Tüttő József alkotása 50x30cm, olaj/MDF. “Lisztománia, üzenet a Liszt érzékenyeknek!!” Rossz vicc, kicsit megengedtem magamnak az áthallás mókáját. Tüttő József jó humorral sajátos komponálással terítette elénk nagy zeneköltőnk jellemzőit: az... Tartalom megtekintése
Bende Tamás
Református lelkész
Csomakőrös
– El tudtam érni, hogy azok is eljöjjenek egy közösségbe, akik valamilyen okból haragosai egymásnak.
Tizenhárom éve szolgál a településen. A mögöttünk maradt csaknem másfél évtizedben számos más, látványos változás tanúskodik munkájáról, mégis ezt gondoltam írásom elején kiemelendőnek. Különösen annak fényében, hogy már beszélgetésünk elején leszögezi: közös munka eredménye minden, ami ittléte alatt megvalósult.
Csomakőrös, Kőrösi Csoma Sándor szülőhelye, kicsiny település a történelmi Magyarország dél-keleti szegletében. Központja olyan csinos “főtér”, hogy egy város is büszke volna rá. A nagy világvándor szobra mögött, az út másik oldalán a református templom, mellette a lelkészi hivatal. Bende Tamás maga főzi a kávét vendégének és közben a közösségükről, életéről beszél.
– 276 lelket számlál gyülekezetünk – kezdi statisztika adatokkal. – Nagyon kevesen vannak a más vallásúak. Az egyházi élet tehát nem választható el a község mindennapjaitól, gondjaitól, kultúrájától, fejlesztési célkitűzéseitől. Kezdettől fogva láttam ezt, és kerestem a lehetőséget, hogy a templom falain kívül is bekapcsolódhassak ebbe a munkába.
Kőrösi Csoma Sándor emlékének méltó ápolása a mindenkori református lelkész legfontosabb feladatai közé tartozik. A lelkész úr ideérkeztekor úgy ítélte meg, hogy a múzeum gyűjteményét, belső elrendezését, magát a bemutatott anyagot olyanná kell tenni, hogy megfeleljen modern korunk igényeinek.
– Ha jön egy csoport iskolásgyerek, az ők figyelmét csak a ma eszközeivel nyerhetjük meg, és ez a dolgunk – adja magyarázatát a múzeumbelső mai arculatának. – Négy tárló, néhány koszorú… Kevés! Úgy érezhették, eljöttek a semmiért.
A most látható gyűjteményben “benne felejti magát” a látogató, mint ahogy velem is megesett. Szebeni Zsuzsa és férje, Szebeni Norbert, a Balassi Intézet sepsiszentgyörgyi magyar kulturális központjának a vezetője, és dr. Kinda István, a Székely Nemzeti Múzeum néprajzosa útmutatásával készült el a kiállítás. A Csomakőrösön kezdődött, Darjilingig tartó, az emberiség egyetemes kultúráját gazdagító vándor útját interaktív módon, filmvetítéssel is kiegészítve követheti a szemlélődő vendég.
Székelyföld régmúlt korát és az akkor élt emberek életét a Kőrösi Csoma Sándor Emlékházban veheti szemügyre, aki a múzeumban “végigment” a tibeti kolostorokig tartó úton. Egy 18. századi orbai széki katonarendi család lakáskultúráját rendezték itt be korabeli bútorokkal, használati tárgyakkal, ruhadarabokkal.
– Gazda József, a Kőrösi Csoma Sándor Közművelődési Egyesület elnöke nagy odaadással támogatta ennek a gyűjteménynek a létrehozását, és a már említett dr. Kinda Istvánnak köszönhető a szakmai irányítás – sorolja a lelkész úr, miként újhodhatott meg, és válhatott teljessé a Kőrösi Csoma kultusz Csomakőrösön.
Egyetlen beruházásnál, vagy a falut érintő más akciónál sem mulasztja el felsorolni, kiket nyert meg személy szerint az adott program megvalósításához. Van köztük valaki, aki alighanem a legtöbb projektben ott volt vele. Jeszenenovics Albertről, a csomakőrösi református gyülekezet főgondnokáról van szó, akinek nevét a leggyakrabban említi. Többször feltűnik személyesen is beszélgetésünk helyszínein. Félszavakból értik egymást. Éppen a forgácskalapkészítésről, a faluban űzött ősi foglalkozásról beszélgetünk, amikor betoppan. Villámgyors fonási bemutatót tartva mutatja meg, él még a hagyomány.
Bende Tamás minden szava és minden gesztusa egy Csomakőrösért élő és lelkesedő emberé, pedig nem itt született, hanem Sepsiszentgyörgyön, 1975-ben. Életpályájában meghatározó a származása. Édesapja ugyancsak református lelkész volt, ma már nyugdíjas, édesanyja tanítónő. Kolozsvárott, a Protestáns Teológiai Intézetben végzett, majd ‘99 őszén hazajött a Vártemplom Gyülekezetbe segédlelkésznek. 2002 őszén a közeli Kisborosnyón lépett szolgálatba, 2005-ben pedig itt, Csomakőrösön.
– Borosnyón meleg lelkületű emberek között szolgáltam, a csomakőrösiek talán egy kicsit nyíltabbak – emlékezik vissza, hogyan élte meg a váltást.
A Bende család meggyökerezett az 1896-ban ültetett, a templomtoronnyal vetekedő magasságú fa melletti paplakban. A feleség, Bende Izabella pedagógus, a Kőrösi Csoma Sándor Líceumban tanít Kovásznán. Leányuk, Beatrix, most megy a hatodik osztályba.
A közben eltelt években megtalálta a helyét egyháza életében a község határain túl is. Az egyházmegye számvevője. Korábban ugyanott katetékiai előadó volt, és gyermektáborokat szervezett. Ez utóbbihoz nagyban hozzájárul az a rendezvényhelyszín, ami már itteni szolgálata alatt létesült a falu mellett. Az évente megrendezett Kőrösi Csoma Sándor napok záró közös ebédjét is itt tartják. A vendégek, köztük az igét hirdető püspök a Nőszövetség asszonyainak főztjét kóstolhatják meg.
– Békesség Istentől – köszön el beszélgetésünk végén Csomakőrös református lelkésze. Békés csendességben telik a délután a falu központjában. A bevezetőben említett egymással haragban lévők közül bizonyára sokan megbékéltek Bende Tamás gyülekezetében közös munkálkodásuk eredményei között élve.
Hasonló
Jeszenovics Albert
Menyhárt Bálint
Osváth Csaba
Jeszenovics Albert
Bekő Tamás
Nagy Horea
Kolcsár Gyula
Csűry István
Dávid Balázs
Ilonczai Zsombor Ferenc
Gergelyfi György
Kovács Endre
Dr. Nemes Imre
Csáki Gedeon
Rigó Mihály
Kardosi Zoltán
Hódrágás a medvecsapáson
Fazakas Sándor
Bréda Lajos
Kovács Sándor
Lisztománia

