Gödény Gáborné

Nyugalmazott pedagógus,

Szakoly

szszb_11-170_godeny_gaborne.jpgHat generációig számolta vissza Gödény Gáborné, Gizike néni, a tanítói pálya népszerűségét a családjában. Szakolyban köztiszteletben áll az idős házaspár, hisz a tanítónő a tanítványainak a gyermekeit is oktatta a betűvetésre. A férje, Gödény Gábor, pedig agronómusként dolgozott a helyi termelőszövetkezetben.

Családjuk élete jól példázza a Kárpát-medencében végbement politikai, közéleti változásokat, amelyek nagy hatást gyakoroltak, általában életre szólóan eldöntötték a gyermekek és szüleik sorsát. Máramaros megyében, Ökörmezőn született Tóth Gizella 1918. december 3-án. Édesanyja, Muncsicskó Erzsébet, háztartásbeliként óvta övéit és gondoskodott a nagycsaládról. Édesapja, Tóth László tanító 35 évesen maradt oda örökre a háborúban. Az édesanya heroikus küzdelmet folytatott a gyermekek felneveléséért, iskoláztatásáért. A testvérek közül Lenke drogériában dolgozott, Olga háztartásbeli volt, Matild a pedagóguspályát választotta. Mária szintén pedagógus lett, őt Franciaországba sodorta az élet. Gizike szintén a katedra vonzásában nőtt fel.

Kisvárdán az Orsolya-zárdában végzett, 1940-ben Ungváron vette át tanítói oklevelét. Megismerkedett és házasságot kötött Gödény Gáborral, s ők már a dél-nyírségi vidéket választották lakhelyül. Házasságukból három gyermek született, Orsolya tanító lett. Neki is három gyermeke van, Orsolya, Károly és Mária. Gábor a középső, ő vállalkozó, míg Ferenc autószerelőnek tanult.

Gizike néni Felsősáradon – Huszthoz közel – állt először a gyerekek elé. Itt két évig tanított, majd Remetevasgyár következett Kárpátalján. Kisvárda és Ungvár is része lett pályafutásának, majd a második világháború harcai miatt szükségesnek tartotta kitelepülni Remetevasgyárról. Anyja rokonaihoz költöztek a Balkányhoz tartozó Abapusztára 1945 októberében. Kereken tíz esztendeig tanította itt a gyerekeket, s maradt volna még tovább, ha az iskola átszervezése miatt el nem jön Szakolyba. 1955 és ’74 között az alsó tagozatosok százait vezette be a betűvetés, az olvasás, a számok világába, és ismertette meg velük a tudományok alapjait.

Kezdetben volt olyan osztály Abapusztán, ahová mind elsőtől a nyolcadikig jártak. A nagyteremben kilencvenhatan szorongtak. Tanító legyen a talpán, aki nyolc osztálynak egyformán tud feladatot adni, azt ellenőrizni, az új anyagot megtanítani, azt gyakoroltatni, no és természetesen fegyelmet tartani. Az udvaron ebbe időnként besegített a férje is.

Szakolyban ehhez képest luxus körülmények fogadták, mivel csupán 48– 49 fős osztályok indultak. A mai tanárok el sem tudják képzelni, mennyivel másabb volt az ismeretátadás évtizedekkel ezelőtt, mint a mai szaktantermes, komputerizált világban.

– Talán elcsépelt a mondás, de ha újrakezdhetném, most is a tanítói pályát választanám – simogat egy megsárgult fényképet a múltból Gizike néni.

Szellemileg friss, egy-két dátum kis gondolkodás után ugrik be. De mit számít az, amikor a családi összetartozásról, a szülők, nagyszülők adta példákról beszélhetünk? Hat generáció, s most jönnek a legkisebbek. Nagy valószínűséggel közülük is akad egy pár, aki pedagógus lesz…

– Tudja, nekem az tetszett az ezernyi nehézség közepette a tanyán – veszi fel az emlékezés fonalát Gizike néni –, hogy ott a gyerekek sokkal tisztelettudóbbak voltak, mint akár falun. A városról nem is szólva. Én azt tartottam fontosnak, hogy illemre is megtanítsam őket. A tánciskolában még a lépéseket is közösen gyakoroltuk. Együtt jártuk a természetet a gyerekekkel, Abapusztáról például Tokajba mentünk leggyakrabban, megmászni a Kopasz-hegyet.

