Dr. Szurmainé Silkó Mária

Irodavezető,

Debrecen

hb_5-72_dr_szurmaine_silko_maria.jpgA Hajdú-Bihar Megyei Önkormányzat hivatalának közoktatási és kulturális irodavezetője a Heves megyei Lőrinciben született  – ahogy mondja –, otthon, mert akkor még a szülői ház tényleg az volt, aminek nevezték. Szülei a ma már várossá fejlődött kistelepülés cukorgyárában dolgoztak: édesapja mérlegszerelőként, édesanyja a cukorrépalabor vezetője volt. Nővére ma a soproni Erdészeti, Faipari Egyetem oktatója, orosz–angol–spanyol szakos tanár. A kis faluban felnövő Silkó Mária Hatvanba került középiskolába, a lányosztályban nagyon jól tanult.

„Az ottani tanári kar egy életre meghatározó lett számomra” – idézi fel a boldog diákéveket. Osztálya, élen az osztályfőnökkel, minden évben együtt ment nyaralni, budapesti hangverseny- és színházbérlettel a zsebükben tartalmas életet éltek. Az egyetemre készülő, „bejáró” diákot különös szeretettel vette körül magyartanára, egyben osztályfőnöke, s olyan bensőséges kapcsolat alakult ki köztük, hogy a tanárnő – és ugyancsak magyar szakos férje – később ott volt a diplomaosztóján és az esküvőjén is. A hatvani középiskolából a debreceni Kossuth Lajos Tudományegyetem magyar–népművelés szakára vezetett az útja.

– Tizenhárman voltunk egy szakon, mindenki ismert mindenkit, családias volt a légkör, nem úgy mint ma – von párhuzamot az akkori és a mai felsőoktatás között. Időközben az egyetemen megismerkedett leendő férjével, végzősként pedig megpályázott egy középiskolai tanári állást Egerben, amiről később kiderült, hogy „életem egyik legszebb időszaka volt”.

– Férjem az akkori gyakorlatnak megfelelően az egyetem után katonának ment, így végül is csak annyi változott, hogy hétvégén nem Debrecenbe, hanem Egerbe „jött haza”. A történelmi városban töltött évek élete egyik legszebb időszakának bizonyultak. Azt csinálhatta, amit igazán szeretett: tanított, és igazgatója megbízásából szervezte a diákok tanórán kívüli tevékenységét, szabad idejük tartalmas eltöltését, vagyis egyszerre pedagógus és népművelő volt.

Nagyszerűen érezte magát Egerben  – fiatalság, kellő önbizalom, jó tantestület –, mégis döntenie kellett, amikor letelt férje katonai szolgálata, visszatértek Debrecenbe. Vegyész férje az egyetemen tanított, ő pedig az Alföldi Nyomdában lett népművelő. Szeretettel emlékezik ma is Benkő István igazgatóra, aki ragaszkodott hozzá, hogy a „szellemi munkás” is megismerje a teljes gyártási folyamatot. Így a fiatal népművelő éjszakai műszakban  „nyomdászkodott” egy hónapig, és számos barátságot is kötött az ott dolgozókkal. A nyomdában töltött évek más szempontból is megváltoztatták az életét: 1981-ben és 1983-ban megszülettek a lányai. „Bűbájosak, aranyosak, szépek” – jellemzi a ma már biológus, illetve angol–történelem szakos egyetemi hallgató gyerekeket. Az Alföldi Nyomdából a debreceni városházára vezetett az útja. A legendás művelődéspolitikus, Tar Károly hívására váltott munkahelyet, és ismerkedett meg az oktatás, a művelődés államigazgatási, közigazgatási oldalával. „Kemény főnök volt Tar Károly” – idézi fel az 1980-as évek végén együtt töltött, szakmai- és vezetői munkájára, emberségére ma is kiható időszakot.

A rendszerváltást a városházán élte meg, ekkor nevezték ki a közművelődési csoport vezetőjévé, s egészen 1999-ig látta el a feladatát, közben kétszer, egy-egy éven át megbízottként betöltötte az irodavezetői posztot is. 1999 májusában közös megegyezéssel megvált a városházától, és számára tanulságos négy év következett. Tanított és vállalkozott, utóbbit saját bevallása szerint sikertelenül tette. Mindazonáltal – átkerülve a „másik oldalra” – szembesült azzal: ki, hogyan viszonyul az emberhez, s ki hogyan a pozícióhoz. „Tanulságos időszak volt” – fűzi hozzá. 2003 ismét a váltás éve: biztatásra megpályázta a hajdú-bihari önkormányzat hivatalának közoktatási és kulturális irodavezetői állását és elnyerte azt. „Oktatás, művelődés – szerencsés ötvözet. Együtt van minden: a szakmám és az érdeklődési köröm” – summázza.

Irodája az intézmények működtetése mellett, az ő vezetésével elkészíti a megyei közoktatási fejlesztési terv módosítását, amely a 2010-2011-es tanévig rögzíti a fejlesztési elképzeléseket. Olyan jelentős rendezvények szervezői, mint a Bocskai-évforduló eseményei, a megyenap, a megyebál és számos országos konferencia. Kidolgozzák a megyei minőségirányítási programot, de sok pluszmunkát ad számukra a közoktatásban a törvényi szabályozás folyamatos változása is. Nyitott múzeum, új könyvtár, új levéltár, új struktúrák kialakítása – jelzi felsorolásszerűen munkája sokrétűségét.

Ha pedig mindemellett van némi szabad ideje, akkor színházba, hangversenyre, kiállításra jár, vagy otthon olvas. Amikor egyedül van otthon, bekapcsolja a rádiót, főz vagy vasal, s elbeszélget önmagával. „Elemző típus vagyok, s ilyenkor kiderítem, mit csináltam jól, mit kell másként tennem”…

 (Hajdú-Bihari Almanach 5. kötet. In-Forma Kiadó Nyíregyháza 2005.)
Szerző: 2018. 01. 17.
Ha még nincs közöttünk, csatlakozzon most az Unokáink is olvasni fogják oldal kedvelőihez a Facebookon!

Hasonló

Varázslat

Huszár Boglárka alkotása 60×60 cm. olaj, vászon. Nem is tudom mióta  áll  ez  a  nagyon  régi  épület,  kicsit  elvarázsolt  szépségével   kastély,  kicsit  bástya szerű  repkénnyel  befutott oldalával.  Az idő ... Tartalom megtekintése

Az út  

Tüttő József alkotása Szinte  meggyötört  arcok,  holott  egy  életút  harcosai  a  születéstől  a  végsőkig.  Egyetlen  ember  akinek  annyiszor változik az  arca,  ahány állomást  tudhat  maga mögött.  Hogy sejthetnénk  gyermekkorban,  milyen ... Tartalom megtekintése

Pomaranski Luca portréja

Huszár Boglárka alkotása Csak általánosságban  szabad  beszélni, én  mégis  a portrézást  találom a legizgalmasabb alkotói  munkának.  Huszár  Boglárka  ragyogó   képet festett  Lucáról,  aki csak  éppen  bekukkantott  a  vászonra, hogy ... Tartalom megtekintése

Pince bejárat, Tokaj

Bíró  Ernő alkotása 30×42 cm, akvarell Ebben a rémítően  szomorkás időben  vágyódva  nézhetünk  erre  a  Bíró Ernő  által   megpingált  képre. Kirobbanó  fényekben  pompázik   a  pince  tetején  dúsan  hajtó ... Tartalom megtekintése