Tasnádi Csaba

Színházigazgató,

Nyíregyháza

szszb 23 tgy Tasnádi Csaba.jpgDirektori szobájába lépve a pamlagot választom ülőhelyül az interjún. Mosolyogva sóhajt fel: így az igazgatói helyett ülhet kedvenc székébe, egy egyszerű, fából készült karfásba, amit ajándékba kapott megválasztásakor. Azt mondja: nem kapaszkodik görcsösen a másikba, a kincstáriba, ha majd egyszer megy, ezt csak a hátára kapja, és az emlékekkel együtt viszi magával. Pedig már így is ő leghosszabb ideje a nyíregyházi Móricz Zsigmond Színház igazgatója.

A színházrendezőből lett intézmény- és társulatvezető első diplomája nem„színházszagú”, nagyon is polgári. Bár a családban találni komoly jeleket a kultúra iránti érzékenységre: a falusi tanító nagypapa zenekart, színjátszókört is vezetett, az építészmérnök édesapa egyetemistaként Latinovits Zoltánnal csinált irodalmi színpadot, édesanyja pedig csupán krónikus ínhüvelygyulladása miatt hagyta abba a zongorázást, s végezte el a jogot. Ő is, mert noha a szavalóversenyek és a diákszínjátszás megérintették, a Színművészeti színész szakának sikertelen felvételije után – melyért mai napig hálás – az ELTE Állam- és Jogtudományi Karának padjába ült, amit később megtoldott a bölcsészkaron egy esztétika diplomával. Utóbbinak már több köze volt a művészethez, nem véletlenül, ugyanis az egyébként kiváló egzisztenciával kecsegtető jogi pályán nem találta a helyét. Nappal aktatáska, öltöny, míg a sóvárgott esték során szárnyalás az amatőr mozgalomban a fiatalokkal az imádott színpad környékén rendezve, segítve őket. Az ellentmondást pszichiáter–neurológus felesége segített feloldani: azt mondta: inkább egy csóró, de boldog művésszel él, mint egy jól menő, de megkeseredett jogásszal.

A Színház- és Filmművészeti Főiskola rendező szakán 1993-ban végzett Ádám Ottó posztgraduális osztályában. Azért előtte is „belekóstolt” már rendesen az életbe: mindent felrúgva ment el a filmgyárba, meg a tévébe asszisztálni, és a Józsefvárosi Színház utazó társulatának rendezőasszisztenseként megízlelhette a színházi valóságot. Utána pedig?

A főiskolai munkája alapján hamar hívták dolgozni Nyíregyháza mellett számos más vidéki és pesti színházba, sőt Erdélybe és Amerikába is, ám állandó színhelyként mégis a Fővárosi Operettszínház következett.

1997-ben – Szinetár Miklós igazgató távozása után – szentendrei lakosként kézenfekvőnek tűnt a helyi munkavállalás: többek biztatására, pályázat útján a Szentendrei Teátrum igazgatója lett. Aztán már „csak” a direktori széket cserélte, a nyíregyházira. Mivel a legintenzívebb és legkiegyensúlyozottabb kapcsolata rendezőként a szabolcsi társulattal volt, így csupán a laikusoknak meglepő, hogy Verebes István távozása után a társulat felkérte, hogy induljon az igazgatói megmérettetésen.

A politikai közmegegyezés is segítette a folyamatot, de legfőképp a család döntése: túl azon, hogy nagy kihívás és megtiszteltetés a felkérés, nemes „kalandnak” tekintették, melybe bátran bele kell vágni. Mindemellett lehetőség is persze, mellyel – még a fővárostól távol is – talán messzebbre juthat, mint egyszerű rendezőként, mely hivatását természetesen azóta is gyakorolja.

Az eredmény címszavakban: egy országos jó hírében megerősített, szakmailag elismert, a saját közönsége által elfogadott, működőképes színház, folyamatosan megújuló, erős társulattal, jó nevű vendégrendezőkkel.

