Nagy Miklós

Vállalkozó,

Mátészalka

szszb_01-168_nagy_miklos.jpgVásott kölyöknek látja gyermek önmagát Nagy Miklós. A pszichológusok ezt későn érő típusnak mondják. A tény az, hogy a mátészalkai mezőgazdasági technikumban nem szaggatta az istrángot, a Debreceni Agrártudományi Egyetemről viszont két kitűnő diplomával tért haza. A szegény családból származó, Győrteleken született fiú nemcsak beváltotta, de minden bizonnyal túl is szárnyalta a szülők féltve dédelgetett álmait.

A padlássöprés időszakára esett a gyermekkora, hiszen aki 1948-ban született, többet látott a történelemből a falun, mint amennyit később tanult róla az iskolában. Apja pályamunkásként rótta a kilométereket a sínek mentén. A MÁV erdélyi területein szolgált, így változatosságnak legfeljebb a festői tájban gyönyörködhetett. Egy aknalövedék maradt a pályán a második világháború végén, és a sérülés egész életére nyomot hagyott az apán. Anyja, hiába szült és nevelt négy gyermeket, kénytelen volt munkát vállalni a győrteleki termelőszövetkezetben. Ma már nyugdíjas, és legfeljebb az időváltozáskor rakoncátlankodó ízületei idézik fel a növénytermesztésben és a baromfitenyésztésben eltöltött esztendőket. Taníttatni akarta az apja, mert meglátta benne a tudományok, a gazdálkodás, az élet iránti mély érdeklődést. A testvérei is iparkodtak, István Budapesten BM-alkalmazott, János szintén a fővárosban kőműves, egyedül Erzsébet húga, aki dajka, maradt a győrteleki szülői házban az idős apával, anyával.

Okleveles mérnök, valamint öntözéses és vízgazdálkodási szakmérnök képesítést szerzett, és az akkori politikai kívánalmaknak megfelelően szakosítót végzett gazdaságpolitikából. Természetesen a ranglétra lépcsőfokait neki is végig kellett járnia, előbb gyakornokként foglalkoztatták, majd főagronómus lett a győrteleki Aranykalász Tsz-ben. Tunyogra hívták főmezőgazdásznak ’73 és ’78 között, majd ’78-ban Kocsordon bízták meg a tsz-elnöki teendőkkel, s ezt ’82-ig látta el. Ebben az esztendőben nevezik ki a Szamosmenti Állami Tangazdaság főmezőgazdászává, kerületi igazgató, majd vezérigazgató-helyettes lesz.

Még most is fülében cseng az egykori intelem: elnök mindenki lehet, de főmezőgazdász nem. 1993. február 14-éig tekintheti magát “vezérhelyettesnek”, ettől kezdve vállalkozó.

Február 14-e, a Valentin-nap egyébként is sorsfordulók ideje Nagy Miklós életében. Ezen a nevezetes napon, 1970-ben kötött házasságot Kedves Évával. Nem mindennapi romantika után jutottak el az anyakönyvvezetőig. Egy másik lánnyal beszélt meg randevút, de az nem ment el a találkozóra, így a megbántott fiú kiment Sóstóra, felejteni. Ott összetalálkozott a biológiához faleveleket gyűjtögető főiskolás lánnyal… S a kéreggyűjteményt már Nagy Miklós irányításával készítette a lány.

Az ismeretség viharos szerelemmé korbácsolódott, mely a mai napig tart. Kölcsönös szeretetben és egyetértésben nevelik gyermekeiket. Nándor orvostanhallgató, Ákos a mátészalkai Esze Tamás Gimnáziumban tanul, és ő szeretné folytatni édesapja tevékenységét.

