Olajos Sándor

Honvéd alezredes,

Nyíregyháza

szszb_03-88_olajos_sandor.jpgEzt a szatmári legényt az Isten is katonának teremtette. Nemcsak az alaki foglalkozásokon, a díszelgéseken és a katonai rendezvényeken nem találni hibát makulátlan kiállásán, ám ettől sokkal fontosabb, hogy a katonái tűzbe mennének érte.

A beosztottai nem az elöljáró okán tisztelik, hanem emberséges magatartása, szakmai hozzáértése és a felnőttekkel bánni tudó pedagógiai érzéke miatt.

Már rég leszereltek azok a katonák, akik úgy mutatták be frissen bevonult társaiknak Olajos alezredest, hogy tudod, arról van szó, aki nem csak küldi a szakaszt, hogy valamit csináljon meg, hanem azt mondja: fiúk, ezt csinálják utánam! És ő megy elsőként végig az akadálypályán vagy teljesít kétszer annyi idősen egy feladatot. Kétség sem férhet hozzá, teljesíthetetlent nem kér. Vérbeli csapattiszt. (Mellesleg pár hónapja ő viseli az alakulat legerősebb embere címet.)

Pedig a kispaládi Olajos családban nemigen pályáztak a fiúk katonatiszti rangra. Az iskola befejezése után általában a mezőgazdaság, az egykor még jobb napokat látott termelőszövetkezet marasztalta a helybelieket. Mert ha elsodorta őket a forgószél, talán soha nem tértek vissza erre a varázslatos szatmári tájra.

Édesanyja, Cserepes Etelka, a termelőszövetkezetből ment nyugdíjba, édesapja, néhai Olajos Sándor a földművelésből tartotta el a családját. Egy húga van, aki bolti eladói szakmát szerzett, most Nyírbátorban él. Az általános iskola elvégzése után a nyíregyházi pénzügyi szakközépiskolában ismerkedett a számok, a könyvelés, a gazdálkodás világával. A Véső utcai kollégium igazgatóját, dr. Füzessy Imrét évtizedek távlatából is emlegeti: rendre, fegyelemre szoktatta a kamaszfiúkat, s ha nem sorakozott glédában minden, takaríthatták a padlást…

A középiskolából öten határozták el: tiszti iskolára mennek. Nem bánták meg, köztük hárman alezredesek. Olajos Sándor a Zalka Máté Katonai Műszaki Főiskolán 1975-ben vehette át a diplomáját. Majdnem az ország másik végében landolt, de a sors kifürkészhetetlen akarata révén mégiscsak Kiskunhalason kezdhette el katonai pályafutását. Virágzó kisegítő gazdaságot hozott létre, sertést tartottak, juhfarmot létesítettek az alakulat színvonalasabb ellátása érdekében. Annyi szabolcsi tiszttel szolgált együtt, hogy a mi vidékünk tájszólása fel sem tűnt már a többieknek.

Közben feleségül vette a szülőfalujából Kondor Máriát, aki ma óvodapedagógus a nyíregyházi Városmajor utcai óvodában. Szakoktató, a főiskolások munkáját koordinálja, ellenőrzi, segíti. Három gyermekük született: most ballagott az általános iskolában Ivett, aki a kereskedelmi szakközépiskola kéttannyelvű osztályában folytatja tanulmányait. Balázs 12 éves, csendes gyermek, aki inkább az elmélyült alkotómunkát, különösen a barkácsolást kedveli. Mariann kilencéves, igen talpraesett kislány és ugyanazon a napon, április 13-án született, mint a nővére.

A honvédségnél régebben nemigen kérdezték meg, hogy az ország melyik végében szeretne szolgálni, vagy éppen a családjának mi lenne jobb egy beosztás elfoglalásánál. Már az első gyermeküket várta a felesége, amikor 1978-ban egy várpalotai gyakorlat alkalmával magához kérette a főnöke: másnap adjon választ, elmegy-e a hároméves katonai akadémiára.

