Mészáros Zoltánné

A pedagógiai szakszolgálat vezetője,

Nyírbátor

szszn_12-116_meszaros_zoltanne.jpgÉletveszélyes az épület – hivatalosan is azzá nyilvánították – amelyben Mészáros Zoltánnéval, a Nyírbátori Pedagógiai Szakszolgálat vezetőjével beszélgetünk. Arra a kérdésre, hogy nem félne-e ilyen körülmények közt dolgozni – a kezem beleférne egy hosszanti repedésbe az egyik falon – magától értetődő természetességgel mondja, hogy nem. Azt viszont gyorsan hozzá kell tenni, hogy a város önkormányzata megszavazta egy ingatlan odaítélését, így aztán a megérdemelt pihenő egy része azzal telik Sárikának, hogy a kőművessel tárgyal, egyeztet, hogy a Báthori utcában kapott házat augusztus végére beköltözhető állapotba hozzák. Talán éppen a 24. órában…

A pedagógiai szakszolgálathoz csak megszállított és mélységesen elkötelezett emberek jöjjenek dolgozni. Már csak azért is, mert hihetetlenül nehéz a sérült gyerekekkel foglalkozni, ez tengernyi türelmet és időt kíván. Ugyanakkor az eredmény jóval később jelentkezik. A siker majd a gyermek megszokott iskolai, otthoni környezetében csapódik le, a nevelési tanácsadónak csupán a munka jut.

– Ennek ellenére csodálatos szép pedagógiai tevékenységnek érzem – magyarázza Mészárosné, Sárika. – Férjemmel – aki sajnos, már nem lehet közöttünk – mindig is nagy türelemmel, szeretettel foglalkoztunk a hátrányt egészségügyi, társadalmi értelemben is elszenvedő gyerekekkel. A szociális vagy anyagi hátrányt talán könnyebb leküzdeni, mint a hozott betegségek vagy érzékszervi hiányosságok által okozott gondokat.

Mészárosné Nyíregyházán született 1946. április 25-én. Édesanyja, Zámbó Ida, a gyermekvédelmi intézetben a nevelőszülői hálózat csoportvezetőjeként tevékenykedett. Édesapja, Győri László, pénzügyőr – aki korán itthagyta családját. Testvére, Katalin, matematikai–kémia szakos tanár volt, a betegség őt is tragikusan korán elragadta öviétől. A férje, Mészáros Zoltán, gyógypedagógus. Tiszalökön a foglalkoztató iskola és nevelőotthon igazgatóhelyettese volt. A Békés megyei Magyarbánhegyesen pedig a hasonló típusú intézményt igazgatta. Házasságukból két gyermek született, Viktória pszichológus, Zsuzsa közgazdász. Mindketten Budapesten élnek, és a mama – nyugdíjas éveiben – majd a közeli Gödön lakik, családja közelében.

Sárika kertészeti technikumot végzett ezerkilencszázhatvannégyben, ezt követően a nagydobosi leánynevelő intézetben kertészként helyezkedett el. Nyíregyházán, Tarnai Ottó mellett, a kisegítő iskola és nevelőotthonban gyermekfelügyeletet is ellátott a kertészkedés mellett. Ám a gyermekkertészet rabul ejtette, elvégezte levelező tagozaton a Gyógypedagógiai Főiskolát, oligofrén pedagógiai és logopédiai tanár lett.

1973-ban költöztek Magyarbánhegyesre, ahol a férje igazgatóként, Sárika logopédusként dolgozott. 1977-ben a kisegítő iskola és nevelőotthon lett a következő állomás, immár Nyírbátorban, ahol a férj az addigi tapasztalatok alapján állította fel ezt az intézményt. A logopédusok megyei szervezés alapján, Nyíregyházához, pontosabban a megyéhez tartoztak. 1986-ban a városok már önállósodtak ebből a szempontból is, szinte mindenütt logopédus vezette a nevelési tanácsadót, amelynek Nyírbátorban az első pillanattól Sárika lett az igazgatója.

