Tüttő József alkotása 50x30cm, olaj/MDF. “Lisztománia, üzenet a Liszt érzékenyeknek!!” Rossz vicc, kicsit megengedtem magamnak az áthallás mókáját. Tüttő József jó humorral sajátos komponálással terítette elénk nagy zeneköltőnk jellemzőit: az... Tartalom megtekintése
Dávid Balázs
Falufelelős
Marosjára
Sétáljunk egyet a faluban, invitálom. Egy kicsit értetlenül néz, de érdeklődő mosolygása nem változik. Azt gondolhatja, Demecser nem falu, hanem város. Köröttünk kavarog a Káposztás Napok forgataga. Kiss Gyula polgármester egy csendes kis félereszbe vezetett bennünket beszélgetni. A nyírségi város erdélyi testvértelepülésének első emberével magunkra hagy. Igen, Járán, folytatom, hátha mégis sikerül arcára csalnom a meglepődést. Jövünk Szedres felől, a dombról már látszik az egész falu, közepén a református templommal. Aztán lehajtunk, a sarkon lakik Csók Sándor… Onnan nem messze a kereszteződésben a bolt, meg egy kocsma.
– És a tejbegyüjtő – folytatja. – Ha ott balra kanyarodik, a Fő utca 292-ben lakom én. Látom járt nálunk – teszi hozzá. Ezeket a székelyeket nem lehet kihozni a sodrukból, gondolom, és mondom is.
– Magyar vagyok én, Maros megyében kevés a székely – tisztázza, és átveszi a kezdeményezést, én lepődök meg a folytatástól. – Nálunk akkor lesz valakiből székely, ha legurít négy felest.
Kolcsár Gyula gernyeszegi polgármesterrel jártuk be nyáron a környékbeli falvakat, innen a “helyismeretem”. A falufelelős akkor nem volt otthon, de most módja van magáról is, Járáról is több információt megosztani velem.
– Ha Ceausescu még egy két évig húzza, nem ússzuk meg a falurombolást – tekint vissza a negyedszázaddal ezelőtti időkbe. – 1200 lélek lakta akkor a falut, ma négyszáznál alig vagyunk többen. Annyira biztosnak tűnt a vész, hogy a többiek elvándoroltak. Nagy részük a Zsil völgyébe.
Dávid Balázs három éve falufelelős. Magyarországi viszonyok között elöljárónak titulálnánk. A rendszerváltás előtt a közös tanácsok idején volt hasonló szisztéma. 1957-ben született. Édesapja a “kollektívban”, azaz a tsz-ben dolgozott. Ő maga felcseperedvén géplakatos szakmát szerzett, és több mint két évtizedig járt be Marosvásárhelyre a Constructorul nevű üzembe dolgozni. Az idők változását érzékelhette abból, hogy előbb a gyári buszjárat szűnt meg, amely reggelente körbe ment a környék falvain és összeszedte a dolgozókat, később már csak a vonat maradt, amelyhez viszont le kellett jutni Körtvélyfájára. Kora hajnaltól késő estig tartott egy-egy nap. Végül pedig, a diktatúra bukása után nem sokkal, már az üzem se volt. Következett Dávid Balázs egyéni rendszerváltása.
– Volt egy fejős tehenem, öt üszőm, és egy pár lovam – ismerteti az akkori nem éppen bíztató gazdasági leltár “vezető tételeit”. Ennyiből is látszik azonban, hogy a gazdálkodás mindig ott volt tartalékban, jövedelem kiegészítésnek. Ez ráadásul módot nyújtott a szülői hagyomány átörökítéséhez is. Mára szerencsére szebb számokat mondhat, mégis azzal folytatja, ami nem változott.
– A pár ló most is megvan – mondja. Biztosan a szívéhez nőhettek a derék állatok. Hirtelen meg se tudja mondani a korukat, hitetlenkedve számolgat, aztán inkább a többivel folytatja. – Ma tizennyolc tehenet fejek, és van 250 anyajuhom.
Gyarapodtak a megművelt területek is. Vásárlás, bérlet növelte a legelőket, szántókat. A nyáron a dombtetőn egy hatalmas meggyfa alól tekintettünk vissza a falura. Csodálkoztam, hogy az előttünk levő táblában szálkás a búzakalász, mert mifelénk mindenütt tar búzát termesztenek.
– Meg is enné a vaddisznó – tudom meg Demecserben az erdélyi búzatermesztés egyik nagyon praktikus titkát.
Dávid Balázs megérezte, miként lehet élni és boldogulni a sötét esztendők után Erdélyre köszöntött új időkben. Faluja közéletében elejétől fogva részt vett. Tagja volt a földkiadó bizottságnak, a legeltetési bizottságnak.
– Ha jót nem tudtam csinálni, rosszat sem erőst… – szerénykedik, amikor megkérdezem, mi vezetett ahhoz, hogy elnyerje a falufelelősi posztot. Sok minden eldől azon a sarkon, ahol a bolt, a kocsma, és a tejbegyűjtő van. Lehet napszámost fogadni, megbeszélni milyen gond szorítja a helybélieket. Most éppen a vízvezeték megvalósítása a legfontosabb, mert lajtos kocsival hordják a vizet Körtvélyfájáról. Sorol más dolgokat is, amelyek örömtelibbek.
– A közelmúltban tartottuk a templombúcsút, amely megkoronázta a szent hely felújítását. Nekem különösen fontos ez, mert istenfélő katolikus ember vagyok. Mi kevesebben vagyunk, mint a reformátusok. Itt van most a küldöttségünkkel mindkét pap is.
Beszélgetésünk végeztével elindulunk megkeresni a társakat. A város polgármestere, mintha csak érezte volna, hogy ismét szükség van egy kis kalauzolásra, mellettünk terem. Már ketten mesélik, hogy nemrég demecseriek voltak vendégségben a Marosjárai Szilvanapon. Együttműködésük eredményeként jelentős mennyiségű erdélyi juhsajt kerül nyírségi asztalokra.
A román rendszámú kisbusz mellett találjuk a többieket. A marosjárai magyarokat, köztük egy csángóföldről származót, a katolikus papot, Pálkou Augusztint.
(Északkeleti Almanach 29. kötet In-Forma Kiadó Nyíregyháza 2013.)
Hasonló
Gergelyfi György
Menyhárt Bálint
Osváth Csaba
Jeszenovics Albert
Bende Tamás
Bekő Tamás
Nagy Horea
Kolcsár Gyula
Csűry István
Ilonczai Zsombor Ferenc
Gergelyfi György
Kovács Endre
Dr. Nemes Imre
Csáki Gedeon
Rigó Mihály
Kardosi Zoltán
Hódrágás a medvecsapáson
Fazakas Sándor
Bréda Lajos
Kovács Sándor
Lisztománia