Nem mindennapi lehetőség egy fiatal tisztnek, de hogy a száz kilométerekkel távol lévő feleségével is alig beszélje meg a fontos döntést…

Tény, elment és sikerrel elvégezte. 1981-ben zászlóaljparancsnok lett a nyíregyházi Damjanich laktanyában, majd pár év múlva a hadosztály átszervezése után a Vay Ádám Ellátó Zászlóalj parancsnokává nevezték ki. Szakmai berkekben igen sokat elárul egy emberről, hogy eddig a főhadnagy kivételével valamennyi rendfokozatból soron kívül léptették elő. Minden honvédelmi miniszter fontosnak tartotta elismerni valamivel átlagon felüli szakmai munkáját, parancsnoki kvalitását.

− Először természetesen a katonai pályának csak a romantikus vonásai tetszettek meg és azért döntöttem mellette − emlékszik vissza a húsz évvel ezelőtti történésekre. − Később tudatosan vállaltam ezt a csodálatosan szép hivatást. Észrevettem benne azt a vonzerőt, amelyet minden férfi érez, ha meg kell védenie a gondjaira bízott gyengébbeket. Hát még ha az a szülőföld, benne a családdal, barátokkal. Amikor tisztiiskolásként leszálltunk Penyigén egyenruhában a vonatról és mentünk haza, megnéztek a lányok. Igen nagy respektje volt a katonának.

Mára ez szép lassan elkopott, és egy szociológiai vizsgálat keretében a mai sorkatonák kereken elutasították, hogy maradnának továbbszolgálónak: ennyi pénzért és ekkora felelősséget nem vesznek a vállukra. Aki viszont több mint tíz éve szolgál a seregben és jottányit sem csökkent a lelkesedése, az bizony marad, ha maradhat…

Olajos Sándor Nyíregyháza kertvárosában építkezett, a kabalási hobbikertjében szerzi kreol színét. Örülnek, hogy még látogathatják idős szüleiket Kispaládon.

 (Szabolcs-Szatmár-Beregi Almanach 3. kötet. In-Forma Kiadó Nyíregyháza 1995.)
Szerző: 2018. 01. 17.
Ha még nincs közöttünk, csatlakozzon most az Unokáink is olvasni fogják oldal kedvelőihez a Facebookon!

Hasonló

Varázslat

Huszár Boglárka alkotása 60×60 cm. olaj, vászon. Nem is tudom mióta  áll  ez  a  nagyon  régi  épület,  kicsit  elvarázsolt  szépségével   kastély,  kicsit  bástya szerű  repkénnyel  befutott oldalával.  Az idő ... Tartalom megtekintése

Az út  

Tüttő József alkotása Szinte  meggyötört  arcok,  holott  egy  életút  harcosai  a  születéstől  a  végsőkig.  Egyetlen  ember  akinek  annyiszor változik az  arca,  ahány állomást  tudhat  maga mögött.  Hogy sejthetnénk  gyermekkorban,  milyen ... Tartalom megtekintése

Pomaranski Luca portréja

Huszár Boglárka alkotása Csak általánosságban  szabad  beszélni, én  mégis  a portrézást  találom a legizgalmasabb alkotói  munkának.  Huszár  Boglárka  ragyogó   képet festett  Lucáról,  aki csak  éppen  bekukkantott  a  vászonra, hogy ... Tartalom megtekintése

Pince bejárat, Tokaj

Bíró  Ernő alkotása 30×42 cm, akvarell Ebben a rémítően  szomorkás időben  vágyódva  nézhetünk  erre  a  Bíró Ernő  által   megpingált  képre. Kirobbanó  fényekben  pompázik   a  pince  tetején  dúsan  hajtó ... Tartalom megtekintése

Emlék

Ősz Zoltán alkotása 25×30 cm, pasztell. 2024 “Jaj, a gyerekkor mily tündéri kor volt: egy ködbe olvadt álom és való, ha hullt a hó az égből, porcukor volt, s a... Tartalom megtekintése