Prof. Dr. M. Samir Rady

Főigaz­ga­tó,­ Kiskun­ Kuta­tóköz­pont,­

Kiskun­ha­las­-Füzes­pusz­ta­

szszb_10-132_prof_dr_m_samir_rady_1.jpgAz „egyipto­mi­ magyar”­ hozzá­­érté­sét­ ma már senki­ nem vonja­ két­ségbe­. Nagy sze­ren­csénk, hogy amikor­ Egyiptom­ból,­ a kai­rói­ mezô­gaz­da­sá­gi­ egyete­met­ sum­ ma cum laude minô­sí­tés­sel­ elvé­gez­ve,­ egyéves­ szakmai­ gyakor­lat­ra­ indult,­ Francia­or­szág­ helyett­ nálunk­ kötött­ ki

– 1962 márci­u­sá­ban­ akko­ra­ hóban­ érkez­tem­ Feri­hegy­re,­ hogy le sem tud­tunk szállni­ a géppel­. Két nap alatt jutot­tam­ el Izsákra,­ az álla­mi­ tangaz­­daság­ba­. Egy fél év múlva­ meg is nôsül­tem,­ visszamen­tünk­ Egyiptom­ba,­ de kuta­tá­sa­im­ miatt­ 1964-ben visszajöttünk,­ s itt élünk azóta­ is.

Egyiptom­ban­ a kuko­ri­ca­ fontos­ gabo­na­nö­vény,­ így érthe­tô,­ hogy Sze­geden,­ a GKI elôdjé­nél,­ 1965-ben a növény­ne­me­sí­té­sen­ belül­ a kuko­ri­cá­­val foglal­ko­zott­. Három­ évig maradt­ a kuta­tó­in­té­zet­ben,­ majd aspi­ráns­ lett. A JATE gene­ti­kai­ tanszé­kén­ folyta­tott­ életta­ni­ és gene­ti­kai­ összeha­son­lí­tó­ vizsgá­la­to­kat­. 1972-ben védte­ meg kandi­dá­tu­si­ dol­goza­tát­. Gyö­kérsze­lek­­ció felhasz­ná­lá­sa­ a hibrid­ku­ko­ri­ca­-ne­mesí­tés­ben­ címmel­.

– A gyakor­la­ti­ munka­ még 1970-ben elkez­dô­dött,­ a szege­di­ Móra­ Tsz volt a partner­. Júli­us­–augusz­tus­ a legkri­ti­ku­­sabb, legvíz­hi­á­nyo­sabb­ idôszak­. Erre­ próbál­tunk­ megol­dást­ keres­ni,­ de az akko­ri­ szaktár­cá­tól­ nem kap­tunk megfele­lô­ tá­moga­tást­. El kel­lett hagy­nom a megyét­. 1975-ben már Bácsban­ vol­tam. Itt sem tudtam­ boldo­gul­ni­. Sza­bolcs-Szatmár­-Beregbe­ ke­rültem­ 1978-ban. Itt igazi­ támo­ga­tók­ra,­ bará­tok­ra­ leltem,­ akikkel­ azóta­ is tartom­ a kap­csola­tot­.

Akkor­ szükség­bôl­ került­ az ország­ kele­ti­ csücské­be­. Két évet töltött­ itt, de gyakran­ utazott­ haza­ Irakba,­ s való­já­ban­ akko­ri­ban­ tért vissza, ami­kor „szaba­dabb”­ lett a légkör­. A nyolcva­nas­ évek elején­ még a JATE nevét­ használ­va­ jelen­tett­ be két hib­ri­det, amelye­ket­ 1985-ben álla­mi­lag­ is minô­sí­tet­tek,­ akkor­ már Kiskun­ néven­. Bács-Kiskun­ megyé­ben­ hozott­ létre­ egy társa­sá­got­ két hala­si­ gazda­ság­gal,­ ami 1986-ban már önálló­ jogi­ személy­ volt.

