Dr. Dankó Péter

Családorvos,

Tiszalök

szszb_21-196_dr_danko_peter.jpgLendülete, látásmódja, lelki beállítottsága olyan fiatal, negyvennegyedik születésnapját idén Mikulás előtt ünneplő háziorvosnak, amilyen a mai magyar egészségügyben szolgáló, dolgozó diplomások egy részéből, sajnos, hiányzik. A szomszédos Ukrajnában, közelebbről Ungváron Teke Aliz könyvelő és Dankó Albert közgazdász elsőszülött gyermekeként anyakönyvezett Péter részben rácáfolt a családi hagyományokra: igaz, hogy előtte még nem volt orvos a rokonok között, de ő is azt tehette, amit később megszeretett. Testvére, Ottília közgazdászként igyekszik boldogulni.

Dr. Dankó Péter felesége, élete párja s gyermekeik anyja, Laszota Mónika a bővebb család régebbi ismerőse, hét évvel fiatalabb férjétől. Házasságuk gyümölcse a 15 éves Péter és a 11 éves Helga. Mindketten, igaz, különböző iskolában, de még tanulók.

A humorral jó barátságban álló családorvos az érettségi után az egyetemi tanulmányait is szülővárosában, Ungváron végezte. Diplomáját 1984-ben kapta kézbe. A pályakezdők tenni akarásával vágott bele a munkába, annak is a közepébe: Kijevben, az ottani kórház aneszteziológiai és intenzív terápiás osztályán négy kemény éven át dolgozott. Egy újabb pályázat eredményeként kerülhetett Ilosvára, ahol a már előző szolgálati helyéről jól ismert területen hasznosíthatta tudását.

Mai állomáshelyére, Tiszalökre – talán nem véletlenül – akkor még egy körzeti orvosi állást megpályázva került 1990-ben. Ekkor nem sokkal több mint ezer beteget kellett ellátnia. Négy évvel később, 1994-ben ez a szám 1300-ra változott. Az okok között minden bizonnyal szerepelhetett az az aprócska tény, miszerint a fiatal orvossal – korát meghazudtoló életbölcsességével – egyre több család rokonszenvezett.

Való igaz: mindketten jobban járnak, ha ambulánsan, kórházban kerül sor a szükséges beavatkozásra. Jól jönne egy EKG-holter berendezés, ami sok esetben segíthetné a pontosabb diagnózis felállítását s a megfelelő terápia kialakítását. Emellett is nagy haszna van a házi gondozásnak, melynek során a megelőzésen van a hangsúly, valamint a kórházból hazatértek folyamatos orvosi követésén: az életvezetéstől az elfogadható életminőség biztosításáig.

A rendelőben szétnézve szemmel látható, hogy annak gazdája igyekszik haladni a korral: a számítógépeken olyan programok futtathatók le, amelyek a kellő kompatibilitás megléte mellett alkalmassá tehetik a rendelőt távolsági konzíliumok megtartására, a második diagnózis gyors, pontos, mondhatni olykor életmentő felállítására…

Elmondja, hogy gyakran kell keresgetnie a beteg pénztárcájának megfelelő, a felírttal azonos hatású készítményt, mert sokan vannak olyanok, akik anyagi lehetőségeik szűkössége miatt nem váltják ki a kórházban javasoltat annak ellenére, hogy nagy szükségük lenne rá…

Dr. Dankó Péter tapasztalatai alapján állítja: az emberek egyre inkább rájönnek arra, hogy az egészség érték, s annak pénzben is kifejezhető ára van. A viszonylagos jólét hátrányos hatásait húsz, harminc év múltán kell megfizetniük.

Ő, mint családorvos, húsz éve igyekszik tudatosítani honfitársainkban: a rendszeres mozgás, az egészségre káros szerek – nikotin, alkohol – ésszerű korlátok között tartott élvezete, a zsírszegény ételek fogyasztása és a testmozgás, az egészséges életmód az élet későbbi időszakában „kamatozik”.

Pozitívumként értékeli, hogy a hozzá fordulók között – összehasonlítva a tizenöt évvel ezelőtti adatokat – jól érzékelhetően csökkent a szív- és érrendszeri halálozás. Az orvosok mellett a védőnőknek, az asszisztenseknek, az egészségügyi kultúra fejlődésének és a reklámoknak is betudható az előrelépés. Ilyen eredményeket szeretne elérni a többi betegségtípus terén is.

Visszatérve a káros szenvedélyekhez a családorvos elmondja, hogy az ő és orvostársai munkáját nehezítik a másutt is tradicionálissá vált rossz szokások. Személyes véleményében az „arany középút” mellett teszi le voksát. Sajnálatosnak értékeli a depressziós megbetegedések számának növekedését, s ezek okát a javuló diagnosztika mellett a létbizonytalanság testet-lelket romboló hatásában látja.

Dr. Dankó Péter jó szándékú tanácsait betegeinek zöme igyekszik megfogadni. Kevesebbek más útra lépnek… A tiszalöki családorvos szűkös szabad idejében értelmiségi életet él: olvas, zenét hallgat, bélyeget gyűjt.

(Szabolcs-Szatmár-Beregi Almanach 21. kötet. In-Forma Kiadó Nyíregyháza 2006.)
Szerző: 2018. 01. 17.
Ha még nincs közöttünk, csatlakozzon most az Unokáink is olvasni fogják oldal kedvelőihez a Facebookon!

Hasonló

Varázslat

Huszár Boglárka alkotása 60×60 cm. olaj, vászon. Nem is tudom mióta  áll  ez  a  nagyon  régi  épület,  kicsit  elvarázsolt  szépségével   kastély,  kicsit  bástya szerű  repkénnyel  befutott oldalával.  Az idő ... Tartalom megtekintése

Az út  

Tüttő József alkotása Szinte  meggyötört  arcok,  holott  egy  életút  harcosai  a  születéstől  a  végsőkig.  Egyetlen  ember  akinek  annyiszor változik az  arca,  ahány állomást  tudhat  maga mögött.  Hogy sejthetnénk  gyermekkorban,  milyen ... Tartalom megtekintése

Pomaranski Luca portréja

Huszár Boglárka alkotása Csak általánosságban  szabad  beszélni, én  mégis  a portrézást  találom a legizgalmasabb alkotói  munkának.  Huszár  Boglárka  ragyogó   képet festett  Lucáról,  aki csak  éppen  bekukkantott  a  vászonra, hogy ... Tartalom megtekintése

Pince bejárat, Tokaj

Bíró  Ernő alkotása 30×42 cm, akvarell Ebben a rémítően  szomorkás időben  vágyódva  nézhetünk  erre  a  Bíró Ernő  által   megpingált  képre. Kirobbanó  fényekben  pompázik   a  pince  tetején  dúsan  hajtó ... Tartalom megtekintése

Emlék

Ősz Zoltán alkotása 25×30 cm, pasztell. 2024 “Jaj, a gyerekkor mily tündéri kor volt: egy ködbe olvadt álom és való, ha hullt a hó az égből, porcukor volt, s a... Tartalom megtekintése

Csend a sziklák tövében

Biszák László alkotása 35x60cm. Lüktető  világunk   tele  van  meglepetéssel,  olyannyira,  hogy  belefér  bármilyen  szokatlan  torz,  pszicho,  sci fi,  csak  rettentsen! Nehéz  elhatárolódni,  nehéz kimaradni,  így  azután     egyszer... Tartalom megtekintése