Tüttő József alkotása 50x30cm, olaj/MDF. “Lisztománia, üzenet a Liszt érzékenyeknek!!” Rossz vicc, kicsit megengedtem magamnak az áthallás mókáját. Tüttő József jó humorral sajátos komponálással terítette elénk nagy zeneköltőnk jellemzőit: az... Tartalom megtekintése
Rigó Mihály
Polgármester
Homoródalmás
Faljunk valamit – invitál az asztalhoz a házigazda. – Nemrég öltünk mangalicát, biztosan ízleni fog a kolbásza, szalonnája. – Jó példával jár elöl, hasít egy csíkot az ujjnyi vékony szalonnából. Felesége, Ildikó asszony varázsolja elénk a gazdag asztalt. Mosolyából őszinte vendégszeretet sugárzik. Bő félezer kilométerrel mögöttem álltam meg házuk kapujában, és bátortalanul vártam, ki világosítja fel az amúgy barátságosnak tűnő németjuhász ebet: nem ellenség érkezett.
– Földije az a kutya – mondja Rigó Mihály, amikor bébocsájt. – Géberjénből, a testvértelepülésünkről hoztuk volt. – Azért biztos, ami biztos, hátra zárta az udvaron.
A két helység kapcsolata elég régről való. Kölcsönösen részt vesznek egymás falunapjain, és ezeken bemutatkoznak saját kulturális egyesületeikkel. A személyes ismeretségek barátságokká mélyültek. Ennek is köszönhető, hogy most bemutatkozik Homoródalmás polgármestere.
– Itt születtem 44 esztendővel ezelőtt, és őseim is itt éltek – kortyolunk bele a vacsora után Ildikó asszony gőzölgő teájába. Saját keveréket forráz, mentából, citromfűből és néhány további helyben gyűjtött virágból. – Székelyudvarhelyben jártam középiskolába, ahol most a fiaink Miksa és Mátyás tanulnak – folytatja élete történetét.
Nem látszik olyan korúnak, mint amennyit mond. Szerencsés alkat. Nincs őszülő halánték, legényes a bajusz, magabiztos az arckifejezés.
– Brassóban műszaki felsőoktatási intézményben szereztem diplomát – lép át életpályája következő állomására. – Ezt követően még két évig tanultam, hogy végül pedagógusként kezdjem el itthon a munkát. A feleségem tanítónő, udvarhelyi lány. Együtt jártunk át az iskolába dolgozni.
A régi szokásrendben a szülők nem nagyon engedték, hogy falun kívülre udvaroljanak a legények. Akár egy szülői verést is kockáztatott az a fiú, aki mondjuk a szomszédos Lövétén vetett szemet egy leányra.
Homoródalmás évszázados házaival, gondosan ápolt hagyományaival nagyobb részt úgy őrizte meg magát a mának, ahogyan a múlt században vagy annak előtte bújt meg a Kis-Homoród völgyében. Unitárius temploma messziről mutatja az irányt az érkezőnek. A napjainkban is túlnyomórészt unitárius hitű lakossága életének régen is, ma is keretet ad a vallás.
– Nekem ma sincs ellenségem a faluban – enged bepillantást abba a döntésébe, melynek eredményeként három ciklussal ezelőtt elindult a választáson. – Második alkalommal már ellenjelöltem sem volt.
Megkérem, mondjon néhány dolgot, amire a mögöttünk hagyott évtized munkája eredményeként napjainkban büszke. Távirati stílusban fel is sorol néhányat, aztán az órára pillant. Elnézést kér: vendég ide, vendég oda, szerda este pingpong a barátokkal, Ildikónak pedig dalárda.
Reggel a házuk előtt állva látom, hogy valójában ez a község főtere. Innen mutatja Rigó Mihály, mire jutottak mostanában.
– Felújítottuk az iskolánkat – invitál az impozáns épülethez. Odabenn benyitunk az egyik osztályba. Számítógépek előtt találunk egy sereg nebulót. A másikban Rigó Ildikó tanító nénit zavarjuk meg egészen kicsik körében.
– Felújítottuk a kultúrházat – mondja néhány sarokkal odébb. Kocsija simán suhan az ugyancsak nem régi műúton. Jó nagy épület. Mögötte műfüves kézilabdapálya, mellette tágas rendezvénytér. Érdekességként megmutatja a község sóskútját, amelyen meglátszik a kor. A belőle mert vízzel ízesítik, tartósítják a levágott jószág húsát.
A színmagyar falu a mögöttünk hagyott viharos évszázadban elvesztette lakossága felét, ma már alig másfél ezren élnek itt. A régi patinás, de üres épületekből megvásárolt egyet a tanács. A mestergerendába vésett dátum tanúsága szerint lassan félezer éves házat felújították. Az itt született híres erdélyi író, Szabó Gyula emléke relikviáinak teremtettek vele helyet, valamint itt lesz a turisztikai információs központ. A ragyogóan új parkettán még csak néhány számítógépes monitor, az egyik ablakban pedig az író szobra utal a ház jövőbeli hasznosítására.
– Falunkban nagy hagyománya van a bútorfestésnek – ismerteti a polgármester, milyen lesz a berendezés. Pedagógusaink között sokan művelik ma is. Az ő kezük munkáját dicsérik majd az idekerülő tárgyak, egyúttal megmutatják a régiségből ránk maradt szép festett motívumokat.
A Rigó névvel az unitárius templomban találkozom ismét. A szintén felújított isten háza belső falán emlékműre vésve olvashatóak a világháborúk elesett almási hősök nevei. Köztük több Rigó.
Egy kicsit elmerengek a csendes falak között. A padokba – haladva a korral – ülésfűtést vezettek be. Odakinn térfigyelő kamerák az utcák sarkain… Együtt a hagyomány és a modern kor. Az egy évtized alatt új arcot kapott falu. Kezemben egy mívesen szép könyv Rigó Mihály szavaival: “A szülőföld, a faluközösség múltja, küzdelme és fejlődése közel áll mindnyájunk szívéhez. Életsorsunk mélyen a szülőföld múltjában gyökerezik. Az ősökben mi élünk tovább. Mi a folytatás vagyunk.”
Hasonló
Hódrágás a medvecsapáson
Menyhárt Bálint
Osváth Csaba
Jeszenovics Albert
Bende Tamás
Bekő Tamás
Nagy Horea
Kolcsár Gyula
Csűry István
Dávid Balázs
Ilonczai Zsombor Ferenc
Gergelyfi György
Kovács Endre
Dr. Nemes Imre
Csáki Gedeon
Kardosi Zoltán
Hódrágás a medvecsapáson
Fazakas Sándor
Bréda Lajos
Kovács Sándor
Lisztománia