Az a lapály valamikor igen nagy lábon élt

A Patakhát (vagy Patak-hát) az Ecceri fiú falujának egyik jelentős területe A szekeresi útról le kell térni és az onnan kiinduló földút elvisz akár Kisnaményba, akár Darnóra. Attól függ, hogy... Tartalom megtekintése
Pengefogú hódok, félszarvú óriások

Rövidgatyában a csinárok földjén nyár elején a kömörei határban Szeretem a május végét, a júniust. Az egyre hosszabbodó nappalok időszaka, még este kilenckor is világos van. Megyünk a fény felé.... Tartalom megtekintése
Toronyóra a templom mennyezetén

Sankt Wolfgang, Salzkammergut gyöngyszeme IMG_0707 IMG_0722 IMG_0713 IMG_0712 IMG_0715 IMG_0716 IMG_0726 IMG_0731 IMG_0735
A magyar jakobinusok a kuffsteini vár börtönében

IMG_0669 IMG_0631 IMG_0628 IMG_0635 IMG_0639 IMG_0649 IMG_0646 IMG_0638 IMG_0665 IMG_0663 IMG_0653 IMG_0691
Rózsa Sándor talpig nehéz vasban

Egy magyar rablóvezér a császár kuffsteini várbörtönében IMG_0627 IMG_0633 IMG_0634 IMG_0694
A császár kaiserschmarrnija Bad Ischlben

Ferenc József királyunk kedvenc fürdővárosa ma is az ínyencek zarándokhelye Az osztrák sógoroknak persze császár, így aztán nem is király-, hanem császármorzsa a magyar neve a képen látható ételkölteménynek. A... Tartalom megtekintése
Hitler Sasfészke Berchteschgadenben

Elérhetetlen, megközelíthetetlen, bevehetetlen… Már-már népmesei jelzők is feltűnnek az egykori náci vezető Salzburg mellett, ám mégis Bajorországban felépített rejtekhelyével kapcsolatos legendákban. Még a háború után is jó ideig megismerhetetlen volt... Tartalom megtekintése
Mert fontos a pihenés, a csend, a természet

Néha jól esik csak úgy leülni a kerítés elé a régi padkára, elcsevegni semmiségekről Ülni, nem gondolkodni, és csak bámulni a semmibe. Talán a szemben lévő domboldalt figyelni, melyet színes vadvirágok... Tartalom megtekintése
Alkonyattól pirkadatig

Tüttő József alkotása60x90cm Olaj/MDF. A téma örök, a feldolgozások többsége ismert, de ez az egyéni, összetéveszthetetlen stílre fel kell kapni a fejet!!! A komor színhasználattal az állatok robusztussága is alátámasztott, a... Tartalom megtekintése