Fülöp István

Országgyűlési képviselő,

Mátészalka

szszb_19-158_fulop_istvan.jpgA fontos beosztások megtalálták Fülöp Istvánt, Szabolcs-Szatmár-Bereg megye 9. számú választókerületének országgyűlési képviselőjét. Sokat tett a beregi, a szatmári térség fejlesztéséért és nem véletlenül szavaztak neki bizalmat a választók. Székhelye Mátészalka, ám a Parlament folyosóin és munkaszobáiban, vagy az ország keleti vége és a főváros közt utazva találkozhatnánk vele. Igaz rá is a mondás, két végén égeti a gyertyát, megannyi feladatot érez a sajátjának. Lelkiismerete szerint nem is tehet másként. Nemcsak a határ közeli területek munkanélküliséggel, leszakadási gondokkal küszködő népével szolidáris, hanem észreveszi a tehetséget, a jó akaratot a felnövekvő nemzedék tagjaiban. Így különösen hangsúlyos, hogy a mátészalkai Móricz Zsigmond Általános Iskolában létrehozott alapítvány– amely a 6-os Iskoláért Oktatási-Nevelési Alapítvány címet viseli – kuratóriumának elnöki tisztét is rábízta a tagság. Szoros együttműködést alakított ki az iskola vezetésével, Szombathy Gézáné igazgatóval sokat munkálkodnak a közös célok valóra váltásáért.

Több dologra lehet büszke Fülöp István. Magyarországon a reformáció emlékünnepét az ő kezdeményezésére városi ünnepi szintre emelték Mátészalkán, immár 16 éve. Kálvin Jánosnak az első hazai szobrot szintén a szatmári városban emelték. S ugyancsak a képviselő úr odaadó munkájának köszönhetően nyitották meg az első tanévet a Kálvin János Általános Iskolában, 2001 szeptemberében. Talán mondani sem kell, Mátészalkán…

Vásárosnaményban született 1958. május 4-én. Apai nagyapja, Fülöp Imre rendőr főtörzsőrmester volt. Anyai nagyapját kuláknak nyilvánították. Édesapja, Fülöp Sándor debreceni születésű, egyetemet végzett, tanított Tarpán, a Jármi-Paposi iskolában, majd hosszú évtizedeken át a mátészalkai Esze Tamás Gimnáziumban. Édesanyja, Uzonyi Matild, református tanítóképzőt, úgynevezett kálvineumot végzett. Feleségét is pedagóguskörből választotta, Kecskés Judit Mária a mátészalkai gépészeti szakközépiskola tanára és igazgatóhelyettese. Két gyermekük született, Arnold István (1982) és Ákos Sándor (1984) egyetemi hallgatók.

Indíttatása szinte törvényszerűen terelgette a katedra felé Fülöp Istvánt. A nyíregyházi Bessenyei György Tanárképző Főiskola matematika–rajz szakán szerezte első diplomáját, majd a Debreceni Református Teológiai Akadémián tanult és református hitoktató lett. A Budapesti Műszaki Egyetem közoktatás-vezetői kurzusán 2001-ben kapta meg oklevelét. Fülöp István tanított Nyírmeggyesen, Mátészalkán a 138-as Számú Szakmunkásképző Intézetben, majd 1998-tól a gépészeti szakközépiskola tanára. Munkáját 2002-es megválasztása után is megtartotta, fizetés nélküli szabadságon van.

A Magyar Demokrata Fórum mátészalkai szervezetét ő alapította a lakitelki nyilatkozat hatására. Az MDF-be 1988. november 12-én belépett, 1989 és 1995 között annak csoportelnöke volt. 1990-től kezdve mind a négy önkormányzati választáson elindult egyéni kerületben és listán is, folyamatosan tagja a képviselő-testületnek. 1990-ben listáról szerzett mandátumot és négy éven át az oktatási bizottság elnöke volt. 1994-ben és 1998-ban is megnyerte egyéni önkormányzati választókerületét, 1995-től 2002-ig a város főállású alpolgármestereként tevékenykedett. 1994-től az MDF megyei, 1998-tól országos választmányának tagja. 1998-ban bekerült a megyei közgyűlésbe is, ahol 2002-ig három bizottságban is dolgozott. Segíti a református egyház tevékenységét is, 1994 és 1996 közt a Mátészalkai Református Egyházközség pótpresbitere, majd 1996-tól presbitere. A Szatmári Egyházmegye tanácsosa. Civil és társadalmi szervezetek számíthattak eddig is odaadó, önzetlen szolgálatára. Csak kiragadásszerűen a sokféle elfoglaltságból: a Pedagógus Kamarának, a Magyarok Világszövetségének a tagja. A Mátészalkai Munkás Testgyakorlók Köre, és az említett 6-os iskoláért alapítvány elnöke. A térség 89 települését tömörítő, Szatmári Regionális Hulladékgazdálkodási Tanács elnöke is. Az oktatási miniszter 1988-ban, dicséretben részesítette, 2000-ben, pedig átvehette a mátészalkai Széchenyi István Általános Iskolának a grófról elnevezett díját.

Politikai karrierjének kimagasló eredménye volt az, amikor 2002-ben az MDF és a Fidesz közös jelöltjeként a 9-es választókerületben a második fordulóban a szavazatok 58,5 százalékával győzte le riválisát. A Fidesz és az MDF közös listáján a 10. helyet kapta. A parlamentben 2002. május 15-től a gazdasági, valamint a rendészeti állandó bizottság tagja. A gazdasági állandó bizottsághoz tartozó ellenőrző albizottságban is számítanak a munkájára. Önálló indítványaiban főleg a térség mezőgazdasági helyzetével, a postai ellátás átalakításával és a vasúti közlekedés problémáival foglalkozik.

(Szabolcs-Szatmár-Beregi Almanch 19. kötet. In-Forma Kiadó Nyíregyháza 2004.)

Szerző: 2018. 01. 17.
Ha még nincs közöttünk, csatlakozzon most az Unokáink is olvasni fogják oldal kedvelőihez a Facebookon!

Hasonló

Varázslat

Huszár Boglárka alkotása 60×60 cm. olaj, vászon. Nem is tudom mióta  áll  ez  a  nagyon  régi  épület,  kicsit  elvarázsolt  szépségével   kastély,  kicsit  bástya szerű  repkénnyel  befutott oldalával.  Az idő ... Tartalom megtekintése

Az út  

Tüttő József alkotása Szinte  meggyötört  arcok,  holott  egy  életút  harcosai  a  születéstől  a  végsőkig.  Egyetlen  ember  akinek  annyiszor változik az  arca,  ahány állomást  tudhat  maga mögött.  Hogy sejthetnénk  gyermekkorban,  milyen ... Tartalom megtekintése

Pomaranski Luca portréja

Huszár Boglárka alkotása Csak általánosságban  szabad  beszélni, én  mégis  a portrézást  találom a legizgalmasabb alkotói  munkának.  Huszár  Boglárka  ragyogó   képet festett  Lucáról,  aki csak  éppen  bekukkantott  a  vászonra, hogy ... Tartalom megtekintése

Pince bejárat, Tokaj

Bíró  Ernő alkotása 30×42 cm, akvarell Ebben a rémítően  szomorkás időben  vágyódva  nézhetünk  erre  a  Bíró Ernő  által   megpingált  képre. Kirobbanó  fényekben  pompázik   a  pince  tetején  dúsan  hajtó ... Tartalom megtekintése