Farmergazdaság kialakításán fáradozik a tsz-vezetőből lett vállalkozó. Megszokta korábban a hajnali kelést és a késői lefekvést, így nem okoz számára gondot, hogy a nap 16-18 munkaórát tartogat számára. Mint mondja, egy induló vállalkozásnál eleinte minden szálat saját kézben kell tartani, hogy később magától menjen a verkli…

Erre egyelőre még várni kell. Most annak örül, hogy sikerül termelési biztonságot kínálni a környékbeli állattartóknak, hiszen szarvasmarhát helyezett ki bérhizlalásra vagy hetven gazdához. Az emberek ugyanis különösebb befektetés nélkül juthatnak a munkájuk révén jövedelemhez. Nagy Miklós kiszámította: egy kilogramm súlygyarapodást átlagosan 80 forintból ki tudnak hozni, ő viszont minden kilóért 110 forintot fizet. Az állatorvosi költséget és az esetleges elhullás kiadásait is magára vállalja, így valójában kockázatmentesen hizlalhatják a szarvasmarhát az üzletfelek.

Nemcsak az állattenyésztésben, hanem a növénytermesztésben is lát fantáziát. Termő gyümölcsöst vásárolt, valamint a kertjében a lefutott jonatánt korszerűbb fajtákkal, jonagolddal, idareddel, zöldalmával helyettesíti. Ezeket most jobban díjazza a piac. Nosztalgiából még vesz 20-30 hektár földet a szülőfalujában, és esetleg körtét telepít, azt ugyanis kevesen termesztik mifelénk.

A vállalkozó, noha minden idejét leköti a farmergazdaság létesítése és működtetése, örömmel szakít időt az évfolyam-találkozók megszervezésére. Nagy szeretettel beszél régi barátairól, Szabó Béláról, Kovács Bálintról, Dósa Sándorról és mindenekelőtt Szűcs István egykori osztályfőnökéről. Egyre kevesebb az ideje a futballmeccsekre járni. Kedveli a vadászatot, de azt is csak szakszerűen tudja elképzelni. Ezen munkálkodik két éve, mint a Felső-Tiszai Vadgazdák Szövetségének elnöke. Orvos nem látta soha, bár két végén égeti a gyertyát…

(Szatmári Almanach 1. kötet. In-Forma Kiadó Nyíregyháza 1994.)
Szerző: 2018. 01. 17.
Ha még nincs közöttünk, csatlakozzon most az Unokáink is olvasni fogják oldal kedvelőihez a Facebookon!

Hasonló

Varázslat

Huszár Boglárka alkotása 60×60 cm. olaj, vászon. Nem is tudom mióta  áll  ez  a  nagyon  régi  épület,  kicsit  elvarázsolt  szépségével   kastély,  kicsit  bástya szerű  repkénnyel  befutott oldalával.  Az idő ... Tartalom megtekintése

Az út  

Tüttő József alkotása Szinte  meggyötört  arcok,  holott  egy  életút  harcosai  a  születéstől  a  végsőkig.  Egyetlen  ember  akinek  annyiszor változik az  arca,  ahány állomást  tudhat  maga mögött.  Hogy sejthetnénk  gyermekkorban,  milyen ... Tartalom megtekintése

Pomaranski Luca portréja

Huszár Boglárka alkotása Csak általánosságban  szabad  beszélni, én  mégis  a portrézást  találom a legizgalmasabb alkotói  munkának.  Huszár  Boglárka  ragyogó   képet festett  Lucáról,  aki csak  éppen  bekukkantott  a  vászonra, hogy ... Tartalom megtekintése

Pince bejárat, Tokaj

Bíró  Ernő alkotása 30×42 cm, akvarell Ebben a rémítően  szomorkás időben  vágyódva  nézhetünk  erre  a  Bíró Ernő  által   megpingált  képre. Kirobbanó  fényekben  pompázik   a  pince  tetején  dúsan  hajtó ... Tartalom megtekintése

Emlék

Ősz Zoltán alkotása 25×30 cm, pasztell. 2024 “Jaj, a gyerekkor mily tündéri kor volt: egy ködbe olvadt álom és való, ha hullt a hó az égből, porcukor volt, s a... Tartalom megtekintése