Fülöp István

Országgyűlési képviselő

Mátészalka

szszb 28 Fülöp István IMG_9195 400px.jpgRemélem, legalább egy szó leszek Mátészalka történetében… Ezzel kezdte, amikor otthona meghitt hangulatot sugárzó nappalijában hátradőltünk a fotelben, és egymás szemébe néztünk. A rutinos politikus kötelező szerénysége? Erre gondoltam, amikor keresgettem, milyen keretet, színeket, vonásokat ragadjak meg ennek a portrénak a megírásához. Édesapja, Fülöp tanár úr, festőművészként nem csak egy szó a város históriájában. Egy kerek egész életművet hagyott örökül sajnos éppen a napokban eltávozva az élők sorából. Büszkeség villant a tekintetében, amikor a ház helyiségeinek falán függő Fülöp-képekről beszél értő elemző szavakkal, amelyek túlmutattak a fiúi elfogultságon. Hát persze! Maga is rajztanár volna…

De nem az, mert a pedagógusi szakmát elhagyva lassan negyedszázada töretlen ívű politikai pályára lépett. Ha egy szót se szólna, akkor is látva látja a vendég, vajon miféle irányzat vonzotta és milyen célok vezérelték. A gobelin Nagy-Magyarország a nappali falán ebben a műfajban – legalábbis számomra – eddig nem tapasztalt élmény. A nyakláncon függő koronás címer… A gazdája fejében a nemzeti gondolat kapcsolódhat a politikum megoldásra váró kérdéseihez. A keresztyén szót ő maga teszi hozzá, és már sorolja is az állomásokat, amelyek a mába vezető utat szegélyezik. Szalka önkormányzati képviselője, egykori alpolgármestere, az egyéniben többször is győztes honatya, a megyei közgyűlés elnöki székéből  nem rég ismét városába hazatért politikusa hol is eredeztetheti másutt indíttatását, mint a lakitelki sátorban. Lezsák, Csengei, Antall – sorolja a neveket, hogy összekösse azzal a felfogással, amellyel szervesen összekapcsolódik az Európai Néppárt irányvonala. Származása, neveltetése, a szülői otthon szelleme… innen egyenes volt az út az MDF-be. A párté már inkább kanyargósra sikeredett, és létezésének végjátéka méltatlan ahhoz, amit a politikai átmenet történetéhez hozzáadott. Mértékadó személyiségei azonban megtalálták a keretet ahhoz, hogy továbbra is konstruktív módon politizáljanak.

Sűrű és tartalmas az elemzése, mint az a kávé, amit közben főzött. A Fidesznek időközben a politikai jobbközép irányába való behúzódása vállalható és elfogadható volt mind neki, mind hasonlóan gondolkodó elvbarátai számára.

Miközben a kávénkat szürcsölgettük, egy kis ideig arra gondoltam, ez a mosolygós kedves arc ezzel a Charles Bronson-os harcsabajusszal milyen kemény tud lenni. Hónapokig tartott, amíg ezt a beszélgetést egyeztettük, az utolsó pillanatban velem is elvesztette a türelmét. Akár ki is maradhatna ebből az írásból, de legyen csak itt, hadd lássa az olvasó, milyen messze kell elmenni ahhoz, hogy Fülöp István kijöjjön a sodrából. “Július 3-án meghalt édesapám. Augusztus 4-ére ki volt tűzve a fiam esküvője. Hetedikére édesanyámnak egy súlyos műtétje… Előtte megjártam Moszkvát egy kamionos barátommal… meg kell értsed, ha most se jön össze!” Le voltam forrázva, és amikor megérkeztem, azért kértem rögtön elnézést. Pontosabban akartam, de megelőzött. Abban viszont egyetértettünk, hogy a rövid fél percben pontos keresztmetszetet kaptam életének mai történéseiről.

Apropó, moszkvai út… Arról Moldova skandináviai kalandja jutott eszembe, amikor ugyancsak elkísért egy kamionost. Meg a képviselő motorkerékpárja… A rocker… Érdekes vonása ez portréjának. A “komoly” országgyűlési képviselő begördül a hörgő hangú Easy Rider hangulatú nagy vassal a benzinkúthoz, leveszi a fejéről sisakját, nyakában hanyagul odakötött kendő. Még szerencse, hogy amikor már a kávézó asztalánál megkezdtük a negyed évvel későbbi interjú egyeztetését, már az a konszolidált fazon ült velem szemben, akit aztán este a híradóban láttam. Persze hogy a korral járó bolondéria – válaszolta provokatív kérdésemre. De imádom… Tette hozzá. Fiatal koromban rocker voltam. Hosszú hajjal. El lehet képzelni?

Hát persze. Önmagában sem szégyen, de aki aztán városában a Református Iskola létrehozója, a 6-os iskoláért alapítvány kuratóriumának alapítása óta elnöke, egyháza életének határokon is átnyúló munkával meghatározó tényezője, annak rocker korában is ott csírázhatott már a lelkében a “jó” magja. Már csak annyi hiányzott, hogy amikor eljön az ideje “jól” csinálja.

A szelíd motorosból előbújt kamaszkori rockert láttam tovapöfögni a főváros irányába irigységgel a szívemben. És ugyanazt a Fülöp Istvánt este az internet friss képein egy református egyházi eseményen, lelkemben a tisztelet érzésével.

Azon töröm a fejem, ha tényleg egy szót kellene leírni, amivel beírja magát Szalka történetébe, mi volna az? Aztán leteszek róla. Gondolkozzanak rajta majdan azok, akiknek ez a dolguk. Én csak egy jó hangulatú beszélgetés felidézésével tudok hozzájárulni munkájuk sikeréhez.

(Északkeleti Almanach 28. kötet In-Forma Kiadó Nyíregyháza 2012.)
Szerző: 2018. 01. 17.
Ha még nincs közöttünk, csatlakozzon most az Unokáink is olvasni fogják oldal kedvelőihez a Facebookon!

Hasonló

Varázslat

Huszár Boglárka alkotása 60×60 cm. olaj, vászon. Nem is tudom mióta  áll  ez  a  nagyon  régi  épület,  kicsit  elvarázsolt  szépségével   kastély,  kicsit  bástya szerű  repkénnyel  befutott oldalával.  Az idő ... Tartalom megtekintése

Az út  

Tüttő József alkotása Szinte  meggyötört  arcok,  holott  egy  életút  harcosai  a  születéstől  a  végsőkig.  Egyetlen  ember  akinek  annyiszor változik az  arca,  ahány állomást  tudhat  maga mögött.  Hogy sejthetnénk  gyermekkorban,  milyen ... Tartalom megtekintése

Pomaranski Luca portréja

Huszár Boglárka alkotása Csak általánosságban  szabad  beszélni, én  mégis  a portrézást  találom a legizgalmasabb alkotói  munkának.  Huszár  Boglárka  ragyogó   képet festett  Lucáról,  aki csak  éppen  bekukkantott  a  vászonra, hogy ... Tartalom megtekintése

Pince bejárat, Tokaj

Bíró  Ernő alkotása 30×42 cm, akvarell Ebben a rémítően  szomorkás időben  vágyódva  nézhetünk  erre  a  Bíró Ernő  által   megpingált  képre. Kirobbanó  fényekben  pompázik   a  pince  tetején  dúsan  hajtó ... Tartalom megtekintése