Kovácsné Molnár Ildikó

Családi gazdálkodó

Ajak

Szszb 28 tk Kovácsné Molnár Ildikó, jav.1..doc.jpgBoldog, kiegyensúlyozott édesanyával lapozzuk fel a családi történelemkönyvet. Kovácsné Molnár Ildikó életének kiteljesedését családtagjainak boldogulásában, az összetartozás és a mindent felülmúló szeretet erejében, valamint a hit bizonyosságában rejlik. A kisvárdai születésű /1966. június 17./  Ildikó édesapja, Molnár Ferenc 67 évesen hagyta itt övéit, édesanyja, lánykori nevén Bodnár Magdolna, 65 éves, irodán dolgozott, diszpécser volt. Fivére, Zsolt, vállalkozó, ő vezeti az ajaki bútorboltot. Férjével még az iskolapadokat is ugyanabban az intézményben koptatták, már tinédzser korukban kiszemelték egymást. 1986. augusztus 2-án kimondták a holtomiglan-holtodiglant. A fiatalasszony alig múlt 20, de a férje is csupán 21 nyarat tudhatott addig maga mögött. Házasságukat két csodálatos gyermekkel áldotta meg az Isten. A fiát, az édesapja után Istvánra keresztelték, míg a lányuk – az édesanyja nevét kapta.

Kovácsné Ildikó mindig is szerette a szépet, talán ezért dédelgette álmaiban a kozmetikusi szakmát. Az érettségi után házasságot kötött, a férje bevonult katonának, s úgy döntöttek, ha a második gyermekük megszületik, az édesanya otthon marad vele. Neki is, mint sok más asszonynak, a vasút adott munkát, ám ahhoz négy műszakot követelt. Adatgyűjtőként kereste a kenyerét, ám elgondolkodtatta a fiatal párt a helyzet: a gyereket majd bölcsődébe kellene adni, a férje és a saját munkaidejéhez alkalmazkodva a családot ellátni – nehezen megoldható. Ezért hoztak egy közös döntést, fogjanak mezőgazdasági vállalkozásba, amelyből mindannyian kiveszik a részüket, és akkor az együttlét és a megélhetés is biztosított. Ennek már jóval több, mint 20 éve, és azóta is örülnek az akkori elhatározásnak.

Ars poeticának is beillik, amit az édesanya mond: soha ne hagyjunk befejezetlen munkát. Erre tanította fiát, lányát, és amit ők láttak otthon, azt tartja ma mindkettő fontosnak. Szinte végszóra betoppan Ildikó, aki a Debreceni Egyetemen agrármérnöknek tanul. Nevetve mondja, lehet, hogy nem éppen nőies elfoglaltság, de ő ebbe született bele. Még emlékszik azokra az időkre, amikor nyaranta már hajnali négytől kapáltak a család földjein a barátnőjével, mert zsebpénzt akartak keresni. Nagyon hamar megtanulták, hogy a pénzt nem a fán szüretelik, hanem keményen meg kell dolgozni érte. Ebből fakad, hogy a takarékoskodás, a pénz megbecsülése már gyermekkorától egyértelmű. A saját keresetéből vett laptopot, majd robogót.

A 3 évvel idősebb fivér, a most 25 esztendős István szintén a Debreceni Egyetemen tanul, ő közgazdásznak készül. Ha leteszi valamelyik vizsgáját, vagy elkezdődik a szünidő, azonnal siet haza a két testvér. Pedig az édesapjuk nem egyszer biztatta őket, nézzetek körül a nagyvárosban. Ám ők inkább a családi tűzhely melegét választják. A család – ha idejük engedi – közösen is elmennek nyaralni. Jártak már Törökországban, Egyiptomban, Izraelben a Szentföldön, s a két gyerek magától értetődően tartott a szülőkkel.

Kovácsné Ildikó asszony néha eltöprengett, vajon miért kötődnek már ifjú felnőttként is annyira hozzájuk a gyerekeik? A gyönyörűen berendezett családi ház valódi otthon meleget sugároz, ezer szállal köti össze az itt élőket. Az egyetemista István ugyan nem érdeklődött a mezőgazdaság, a családi gazdálkodás iránt, inkább a közgazdasági tudományok vonzották Bár ő is kivette a részét az otthoni munkából rendszeresen, és ő is a saját keresetéből vásárolt magának laptopot, magyaros ruházatot, íjász felszerelést. Minden forintot megbecsülnek. Míg a nyaraláson a szülők vették nekik a jégkrémet, amikor azt már a sajátpénzükből finanszírozták volna, inkább letettek róla… Apróságnak tűnik, ám messze nem az: talán itt leli meg a választ az édesanya a korábban önmagának nem egyszer feltett kérdésre. Amikor a szülői értekezleteken büszkén húzhatta ki magát, mert a tanárok elismeréssel szóltak István és Ildikó viselkedéséről, és azt emelték ki: látszik, hogy a gyerekek jó nevelést kapnak, akkor ezt megnyugvással vette tudomásul.

Tisztességesen élni, megbecsülni a szülőket, a nagyszülőket, a tanáraikat, és a környezetükben élő embereket. Ápolni a hagyományokat. Megtartani a hitet – római katolikus vallásban nevelkedtek, a vasárnapi templomba járás náluk természetes – a családi értékeket, az összetartozás élményét, és felelősségét naponta gyakorolni – az édesanya ritkán önti szavakba a szívében élő és tetteiben kifejeződő alapértékeket. Kovácsné Molnár Ildikó számára ez az igazi önmegvalósítás. Szerettei boldogságában megtalálni a sajátját…

(Északkeleti Almanach 28. kötet In-Forma Kiadó Nyíregyháza 2012.)

Szerző: 2018. 01. 17.
Ha még nincs közöttünk, csatlakozzon most az Unokáink is olvasni fogják oldal kedvelőihez a Facebookon!

Hasonló

Varázslat

Huszár Boglárka alkotása 60×60 cm. olaj, vászon. Nem is tudom mióta  áll  ez  a  nagyon  régi  épület,  kicsit  elvarázsolt  szépségével   kastély,  kicsit  bástya szerű  repkénnyel  befutott oldalával.  Az idő ... Tartalom megtekintése

Az út  

Tüttő József alkotása Szinte  meggyötört  arcok,  holott  egy  életút  harcosai  a  születéstől  a  végsőkig.  Egyetlen  ember  akinek  annyiszor változik az  arca,  ahány állomást  tudhat  maga mögött.  Hogy sejthetnénk  gyermekkorban,  milyen ... Tartalom megtekintése

Pomaranski Luca portréja

Huszár Boglárka alkotása Csak általánosságban  szabad  beszélni, én  mégis  a portrézást  találom a legizgalmasabb alkotói  munkának.  Huszár  Boglárka  ragyogó   képet festett  Lucáról,  aki csak  éppen  bekukkantott  a  vászonra, hogy ... Tartalom megtekintése

Pince bejárat, Tokaj

Bíró  Ernő alkotása 30×42 cm, akvarell Ebben a rémítően  szomorkás időben  vágyódva  nézhetünk  erre  a  Bíró Ernő  által   megpingált  képre. Kirobbanó  fényekben  pompázik   a  pince  tetején  dúsan  hajtó ... Tartalom megtekintése