Az a lapály valamikor igen nagy lábon élt

A Patakhát (vagy Patak-hát) az Ecceri fiú falujának egyik jelentős területe A szekeresi útról le kell térni és az onnan kiinduló földút elvisz akár Kisnaményba, akár Darnóra. Attól függ, hogy... Tartalom megtekintése
Pengefogú hódok, félszarvú óriások

Rövidgatyában a csinárok földjén nyár elején a kömörei határban Szeretem a május végét, a júniust. Az egyre hosszabbodó nappalok időszaka, még este kilenckor is világos van. Megyünk a fény felé.... Tartalom megtekintése
Toronyóra a templom mennyezetén

Sankt Wolfgang, Salzkammergut gyöngyszeme IMG_0707 IMG_0722 IMG_0713 IMG_0712 IMG_0715 IMG_0716 IMG_0726 IMG_0731 IMG_0735
A magyar jakobinusok a kuffsteini vár börtönében

IMG_0669 IMG_0631 IMG_0628 IMG_0635 IMG_0639 IMG_0649 IMG_0646 IMG_0638 IMG_0665 IMG_0663 IMG_0653 IMG_0691
Rózsa Sándor talpig nehéz vasban

Egy magyar rablóvezér a császár kuffsteini várbörtönében IMG_0627 IMG_0633 IMG_0634 IMG_0694
A császár kaiserschmarrnija Bad Ischlben

Ferenc József királyunk kedvenc fürdővárosa ma is az ínyencek zarándokhelye Az osztrák sógoroknak persze császár, így aztán nem is király-, hanem császármorzsa a magyar neve a képen látható ételkölteménynek. A... Tartalom megtekintése
Hitler Sasfészke Berchteschgadenben

Elérhetetlen, megközelíthetetlen, bevehetetlen… Már-már népmesei jelzők is feltűnnek az egykori náci vezető Salzburg mellett, ám mégis Bajorországban felépített rejtekhelyével kapcsolatos legendákban. Még a háború után is jó ideig megismerhetetlen volt... Tartalom megtekintése
Mert fontos a pihenés, a csend, a természet

Néha jól esik csak úgy leülni a kerítés elé a régi padkára, elcsevegni semmiségekről Ülni, nem gondolkodni, és csak bámulni a semmibe. Talán a szemben lévő domboldalt figyelni, melyet színes vadvirágok... Tartalom megtekintése
Alkonyattól pirkadatig

Tüttő József alkotása60x90cm Olaj/MDF. A téma örök, a feldolgozások többsége ismert, de ez az egyéni, összetéveszthetetlen stílre fel kell kapni a fejet!!! A komor színhasználattal az állatok robusztussága is alátámasztott, a... Tartalom megtekintése