Tóth József

Optikus-látszerész,

Nyíregyháza

szszb_05-124_toth_jozsef.jpgOptikus. Elég hát a szemét figyelni. A melegen sugárzó barna lencséket az áttetsző üveg mögött. Mert természetesen okuláré hegyel az orrán, de csak cégérként. Az erdőjárók kutató tekintete messze viszi, a kristálykorongban nem torzít egyetlen dioptria sem. Mellesleg az egyedi keretben a lehető legvékonyabb, a szem látványát, nem torzító csillogásmentes lencse van. Hogy olyan legyen, mintha nem is lenne. Mondom, csak cégérként, egy optikus cégéreként.

Mert Tóth József kezdhet bármi másba, ízig-vérig a szakmájában él. Amennyire földönjáró ember, olyannyira álmodozó is, de olyan, aki az álmokat a földre hozza. Mert teljesült, amire szerintem mindig vágyott. Egy saját kristálypalota, egy kacsalábon forgó saját üzlet Nyíregyházán, a belváros csendes sarkában. Messzire fehérlik a ház a Malom utca végén, s fölötte a zöld kikacsintó szem. Éveken át dédelgette, tervezte a Nagy Művet. Hisz az évtizedek alatt lassan összegyűlt hozzá minden. A szakma, melyet Mátészalkán a Magyar Optikai Művekben szerzett meg, a kapcsolatrendszer, melyet a FOTOPEX, majd a belőle alakult Kontrax üzlet vezetőjeként épített ki. S már csak a mersz és a pénz hiányzott.

Saját családi házából épített optikai szalont. Pedig féltő gonddal csinosítgatta, alakítgatta az öreg, de masszív, hűvösét, melegét mindig tartó vályogfalakat. Először csak egy kis látszerészműhely született, aztán a terasz, az udvari lámpák, kerti sütő. Nem kérdés, hol ivódott vérébe a kétkeziség. Juhász ember fia, s ha a juhásznak egy fadarabocska akadt a kezébe, abból estére lett mindig valami, addig farigcsálta. Középiskolásként pedig házépítő parasztmestereknél dolgozott, akik egy személyben voltak ácsok és kőművesek is.

A barátok közül − már akik nem ismerik igazán − furcsán néztek rá oly sok mindenért. Talán azért, mert más a fontos számára. Más értékrend szerint, s sokkal nyugodtabban, s néha úgy tűnik lassabban él mint más. Nem várja minden este fél nyolckor a legfrissebb híreket a televízió előtt ülve. Mert nem vett televíziót. „Amíg volt, elfelejtettem barkácsolgatni, olvasni, a gyerekeimmel játszani. Ha lenne, biztos nézném, de akkor annyi mindent nem csinálnék meg.”

Az állandó tág térre, szabadságra vágyó lélek beköltözött egy kilencedik emeleti lakásba. Hogy a tér, a szabadság érzése a vevőké legyen.

A palota, ha nem is kacsalábon forog, de egy leveleitől megfosztott nyírfán nyugszik. Tóth József itt sem tud elszakadni a fáktól, az erdőtől. Az urai messze mezők, a lápszél fia gyerekként a legelős-szántós vándorlást megunva nyári munkásként az erdészethez csapódott, hogy az Ecsedi-láp mellékvizeihez telepített égerfás, nemes nyáras területet kapálja, kaszálja.

Az erdő illata vissza-visszahívta, így lett több, mint 15 éve vadász. De optikus vadász. S azon vette észre magát, sorra keresik fel a sporttársak, hogy ezt a távcsövet, azt a távcsövet „csináld már meg Jóska.”

Így Tóth Józsefet sohasem hagyják nyugodni a lencsék. Attól kezdve, hogy ott volt 1970-ben 19 évesen a Mátészalkai Optikai Művek alapítói között, arra készülve az akkori politikai akarat szerint, hogy Európa szocialista részének lencsegyártó fellegvárát teremtse meg. Rá két évre már Jénában találta magát, ahol a Zeiss gyárban véste agyába és kezébe a mérhetetlen precizitást. Tizenöt év után vált meg Mátészalkától és lett a honvédség optikusa. Betartva a váltások ötéves ciklusát 1990-ben került a FOTOPEX-hez „műhelyesnek”, majd lett kereskedő is, boltvezető. S újabb öt év után indult saját szalonja.

