhegyen élő édesapja ismert szobafestőként éppen a román fővárosban dolgozott, ahol várandós felesége, Bartis Karola meglátogatta és ott érték a szülési fájdalmak. Kupsa János 1941-ben úgy döntött, családjával Erdélyből  Miskolcra költözik. A választás kézenfekvő volt számára, mert nővére régóta a borsodi iparvárosban élt. A megspórolt pénzből fűszerboltot nyitott a Mindszent utcában, amit az államosítás időszakában elvettek a családtól. Később a lillafüredi Palota-szálló karbantartójaként dolgozott sok éven át. A Ferencvárosi Torna Club egyik fő szimpatizánsaként fiát már tíz évesen Fradi meccsekre utaztatta, aki azóta is híres klubhűségéről. Amikor 1976-ban Gergő fia megszületett, első ajándékként már a kórházban átadta a csecsemőnek a Fradi tagsági könyvet.

János Miskolcon élte boldog gyermekkorát. Amikor az általános iskola elvégzése után pályaválasztásra került sor, azzal a meglepő hírrel állt szülei elé, hogy zenész szeretne lenni, mert olvasta, hogy felvételi van a Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskolába. Mivel hangszeren nem játszott, énekelnie kellett, így adta elő a Bánk bánból a Hazám, hazám kezdetű operaslágert. Felvették és egyik tanára kijelentette: oboista lesz. A Diósgyőri Vasas egyik legjobb úszója volt, ezért úszómesterként dolgozott a diósgyőri strandon. Iskolai bulikon akkoriban már „halandzsa nyelven” világslágereket adott elő.

1957-ben érettségizett, majd Budapestre került a Zeneművészeti Főiskola oboa szakára és felvették az Országos Pénzügyőr Zenekarba is.

Ismertségét mégsem zenészként, hanem a Zeneakadémia gólyabálján alapozta meg, ahol a haverjai rábeszélték, „halandzsázzon” valami világslágert. Ekkor az  olasz Vico Torrianit parodizálta, és ezt hallotta meg Marton Frigyes rendező, aki azonnal meghívta a Kamara Varietébe. Ezzel együtt megalapozta a következő évek táncdalfesztiváljain való szereplését is. Első fellépésének plakátján Márkus László vagy Psota Irén is szerepelt, és valaki ott írta át a nevét valaki Kupsáról Koósra.

Micsoda nagyszerű dolog – énekelte 1961-ben első nagy slágerét, Havasi – S. Nagy szerzeményét, amivel megnyerte a fesztivált, 1966-ban pedig a legjobb énekes díjat is megkapta. Képességeit felismerték a filmrendezők is, 1969-70-ban filmszerepekkel bízták meg. Láthattuk Az oroszlán ugrani készül, a Bűbájosok és A gyilkos a házban van című filmekben. A későbbi örök baráttal, Hofi Gézával már a Mikroszkóp Színpadon találkozott, kapcsolatuk paródiákban és megszámlálhatatlan közös fellépésben teljesedett ki. Máig utánozhatatlan produkciójuk a Macskaduett. Számos közös műsoruk volt Kovács Katival, a másik táncdalénekes ikonnal, aminek eredménye az 1996-ban megjelent Próbálj meg lazítani című album volt.

Hat nagylemez és számos kislemez, népszerű örökzöld slágerek emlékeztetnek aktív munkásságra, amikor még zeneszerző és szövegíró barátai „rászabták” a dalokat, amelyeket sikerre vitt. Havasi Viktor nem csak számokat komponált, hanem zongoristaként a színpadon is zenei kíséretet biztosított számára 15 éven keresztül. A jó zene alapja viszont a jó szöveg, amiben S. Nagy István és Szenes Iván járt az élen, akikkel szintén baráti kapcsolatot ápolt. Sajnálja, hogy ezek a nagyszerű emberek már nincsenek közöttünk. Ezen a ponton felidézi a Bajor Imrével kialakult örök barátságot, hiszen a színésszel gyakran találkoztak és nagyon sok külföldi kirándulást szerveztek. Különösen a mexikói útjuk maradt számára emlékezetes.

Koós János mai napig gyakori szereplője a televíziós csatornák különböző műsorainak. Büszke kondíciójára, hiszen nem gond számára, ha naponta 7-800 kilométert kell levezetni. Örök szerelme maradt a vitorlázás, hatszor nyert magyar bajnokságot ebben a sportágban. Akkor a legboldogabb, amikor együtt hajókázhat Rozival, a Dékány Sarolta – Koós János művész házaspár egyetlen unokájával. Lányuk, Réka szüleit követte az előadói pályán, Gergő fiúk pedig az informatika világát választotta.

Az előadóművész nagy álma, hogy 2017-ben a 80. születésnapján Miskolcon, a Nemzeti Színházban vidám zenei koncertet adhasson, paródiaelemekkel tűzdelve. A színházigazgató máris vevő az ötletre, már csak azt a bő egy évet kell kivárni az ötlet megvalósulásáig.

Szerző: 2018. 01. 17.
Ha még nincs közöttünk, csatlakozzon most az Unokáink is olvasni fogják oldal kedvelőihez a Facebookon!

Hasonló

Tanya

Biszák László alkotása A  festő, aki   komplett  képekben  gondolkodik,  vagy  csak  ráhagyja  az  ecsetére, hogy  dolgozzon,  máris  kikerekedhet  keze nyomán egy tájkép, és  ha  van  még festék a palettán ... Tartalom megtekintése

Őszikék 22 – 11 

Bíró Ernő alkotása Lám-lám  idén is eljött minden  híresztelés ellenére az  ősz!  A  nyár  perzselő  volt,  áhítoztunk   az  esőre, kis  lehűlésre,  és  mutató újját  felemelve  hozott  rosszakat,  viharokat, lehűlést ... Tartalom megtekintése

Kertész  utcai  ház, Győr

Hargitai Beáta alkotása …már 2024-et  írunk,  és  2020-ban  készítettem  ezt  a kis  képet.  Révfalut  jártam,  kerestem  az  emlékeket,  lassan  az  épületek  is  úgy  kipotyogtak  a  szitán,  eltűntek  mint  a pergő ... Tartalom megtekintése

Lagúna

Huszár  Boglárka alkotása Lagúnáknak nevezik az atollok korallzátonyától körülzárt vízfelületet is. Magyar neve az olasz laguna szóból ered, melyek jelentése tavacska, pocsolya; végső forrása az azonos jelentésű latin LACŪNA. (Wikipédia). ... Tartalom megtekintése

Fornax

Tüttő József alkotása Képzeletem összes  zugát    nézegetem   az  elvonatkoztatott  témát   bontogatva  ami  a jelenkor megváltozott  világát   képviseli.  A  múlt század  embere  vagyok,  ahol  a tárgyak  tárgyakat ... Tartalom megtekintése

“Nem nyitok vitát…” 

Tüttő József alkotása Két  krumpli  egy  zsákba  hiába  nagy a zsák,  akkor  hátra  arc,  és  úgy  vitáznak  mint két  felfújt  hólyag.  Tüttő  József  két  figurát  állít  elénk,  hogy  fejtsük  meg ... Tartalom megtekintése