Láng Károly

Főtanácsos, művelődésszervező,

Mátészalka

szszb_21-142_lang_karoly.jpgBessenyei György-emlékplakettel ismertél el Láng Károly művelődésszervező, művészeti előadó több évtizedes munkásságát 2005. augusztus 20-a alkalmából. A Mátészalkai Városi Művelődési Központban péntek délután is egymásnak adják a kilincset a szervezők, az érdeklődők, a munkatársak. A látható nyüzsgés teljesen természetesnek tűnik, hisz aki diákéveitől kezdve egészen a felnőtt­életén át, közeledve a nyugdíjhoz, a művelődéshez kötődik, annak ez a dolgok rendje. A család és a munkatársak messzemenő együttműködését, a háttér támogatását emeli ki, hogy ezt az utat ilyen sikerrel járhatta be, és még a tágabb közösség elismerése is megérkezett a számára.

Mátészalkán született 1944. szeptember 8-án néhai Fejér Magdolna járási tanácsi tisztviselő és néhai Láng Károly pénzügyőr fiaként. Öccse, Gyula most ment nyugdíjba a MOM-ból. Felesége, Harbula Éva óvónő. Házasságukból két gyermek született, Tamást egy 17 évesen bekövetkezett tragikus balesetben elvesztették, Annamária a Krétakör Színház tagja, génjeiben az édesapja egykori álmait hordozza, és minden bizonnyal váltja valóra.

A jó nevű Esze Tamás Gimnáziumban 1963-ban érettségizett, majd másfél évig az akkor országos gyáregység-hálózattal rendelkező ERDÉRT-nél kezdett dolgozni. 1964. december elsejétől a városi művelődési központban keresi a kenyerét. Egy csendes sarokban fellapozzuk azt a képzeletbeli történelemkönyvet, amely még opera- vagy operetténekesi álmokról szövődött. Láng Károly teljesen komolyan gondolta az előadóművészi pályát, még a Ki mit tud?-ra is jelentkezett, és az elődöntőben az a Supala Kolos előzte meg, aki operaénekesként később Kossuth-díjat is kapott. Láng Károly most is szívesen emlékszik vissza egy Dunajevszkij-darabra, amelyben táncos-komikus szerepet alakított.

Hamar észrevették benne a precíz szervezőt, bekapcsolódott az ifjúsági klubmozgalomba is. Pinceklub, klubkönyvtár és művelődési házak adtak helyet az általa szervezett programoknak. Az már komoly előrelépésnek számított, amikor országosan ismert művészek, énekesek, rockegyüttesek adtak koncertet Mátészalkán. A szatmári emberek előtt is megnyílt a lehetőség fővárosi szintű programok megtekintésére. Szinte egyből a művészvilágban érezhette magát, amire mindig is vágyott. Igaz, másfajta szereposztást tartogatott a sors, mint eredetileg tervezte, de úgy érzi, így is nagyon szerencsésen alakult a pályája. Igen hűséges ember a kitüntetett művelődésszervező. Néhány évnyi kihagyást leszámítva 40 éve tagja a Mátészalkai pedagógusénekkarnak, amelyet még a nagy hírű Erdős Jenő alapított. Csányi Ottó működése révén fesztiválkórus minősítést is nyertek, amely még az arany minősítésnél is rangosabb. A Zenebarátok kórusa arany minősítést szerzett.

A Mátészalkai Komédiás Kör tagjaként emlékezetes szerepet, a polgármestert játszhatta Nóti Károly: Nyitott ablak című művében. A szabin nők elrablásában ő volt Bányai tanár úr, a Mágnás Miskában Pikszy grófot alakította. Még középiskolásként a Sárospataki Diáknapokhoz kötődik egy szép emlék, az arany fokozat megszerzése. Az azóta méltán híres Szatmár táncegyüttest a 70-es évek végén szervezte meg, eredetileg 7-8. osztályos lányok részvételével. Később fiúk is bekapcsolódtak, és a vegyes tánccsoport bronz minősítéssel mutatkozott be. Jelenleg is működnek Tóth Béla irányításával, immár arany minősítéssel. 12-13 éves múltra tekint vissza a Csipet csapat bábcsoport, a népdalkört zömében a nyugdíjasklubok tagjai alkotják.

A Mátészalkai Dalos Tavasz legalább 20 éven át adott fellépési lehetőséget a kórusoknak. Erdős Jenő komoly fantáziát látott benne, felkarolta a mozgalmat, s ennek eredményeként az egykori mátészalkai járásban több felnőttkórus működött, mint az egész megyében összesen.

Pezsgő klubéletről, gyakran összejáró baráti társaságokról beszél Láng Károly. Sajnos, ő is kénytelen megbékélni az atomizálódott társadalommal, az emberi kapcsolatok lazulásával, a befelé fordulással, a közösségi élet szűkebb mozgásával. Ő is jól tudja, hogy nem ez az egészséges folyamat, de Mátészalkán ugyanúgy érvényesülnek a nemzetközi, a hazai folyamatok. Ugyanakkor joggal büszke arra, hogy a szalkai közönség előtt háromszor adott koncertet Kocsis Zoltán Kossuth-díjas zongoraművész, hogy Sinkovics Imrének, Bessenyei Ferencnek, Tolnay Klárinak, a Madách Színház, a Vígszínház, a József Attila Színház, az Operettszínház művészeinek tapsolhatott a helybeli nagyérdemű.

Láng Károly most, az országosan is rangos kitüntetés után is szerényen fogalmaz. Mint mondja, a munkájával vívja ki a rangot a népművelő, tudja magát elhelyezni a világban. Legyenek igazán közvetítői, követei a kultúrának, a művelődésnek, a művészeteknek, az információk befogadásának. Igazodjanak a jelenhez, de szőjenek tervet a jövőre…

(Szabolcs-Szatmár-Beregi Almanach 21. kötet. In-Forma Kiadó Nyíregyháza 2006.)
Szerző: 2018. 01. 17.
Ha még nincs közöttünk, csatlakozzon most az Unokáink is olvasni fogják oldal kedvelőihez a Facebookon!

Hasonló

Varázslat

Huszár Boglárka alkotása 60×60 cm. olaj, vászon. Nem is tudom mióta  áll  ez  a  nagyon  régi  épület,  kicsit  elvarázsolt  szépségével   kastély,  kicsit  bástya szerű  repkénnyel  befutott oldalával.  Az idő ... Tartalom megtekintése

Az út  

Tüttő József alkotása Szinte  meggyötört  arcok,  holott  egy  életút  harcosai  a  születéstől  a  végsőkig.  Egyetlen  ember  akinek  annyiszor változik az  arca,  ahány állomást  tudhat  maga mögött.  Hogy sejthetnénk  gyermekkorban,  milyen ... Tartalom megtekintése

Pomaranski Luca portréja

Huszár Boglárka alkotása Csak általánosságban  szabad  beszélni, én  mégis  a portrézást  találom a legizgalmasabb alkotói  munkának.  Huszár  Boglárka  ragyogó   képet festett  Lucáról,  aki csak  éppen  bekukkantott  a  vászonra, hogy ... Tartalom megtekintése

Pince bejárat, Tokaj

Bíró  Ernő alkotása 30×42 cm, akvarell Ebben a rémítően  szomorkás időben  vágyódva  nézhetünk  erre  a  Bíró Ernő  által   megpingált  képre. Kirobbanó  fényekben  pompázik   a  pince  tetején  dúsan  hajtó ... Tartalom megtekintése