Ilike, Luca, Flóra, azaz Fofi. Tóth József életének ez a három hölgy adja a mindennapok boldogságát, az ünnep csodáját. Felesége, Ilike egy pillanatig sem féltette, talán még nála is jobban bízott a vállalkozás sikerében. Most pedig ő várja a támogatást a maga álmához. Waldorf iskolát és óvodát szeretne indítani Nyíregyházán, hogy a Rudolf Steiner által megalapozott pedagógia, a szabadságra nevelés ne csak saját gyermekeinek tegye örömmé a tanulást, a szellemi és testi fejlődést. A láz mindkettőjüket hatalmába kerítette. Rohannak, rohannak, rohannak, hogy helyet, lehetőséget, pénzt kapjanak, hogy tanárokat nyerjenek meg az ügynek, hogy szülőkben is társra leljenek. És együtt díszítették már jó páran a termeket, együtt csiszolták és festették a padokat, készítették a süteményeket. Lelkesen, szabadon. Lucáért, Fofiért és a többiekért…

Tóth József 45 éves. A magány, a magánakvalóság jelképének, egy juhásznak a fia. Aki nagyon szereti az embereket, aki mindig köztük van, nekik magyaráz, nekik mesél. Tanulságos, igaz és igazabb történeteket. Lehet, hogy csak egy szemüveg, vagy egy kontaktlencse marad meg a találkozásból. Pedig csak jobban oda kellett volna figyelni a szavakra, a tanácsokra.

Hajdanán, még Mátészalkán lánglelkű munkásszínpados volt, sőt rendezést is vállalt. Tudja, milyen az, amikor egy lélekig vágó monológ után döbbent csendben indul el a takarások mögé, hallja saját lépteit, s a taps csak akkor dörren fel, amikor eltűnik a színpadról.

 (Szabolcs-Szatmár-Beregi Almanach 5. kötet. In-Forma Kiadó Nyíregyháza 1996.)
Szerző: 2018. 01. 17.
Ha még nincs közöttünk, csatlakozzon most az Unokáink is olvasni fogják oldal kedvelőihez a Facebookon!

Hasonló

Varázslat

Huszár Boglárka alkotása 60×60 cm. olaj, vászon. Nem is tudom mióta  áll  ez  a  nagyon  régi  épület,  kicsit  elvarázsolt  szépségével   kastély,  kicsit  bástya szerű  repkénnyel  befutott oldalával.  Az idő ... Tartalom megtekintése

Az út  

Tüttő József alkotása Szinte  meggyötört  arcok,  holott  egy  életút  harcosai  a  születéstől  a  végsőkig.  Egyetlen  ember  akinek  annyiszor változik az  arca,  ahány állomást  tudhat  maga mögött.  Hogy sejthetnénk  gyermekkorban,  milyen ... Tartalom megtekintése

Pomaranski Luca portréja

Huszár Boglárka alkotása Csak általánosságban  szabad  beszélni, én  mégis  a portrézást  találom a legizgalmasabb alkotói  munkának.  Huszár  Boglárka  ragyogó   képet festett  Lucáról,  aki csak  éppen  bekukkantott  a  vászonra, hogy ... Tartalom megtekintése

Pince bejárat, Tokaj

Bíró  Ernő alkotása 30×42 cm, akvarell Ebben a rémítően  szomorkás időben  vágyódva  nézhetünk  erre  a  Bíró Ernő  által   megpingált  képre. Kirobbanó  fényekben  pompázik   a  pince  tetején  dúsan  hajtó ... Tartalom megtekintése

Emlék

Ősz Zoltán alkotása 25×30 cm, pasztell. 2024 “Jaj, a gyerekkor mily tündéri kor volt: egy ködbe olvadt álom és való, ha hullt a hó az égből, porcukor volt, s a... Tartalom megtekintése

Csend a sziklák tövében

Biszák László alkotása 35x60cm. Lüktető  világunk   tele  van  meglepetéssel,  olyannyira,  hogy  belefér  bármilyen  szokatlan  torz,  pszicho,  sci fi,  csak  rettentsen! Nehéz  elhatárolódni,  nehéz kimaradni,  így  azután     egyszer... Tartalom megtekintése