Kocsik László Csaba

Polgármester, újságíró, zenész

Kissikátor    

szszb_32_ki_kocsik_la_szlo_csaba_800.jpgIgazi kuriózum ez a kis észak-borsodi falu a hazai települések palettáján. A lakosság homogén összetétele is közrejátszhat abban, hogy csak a hírcsatornákból ismerik a bűnözést. Példaértékű a közösségi élet, gombafesztiváljuk pedig már országos hírnévre tett szert. Kissikátorban 1990 óta jól választottak polgármestert, amit az is bizonyít, hogy azóta nagyot lendült a község szekere. A fejlesztések azonban tovább folytatódnak.

Hiába van rend és csend a faluban, a 320 fős lakosság mégis fogyatkozik, mert a  fiatalok számára kevés a munkalehetőség. Helyben a Siki Pékség és az erdőgazdaság a legnagyobb foglalkoztató. A kereskedelmi egységek családi vállalkozásban működnek, a polgármesteri hivatalban is dolgozik néhány alkalmazott, s a közmunka program keretében 22-en jutnak megélhetéshez.

A község 1990-ig Domaházához tartozott, a helyi vezetők az elválás óta kihozták az elmúlt 25 évből a maximumot. Lényegében a szennyvízcsatorna beruházás van még hátra, hogy „összkomfortosak” legyenek.

Kocsik László Csaba 2010-től Kissikátor tiszteletdíjas polgármestere. Neve és kapcsolatai garanciát jelentettek az addigi fejlesztések folytatásához. Első lépésben 50 millió forint támogatásból felújíttatta és modernizáltatta a helyi vízművet, de részt vettek egészségügyi pályázaton is.

Régi terve volt a vezetésnek a faluközpont kialakítása, pár éve az is megépült, akárcsak a világítással ellátott futballpálya. A belterületen eredő Szardó-kút nevű forrás kiváló vizet ad, kiépítették a környékét és készült mellé egy fedett pihenőhely is.

Elődje, Elek József  jól összefogta a helyi közösséget, de ő úgy ítélte meg, mindez fokozható.  2011-ben megalakította a Harmonika és Népdalkört, ami nem várt sikert hozott. Eleinte 10-12 fő kezdte el gyakorolni a palóc-barkó eredetű népdalokat,  ma már 25 fős létszámmal működik az együttes 18-80 év közötti tagokkal. Minden héten gyakorolnak, a fellépések programját pedig a zenei múlttal rendelkező Kocsik László Csaba állítja össze, aki szerepet vállalt az énekkarban. Csakhogy Kissikátorban továbbléptek, citerazenekart is alakítottak Vargányák néven. A két együttes támogatója a Kissikátor Fejlesztéséért Alapítvány, akik 2015-ben egy komplett népi öltözettel lepték meg a hagyományőrzőket. Azóta a csoportok nem csak hangzásukban, hanem megjelenésükben is autentikusabbak.  Az elmúlt évben tíz fellépést vállaltak, többek között a Kisterenyén rendezett Palóc Világtalálkozón is.

Az alapítvány mikrobuszt is vett az utazásokhoz, mely falubuszként is funkcionál.

Évente több rendezvényt tartanak a faluban, ehhez fesztiválsátrakat vásároltak, bútorzattal. Kiemelkedő eseménye a községnek az idén 13. alkalommal megrendezendő Kissikátori Gombafesztivál, ahová már Kecskemétről és Debrecenből is érkeztek vendégek. Sztárfellépők színesítik a főzőversennyel egybekötött programokat, de rendre bemutatkoznak helyi és térségbeli előadók is.

Jellemző az összefogására, hogy a falu lakóinak 10 százaléka tagja a polgárőrségnek. Munkájuk és a kiépített térfigyelő kamerarendszer a biztosítéka az ott élők nyugalmának.

Az arculat javításán a Start és a hosszú távú munkaprogramban részt vevők dolgoznak. A 22 dolgozó végzi a belterületi utak karbantartását és betonelemek gyártanak, amelyekkel a vízfolyásokat burkolják ki.