Úgy látja, ma már elismerik a munkájukat, az erőfeszítéseiket. A 15 év alatt több mint 10 ezer gyerekkel foglalkoztak, majdnem annyival, amennyien Nyírbátorban élnek… 1997-től újabb tevékenységi körrel bővült a munkájuk, a gyógytestnevelés és a mozgásfejlesztés is ide tartozik. Három fontos területet különíthetnek el a munkájukban, a pedagógiai és a pszichológiai tevékenységet, a logopédiát – ide tartozik a hallássérült gyermekekkel való foglalkozás is. Valamint a mozgásjavítás, amely az óvodában a mozgásfejlesztést, iskolásoknál a gyógytestnevelést jelenti.

Kihelyezett szakszolgálati tevékenységet is folytatnak, például fejlettségi vizsgálatokat végeznek, eljárnak a szülői értekezletekre is. Ez különösen indokolt októberben, amikor a beilleszkedés a probléma, és januárban, amikor a beiskolázás jelenti a legtöbb tennivalót.

Érdekes módon a pszichológiai jellegű gondok nem a hagyományos értelemben vett hátrányos helyzetű gyerekeknél jelentkeznek. Ahol a videó, a számítógép, a televízió az információforrás, és a szülők ezzel úgy hiszik, mindent megadtak a gyereknek, csak éppen a kicsi nem tanul meg beszélni. Szélsőséges eset, de a nevelési tanácsadóban jöttek rá, hogy az egyik kisgyerek azért nem beszél, mert hallássérült, s otthon ezt nem észlelték…

Szép élmények tucatjait sorolhatja a több évtized tapasztalati tárházából Mészárosné. Nagy öröm volt, amikkor az egyik afáziás beteg az első értelmes szót kimondta, vagy a fent említett hallássérült kislány ma kitűnő tanuló.

A megyei közoktatási közalapítvány három éve segíti anyagilag is ezt az áldozatos, nagy türelmet kívánó tevékenységet folytató intézményt.

 (Szabolcs-Szatmár-Beregi Almanach 12. kötet. In-Forma Kiadó Nyíregyháza 2001.)
Szerző: 2018. 01. 17.
Ha még nincs közöttünk, csatlakozzon most az Unokáink is olvasni fogják oldal kedvelőihez a Facebookon!

Hasonló

Varázslat

Huszár Boglárka alkotása 60×60 cm. olaj, vászon. Nem is tudom mióta  áll  ez  a  nagyon  régi  épület,  kicsit  elvarázsolt  szépségével   kastély,  kicsit  bástya szerű  repkénnyel  befutott oldalával.  Az idő ... Tartalom megtekintése

Az út  

Tüttő József alkotása Szinte  meggyötört  arcok,  holott  egy  életút  harcosai  a  születéstől  a  végsőkig.  Egyetlen  ember  akinek  annyiszor változik az  arca,  ahány állomást  tudhat  maga mögött.  Hogy sejthetnénk  gyermekkorban,  milyen ... Tartalom megtekintése

Pomaranski Luca portréja

Huszár Boglárka alkotása Csak általánosságban  szabad  beszélni, én  mégis  a portrézást  találom a legizgalmasabb alkotói  munkának.  Huszár  Boglárka  ragyogó   képet festett  Lucáról,  aki csak  éppen  bekukkantott  a  vászonra, hogy ... Tartalom megtekintése

Pince bejárat, Tokaj

Bíró  Ernő alkotása 30×42 cm, akvarell Ebben a rémítően  szomorkás időben  vágyódva  nézhetünk  erre  a  Bíró Ernő  által   megpingált  képre. Kirobbanó  fényekben  pompázik   a  pince  tetején  dúsan  hajtó ... Tartalom megtekintése

Emlék

Ősz Zoltán alkotása 25×30 cm, pasztell. 2024 “Jaj, a gyerekkor mily tündéri kor volt: egy ködbe olvadt álom és való, ha hullt a hó az égből, porcukor volt, s a... Tartalom megtekintése

Csend a sziklák tövében

Biszák László alkotása 35x60cm. Lüktető  világunk   tele  van  meglepetéssel,  olyannyira,  hogy  belefér  bármilyen  szokatlan  torz,  pszicho,  sci fi,  csak  rettentsen! Nehéz  elhatárolódni,  nehéz kimaradni,  így  azután     egyszer... Tartalom megtekintése