A Móricz Zsigmond Színház szándékai szerint értékmentő repertoárszínház, ahol a klasszikus és könnyed műfajok mellett helyet kapnak egyrészt a gyermeknézők igényeit kielégítő, másrészt a kísérletezőbb, alternatív utakat kereső előadások is. Nemcsak a darabok, a nézők, a megyei fellépések számában mérhetők az eredmények, hanem az országos fesztiválok elismeréseiben is, a fővárosi és külföldi meghívásokban, és igen, a működőképesség, az anyagi egyensúly megtartásában, ami jelenleg kisebb bűvészmutatvány egy vidéki színigazgató részéről. A visszaigazolás egyértelmű, hiszen újabb ötéves mandátumot kapott. Amiben talán benne van az általa életre hívott Vidámság és Derű Országos Fesztiválja, a korábban VIDOR, mára részben kényszerből Happy Artra keresztelt nemzetközi rendezvény zajos sikere is, ami egyszerre színházünnep és Európa legnagyobb ingyenes világzenei eseménye.

Rendezőként sem tétlen: egyszerre fut jelenleg előadása Nyíregyháza mellett Miskolcon, Kecskeméten és Budapesten.

Ideje javarészét azonban az általa igen csak megkedvelt Szabolcsban tölti. Ma úgy érzi: nem izgatja más élethelyzet, nem a váltáson gondolkodik, hanem a jelen kiteljesítésén, kiegyensúlyozott megélésén. Fiatal felnőtt gyermekei megértik és elfogadják így. Szerencsére mindketten jól tanulnak. Lánya – reméli, kinövi – gyerekkora óta színésznő akar lenni. Fia viszont „menthetetlen”: tavasszal váratlanul bejelentette, hogy a felvételin első helyen a színművészetit jelöli meg és – meglepetésre – első próbálkozásra felvették. Nagyon félti…

(Szabolcs-Szatmár-Beregi Almanach 23. kötet. In-Forma Kiadó Nyíregyháza 2007.)
Szerző: 2018. 01. 17.
Ha még nincs közöttünk, csatlakozzon most az Unokáink is olvasni fogják oldal kedvelőihez a Facebookon!

Hasonló

Varázslat

Huszár Boglárka alkotása 60×60 cm. olaj, vászon. Nem is tudom mióta  áll  ez  a  nagyon  régi  épület,  kicsit  elvarázsolt  szépségével   kastély,  kicsit  bástya szerű  repkénnyel  befutott oldalával.  Az idő ... Tartalom megtekintése

Az út  

Tüttő József alkotása Szinte  meggyötört  arcok,  holott  egy  életút  harcosai  a  születéstől  a  végsőkig.  Egyetlen  ember  akinek  annyiszor változik az  arca,  ahány állomást  tudhat  maga mögött.  Hogy sejthetnénk  gyermekkorban,  milyen ... Tartalom megtekintése

Pomaranski Luca portréja

Huszár Boglárka alkotása Csak általánosságban  szabad  beszélni, én  mégis  a portrézást  találom a legizgalmasabb alkotói  munkának.  Huszár  Boglárka  ragyogó   képet festett  Lucáról,  aki csak  éppen  bekukkantott  a  vászonra, hogy ... Tartalom megtekintése

Pince bejárat, Tokaj

Bíró  Ernő alkotása 30×42 cm, akvarell Ebben a rémítően  szomorkás időben  vágyódva  nézhetünk  erre  a  Bíró Ernő  által   megpingált  képre. Kirobbanó  fényekben  pompázik   a  pince  tetején  dúsan  hajtó ... Tartalom megtekintése

Emlék

Ősz Zoltán alkotása 25×30 cm, pasztell. 2024 “Jaj, a gyerekkor mily tündéri kor volt: egy ködbe olvadt álom és való, ha hullt a hó az égből, porcukor volt, s a... Tartalom megtekintése