A középületek gázfűtését energetikai pályázatok segítségével akarják kiváltani, tervezik a kultúrház bővítését és a közösségi ház energetikai felújítását is.

Fő turisztikai attrakciójuk az Árpád-kori alapokra épült római katolikus körtemplom, amihez minőségi utat kell építeni, szilárd burkolatú parkolóval. A polgármesternek ez ugyancsak szívügye, hiszen a kántori teendőket is ellátja Kissikátorban.

Az 1966. január 21-én született Kocsik László Csaba apai ágon tősgyökeres sikátori. Az általános iskola után Ózdon a József Attila Gimnáziumban 1984-ben érettségizett, majd 1990-ben a Debreceni Tanítóképző Főiskolán kapott diplomát. Közben az újságíró pályára került, így az Ózdi Vasastól hívták be a hadseregbe, ahol az OrszágHatár Magazint szerkesztette. Utána dolgozott az Új Ózdi Vasasnál, majd a Maholnap városi lapnál, aminek 1995-től a főszerkesztője volt, akárcsak később az Ózdi Hírlapnak és az Ózdi Híreknek. Az Ózdi Városi Televízió híradójának felelős szerkesztő posztjáról került 2001-ben a Közlekedési és Vízügyi Minisztériumba, ahol dr. Fónagy János miniszter sajtóreferense volt. Ezután közművelődési területen helyezkedett el, mivel 2004-ben kulturális menedzser másoddiplomát is szerzett és azóta ezt a munkát végzi.

Ózdi lakóhelyéről 2009-ben költözött vissza Kissikátorba, és néhány év kihagyás után újra szintetizátor mögé áll a különböző helyi és térségi rendezvényeken.  

Lánya, a 20 éves Tekla Budapesten lakik és a Berzsenyi Dániel tehetséggondozó Gimnázium végzős diákja.

Szerző: 2018. 01. 17.
Ha még nincs közöttünk, csatlakozzon most az Unokáink is olvasni fogják oldal kedvelőihez a Facebookon!

Hasonló

Tanya

Biszák László alkotása A  festő, aki   komplett  képekben  gondolkodik,  vagy  csak  ráhagyja  az  ecsetére, hogy  dolgozzon,  máris  kikerekedhet  keze nyomán egy tájkép, és  ha  van  még festék a palettán ... Tartalom megtekintése

Őszikék 22 – 11 

Bíró Ernő alkotása Lám-lám  idén is eljött minden  híresztelés ellenére az  ősz!  A  nyár  perzselő  volt,  áhítoztunk   az  esőre, kis  lehűlésre,  és  mutató újját  felemelve  hozott  rosszakat,  viharokat, lehűlést ... Tartalom megtekintése

Kertész  utcai  ház, Győr

Hargitai Beáta alkotása …már 2024-et  írunk,  és  2020-ban  készítettem  ezt  a kis  képet.  Révfalut  jártam,  kerestem  az  emlékeket,  lassan  az  épületek  is  úgy  kipotyogtak  a  szitán,  eltűntek  mint  a pergő ... Tartalom megtekintése

Lagúna

Huszár  Boglárka alkotása Lagúnáknak nevezik az atollok korallzátonyától körülzárt vízfelületet is. Magyar neve az olasz laguna szóból ered, melyek jelentése tavacska, pocsolya; végső forrása az azonos jelentésű latin LACŪNA. (Wikipédia). ... Tartalom megtekintése

Fornax

Tüttő József alkotása Képzeletem összes  zugát    nézegetem   az  elvonatkoztatott  témát   bontogatva  ami  a jelenkor megváltozott  világát   képviseli.  A  múlt század  embere  vagyok,  ahol  a tárgyak  tárgyakat ... Tartalom megtekintése

“Nem nyitok vitát…” 

Tüttő József alkotása Két  krumpli  egy  zsákba  hiába  nagy a zsák,  akkor  hátra  arc,  és  úgy  vitáznak  mint két  felfújt  hólyag.  Tüttő  József  két  figurát  állít  elénk,  hogy  fejtsük  meg ... Tartalom megtekintése