– A rendszer­vál­tás­ idején­ kivá­sá­rol­­tam a két gazda­sá­got,­ egyedü­li­ tulaj­­ donos­ lettem­. Folytat­tuk­ a neme­sí­tést­. A Kiskun­ Kuta­tóköz­pont­ mostan­ra­ fél­ száznál­ több hibri­det­ hono­sí­tott­ meg ország­szer­te­. Ennek­ érté­ke­ külö­nö­sen­ akkor­ látszik,­ ha fel­idézem,­ hogy ami­ kor a nyolcva­nas­ években­ megje­len­tek­ az ameri­kai­ válla­la­tok,­ a 90 száza­lék­ fölé­ mentek­. Mostan­ra­ a Kiskun­ része­­ sedé­se­ közel­ 30 száza­lé­kos­.

Az orszá­gos­ elis­mert­sé­get­ fokoz­ta­ a mezô­tú­ri­ 20 ezer tonna­ kapa­ci­tá­sú­ vetô­mag­üzem,­ a kunszent­már­to­ni­ fûmag­üzem­. Regi­o­ná­lis­ közpon­to­kat­ keres­tek,­ gondol­va­ raktár­ra,­ s az ehhez­ kapcso­ló­dó­ infrast­ruk­tú­rá­ra­. A Du­nán­túlon,­ Tamá­si­ban,­ 30-40 ezer tonnás­ raktár­bá­zist­ léte­sí­tet­tek,­ gon­dolva­ a neme­sí­tés­re,­ vetô­mag­ termel­te­­tésre,­ feldol­go­zás­ra,­ érté­ke­sí­tés­re­. Ilyen elvek­ alap­ján hasz­nosí­tot­­ták a Ka­lo­csai Mezô­gaz­da­sá­gi­ Rt.-t is. A kispar­­cel­lák ugyan­is nem al­kal­masak­ ve­tô­mag-termel­te­tés­re­. A szabol­csi­ Zöldért­ közpon­ti­ tele­pén­ több millió­ liter­ növény­ola­jat­ gyárta­nak­ napra­for­gó­ból­. A napra­for­gó­ mellett­ búza­ vetô­ma­got­ is forgal­maz­nak­.

– Amikor­ annak­ idején­ az Egyiptom­ és Francia­or­szág­ közöt­ti­ rossz viszony­ miatt­ végül­ is Magya­ror­szá­gon­ marad­­tam, nem gondol­tam,­ hogy itt leszek­ igazán­ „otthon”­. Nem volt sima­ a fôigaz­ga­tói­ székhez­ veze­tô­ út. Én azt akartam,­ azt akarom,­ hogy ebben­ a földben­ ma­gyar ku­kori­cát­ termel­je­nek­ a gazdák­. Tapasz­ta­lom,­ hogy a ter­me­lôk nem dúskál­nak­ az anyagi­ak­ban­. Ezért igyekszünk­ kedve­zô­ felté­te­le­ket­ kiala­kí­ta­ni­. Adunk magot,­ mûtrá­gyát­. A hitelt­ a ter­ménybôl­ törlesz­tik­ part­nere­ink­. A ter­mést idôben,­ na­pi áron felvá­sá­rol­juk­.

Tucat­nyi­ euró­pai­ ország­ban­ isme­rik­ a Kiskun­ hibrid­je­it,­ Ameri­ká­ban,­ Egyip­tomban­ vegyes­vál­la­la­tuk­ van. Af­riká­­ban több magyar­ hibri­det­ jegyez­tek­ be. Nagyon­ jó a kapcso­la­tuk­ Romá­ni­­ával­. S termé­sze­te­sen­ a szatmá­ri­ embe­­rekkel,­ ahol nagyon­ sok barát­ja­ él.