Az a lapály valamikor igen nagy lábon élt

A Patakhát (vagy Patak-hát) az Ecceri fiú falujának egyik jelentős területe A szekeresi útról le kell térni és az onnan kiinduló földút elvisz akár Kisnaményba, akár Darnóra. Attól függ, hogy... Tartalom megtekintése
Pengefogú hódok, félszarvú óriások

Rövidgatyában a csinárok földjén nyár elején a kömörei határban Szeretem a május végét, a júniust. Az egyre hosszabbodó nappalok időszaka, még este kilenckor is világos van. Megyünk a fény felé.... Tartalom megtekintése
Toronyóra a templom mennyezetén

Sankt Wolfgang, Salzkammergut gyöngyszeme IMG_0707 IMG_0722 IMG_0713 IMG_0712 IMG_0715 IMG_0716 IMG_0726 IMG_0731 IMG_0735
A magyar jakobinusok a kuffsteini vár börtönében

IMG_0669 IMG_0631 IMG_0628 IMG_0635 IMG_0639 IMG_0649 IMG_0646 IMG_0638 IMG_0665 IMG_0663 IMG_0653 IMG_0691
Rózsa Sándor talpig nehéz vasban

Egy magyar rablóvezér a császár kuffsteini várbörtönében IMG_0627 IMG_0633 IMG_0634 IMG_0694
A császár kaiserschmarrnija Bad Ischlben

Ferenc József királyunk kedvenc fürdővárosa ma is az ínyencek zarándokhelye Az osztrák sógoroknak persze császár, így aztán nem is király-, hanem császármorzsa a magyar neve a képen látható ételkölteménynek. A... Tartalom megtekintése
Hitler Sasfészke Berchteschgadenben

Elérhetetlen, megközelíthetetlen, bevehetetlen… Már-már népmesei jelzők is feltűnnek az egykori náci vezető Salzburg mellett, ám mégis Bajorországban felépített rejtekhelyével kapcsolatos legendákban. Még a háború után is jó ideig megismerhetetlen volt... Tartalom megtekintése
Mert fontos a pihenés, a csend, a természet

Néha jól esik csak úgy leülni a kerítés elé a régi padkára, elcsevegni semmiségekről Ülni, nem gondolkodni, és csak bámulni a semmibe. Talán a szemben lévő domboldalt figyelni, melyet színes vadvirágok... Tartalom megtekintése
Alkonyattól pirkadatig

Tüttő József alkotása60x90cm Olaj/MDF. A téma örök, a feldolgozások többsége ismert, de ez az egyéni, összetéveszthetetlen stílre fel kell kapni a fejet!!! A komor színhasználattal az állatok robusztussága is alátámasztott, a... Tartalom megtekintése