A verőfényes őszi délelőtt csendesen telik a szakolyi portán. A férj az udvaron takarítgat, készülnek a télre. A ház előtt elmegy egy gyerek, „ő is az unokám” – mondja Gizike néni.

– Nagyon szerettem a gyerekeket és ez tartott meg ennyi ideig a pedagógus pályán – mondja Gödényné. – Szinte rokonságot éreztem másokkal, nagyon akartam segíteni mindenkinek. Az iskolában ez természetes, hiszen ott a gyerekek szívják magukba a jó szót, a tudást. Ám mindenekelőtt az emberségre éhesek. Ott dől el, hogy a gyermek hogyan látja meg a világot, mit olvas ki belőle magának? Értékkövető lesz-e, vagy a törvényekkel szembeszegülő? Természetesen mindig azon munkálkodtam, hogy a felnövekvő nemzedék tisztelje apái világát, eszméit, az általános emberi értékeket. Felnőttként pedig tudja azokat majd átadni a gyermekeinek. Olyan felemelő érzés azt látni, hogy az egykori tanítványaim megállják a helyüket az életben, gyarapodnak anyagilag, felnevelik a gyermekeiket tisztességesen. A tanító egy kicsit úgy érzi, hogy ezekben a sikerekben ő is benne van. Hiába nem becsüli meg pénzben a társadalom a pedagógust, annyi szép élményt mondhatok magaménak, hogy arra nincs szó és nincs fedezet. Azt vallom, hogy úgysem a vagyont, hanem a valódi értékeket visszük magunkkal az örök utazásra…

 (Szabolcs-Szatmár-Beregi Almanach 11. kötet. In-Forma Kiadó Nyíregyháza 2001.)
Szerző: 2018. 01. 17.
Ha még nincs közöttünk, csatlakozzon most az Unokáink is olvasni fogják oldal kedvelőihez a Facebookon!

Hasonló

Varázslat

Huszár Boglárka alkotása 60×60 cm. olaj, vászon. Nem is tudom mióta  áll  ez  a  nagyon  régi  épület,  kicsit  elvarázsolt  szépségével   kastély,  kicsit  bástya szerű  repkénnyel  befutott oldalával.  Az idő ... Tartalom megtekintése

Az út  

Tüttő József alkotása Szinte  meggyötört  arcok,  holott  egy  életút  harcosai  a  születéstől  a  végsőkig.  Egyetlen  ember  akinek  annyiszor változik az  arca,  ahány állomást  tudhat  maga mögött.  Hogy sejthetnénk  gyermekkorban,  milyen ... Tartalom megtekintése

Pomaranski Luca portréja

Huszár Boglárka alkotása Csak általánosságban  szabad  beszélni, én  mégis  a portrézást  találom a legizgalmasabb alkotói  munkának.  Huszár  Boglárka  ragyogó   képet festett  Lucáról,  aki csak  éppen  bekukkantott  a  vászonra, hogy ... Tartalom megtekintése

Pince bejárat, Tokaj

Bíró  Ernő alkotása 30×42 cm, akvarell Ebben a rémítően  szomorkás időben  vágyódva  nézhetünk  erre  a  Bíró Ernő  által   megpingált  képre. Kirobbanó  fényekben  pompázik   a  pince  tetején  dúsan  hajtó ... Tartalom megtekintése

Emlék

Ősz Zoltán alkotása 25×30 cm, pasztell. 2024 “Jaj, a gyerekkor mily tündéri kor volt: egy ködbe olvadt álom és való, ha hullt a hó az égből, porcukor volt, s a... Tartalom megtekintése