– Itt dolgoz­hat­tam,­ itt dolgoz­tam­. Nagyon­ sok em­bert isme­rek­. Sze­ret­nék tovább­ra­ is jelen­ lenni­. A gazda­­ körök­ segí­tet­tek­ a hibri­dek­ elter­jesz­té­­sében­. Megvá­sá­rol­tuk­ Tunyog­ma­tol­­cson a koráb­bi­ téesz­ majort­. Az átala­­kítá­si,­ felújí­tá­si­ munká­kat­ elvé­gez­ve­ a térség­ben­ termelt­ kuko­ri­cát­ fel tudjuk­ vásá­rol­ni­. Ha kell, akár szá­ríta­ni­. 2000 ôszén erre­ nincs szükség­. A nagy szá­razság­ban­ ugyan végig­ zöldell­tek­ a Kiskun­-kuko­ri­cák,­ de a nedves­ség­tar­ta­­lom nem volt nagy. Van étke­zé­si­ illet­ve­ pat­togat­­niva­ló­ ku­kori­cánk­ is. Olyan fajtá­kat­ neme­sí­tet­tünk,­ melyek­ bír­ják a száraz­sá­got­.

A „professzor”­ meg­jele­né­sén­ lát­szik,hogy Egyiptom­ földjé­rôl­ érke­zett­. Beszé­dén­ érzô­dik,­ hogy nem magyar­ az anyanyel­ve,­ de a szí­ve és cse­leke­detei alap­ján iga­zi „ha­zánk­fia”. Fe­le­sé­ge, fia, lánya,­ hat unoká­ja­ ugyancsak­ Magya­ror­szág­hoz­ kötik­. Igaz, hogy sokszor­ bántot­ták­ alapta­la­nul,­ de tu­do­mányos­ munká­já­ért­ díjat­ kapott­ a rendszer­vál­tás­ elôtt, kuta­tó­mun­ká­ja­ eredmé­nye­it­ elis­me­ri­ barát­ és ellen­ség,­ s az, hogy ma szinte­ az ország­ legtöbb­ megyé­jé­be­ úgy megy, mintha­ haza­ menne,­ minden­nél­ többet­ mond. Az ezred­for­du­ló­ évében lett 60 éves.

(Szabolcs-Szatmár-Beregi Almanach 10. kötet. In-Forma Kiadó Nyíregyháza 2000.)

 

Szerző: 2018. 01. 17.
Ha még nincs közöttünk, csatlakozzon most az Unokáink is olvasni fogják oldal kedvelőihez a Facebookon!

Hasonló

Varázslat

Huszár Boglárka alkotása 60×60 cm. olaj, vászon. Nem is tudom mióta  áll  ez  a  nagyon  régi  épület,  kicsit  elvarázsolt  szépségével   kastély,  kicsit  bástya szerű  repkénnyel  befutott oldalával.  Az idő ... Tartalom megtekintése

Az út  

Tüttő József alkotása Szinte  meggyötört  arcok,  holott  egy  életút  harcosai  a  születéstől  a  végsőkig.  Egyetlen  ember  akinek  annyiszor változik az  arca,  ahány állomást  tudhat  maga mögött.  Hogy sejthetnénk  gyermekkorban,  milyen ... Tartalom megtekintése

Pomaranski Luca portréja

Huszár Boglárka alkotása Csak általánosságban  szabad  beszélni, én  mégis  a portrézást  találom a legizgalmasabb alkotói  munkának.  Huszár  Boglárka  ragyogó   képet festett  Lucáról,  aki csak  éppen  bekukkantott  a  vászonra, hogy ... Tartalom megtekintése

Pince bejárat, Tokaj

Bíró  Ernő alkotása 30×42 cm, akvarell Ebben a rémítően  szomorkás időben  vágyódva  nézhetünk  erre  a  Bíró Ernő  által   megpingált  képre. Kirobbanó  fényekben  pompázik   a  pince  tetején  dúsan  hajtó ... Tartalom megtekintése