Dr. Krámor Katalin

Pro Sanitate-díjas családorvos,

Tiszalök

szszb_20-196_dr_kramor_katalin.jpgRitka az olyan családorvos, mint dr. Krámor Katalin Tiszalökön. Gyógyít ma olyan beteget, akinek hajdanán az ükapját kezelte. 31 esztendeje, hogy ebben a Tisza-parti kisvárosban vette a vállára jelenleg 1900 beteg gondját-baját. Ezt a szó legszorosabb értelmében véve is így érti, hisz orvosi felfogása szerint nem csupán a beteget, hanem annak az egész környezetét ápolja – beleértve családjának tagjait kutyástul, macskástul, a lefagyott virágpalántától a lélek bajaiig – minden, mindennel összefügg. Tudják róla a betegei, hogy nemcsak a kor színvonalán gyógyít, hanem számíthatnak törődésére még akkor is, ha egy kórházi kezelés előtt állnak. A műtétre váró beteggel egy kórházi előkészítő beszélgetést szervez: lerajzolja a műtét célját, menetét, lelkére köti a páciensnek, hogy miről tájékoztassa az altatóorvost. Így aztán nem véletlen, hogy a műtét után hamarabb hazaengedik a kórházból az ő betegeit, hisz legtöbben személyesen vagy jó híréről ismerik Krámor doktornőt, és tudják: az utókezelés, a lábadozás a legodaadóbb szakemberre van bízva…

Érték lett az egészség, különösen az ifjabb generáció tagjai számára. Rendszeresen eljönnek hozzá felülvizsgálatra, s érdekes módon maguk a páciensek jelzik, hogy következik a szokásos ellenőrzés. S ehhez hozzátartozik az is, hogy megveszik a vérnyomásmérőt, nem tiltakoznak az életmódváltás ellen, és a drágább, de hatékonyabb gyógyszert is kiváltják. A doktornő egyre inkább azt tapasztalja, hogy a saját egészsége iránt mind több ember érez felelősséget. Ha a statisztikára támaszkodna, azt mondaná: a társadalom egészsége legfeljebb 20%-ban múlik az egészségügyi ellátáson. Ám hiába a jó gyógyszer, ha nincs pénze azt kiváltani némely betegnek.

Krámor doktornő a sokszínű, sokrétű munkát kedveli. Különösen szívügye a gondozási tevékenység. Ő ezt igen sajátosan és a kollegáitól valószínűleg eltérően oldja meg. Például a cukorbetegek gondozását úgy kezdi: sorolja el a beteg, melyik a 10 kedvenc étele, és azt hogy készíti el? A hagyományos, zsíros, fűszeres magyar konyha nehéz ételei helyett ott a rendelőben mini főzőtanfolyamnak lesz részese orvos és betege. Katika érzékelteti, hogy a zsírszegény étrend nem azt jelenti, hogy az állati zsiradék helyett növényolajt használunk, hanem kevesebbel készítjük el az egyes fogásokat. A sűrű habarást tejföl helyett joghurttal vagy kefirrel, esetleg 12%-os zsírtartalmú tejföllel válthatjuk fel. A rakott krumpliba kolbász helyett kelbimbót is tehetünk. A főtt húst kicsontozhatjuk, margarinnal, mustárral, borssal, citromlével, pici porcukorral ízesítve összeturmixoljuk, és finom húspástétomot tehetünk az asztalra. Igaz, ez a személyre szabott gondozás munka- és időigényes, de annyira megéri! Nem kell sokat kutatnia az emlékeiben, hogy egy-egy páciensnél be ne ugorjon, annak idején a nagyapjánál, nagyanyjánál is hasonló tüneteket tapasztalt. Gyorsan leszögezi, hogy genetikailag öröklődnek bizonyos vonások, de a hajlam még nem jelent törvényszerűen bekövetkező betegséget. A környezetnek, az életmódnak, a káros szenvedélyeknek legalább akkora a hatásuk, mint a géneknek.

A 6100 lelket számláló városban három családorvos és egy gyermekorvos látja el a helybelieket. Krámor doktornő – színes egyénisége, sokoldalú érdeklődése révén – jó néhány olyan tanfolyamra, továbbképzésre is elment, amit nem írt elő semmilyen egészségügyi irányítás. A trópusi betegségek ismeretét azért tartja fontosnak, mert egyre többen utaznak távoli, egzotikus vidékekre is. Hasonlóan izgalmasnak érzi a nukleáris medicinát, a képalkotó diagnosztikai és terápiás vizsgálatok módozatait. Kitágult a világ, ma már a beteg nem csak ahhoz az egyetlen orvoshoz fordulhat, aki a közelében rendel. Felértékelődik hazánkban is – csakúgy, mint a fejlettebb orvostechnológiával és jogrenddel bíró nyugati országokban – az úgynevezett második szakvélemény. Ezt a műhibaperek számának gyarapodása, a betegek egyre szélesebb körű tájékozottsága követeli meg. Dr. Krámor Katalin az USA-beli, világhírű Mayo Klinika felmérését idézi: a kórelőzmény, az anamnézis 80%-ban segíti az orvost a véleményformálásban, a fizikális vizsgálattal kiegészítve ez már majdnem a betegség megállapításával ér fel.

A város önkormányzatának 1979-2003 között a tagja, jelenleg az összeférhetetlenség miatt vált meg a képviselőségtől. Minden fontos egészségügyi és szociális kérdésben kikéri a véleményét a polgármester. 2005-ben kimagasló orvosi tevékenységéért a szakminisztertől vette át a Pro Sanitate kitüntetést. Lelkiismeretessége mellett a humora, derűs életszemlélete teszi varázslatossá a környezetét.

(Szabolcs-Szatmár-Beregi Almanach 20. kötet. In-Forma Kiadó Nyíregyháza 2005.)
Szerző: 2018. 01. 17.
Ha még nincs közöttünk, csatlakozzon most az Unokáink is olvasni fogják oldal kedvelőihez a Facebookon!

Hasonló

Varázslat

Huszár Boglárka alkotása 60×60 cm. olaj, vászon. Nem is tudom mióta  áll  ez  a  nagyon  régi  épület,  kicsit  elvarázsolt  szépségével   kastély,  kicsit  bástya szerű  repkénnyel  befutott oldalával.  Az idő ... Tartalom megtekintése

Az út  

Tüttő József alkotása Szinte  meggyötört  arcok,  holott  egy  életút  harcosai  a  születéstől  a  végsőkig.  Egyetlen  ember  akinek  annyiszor változik az  arca,  ahány állomást  tudhat  maga mögött.  Hogy sejthetnénk  gyermekkorban,  milyen ... Tartalom megtekintése

Pomaranski Luca portréja

Huszár Boglárka alkotása Csak általánosságban  szabad  beszélni, én  mégis  a portrézást  találom a legizgalmasabb alkotói  munkának.  Huszár  Boglárka  ragyogó   képet festett  Lucáról,  aki csak  éppen  bekukkantott  a  vászonra, hogy ... Tartalom megtekintése