Kiss Gyula

Iskolaigazgató,

Beszterec

szszb_11-48_kiss_gyula.jpgA modern, jól felszerelt iskolaépületet bárkinek megmutathatja Kiss Gyula igazgató Beszterecen. Az 1175 lelket számláló kis település jó példa arra, hogy még egy hátrányos helyzetű körzetben sem szükséges belenyugodni abba, hogy valami nincs, hanem azt az utat-módot kell megkeresni, miként lehet előteremteni valamit. Kiss Gyula ízig-vérig pedagógus – ezt a tulajdonságot génjeiben hordozza, szüleitől örökölte –, s amit ő maga hozzátett, az az amerikai típusú, vállalkozói szemlélettel irányító, maximálisan a gyermekek érdekeit szem előtt tartó igazgató mintája.

Érdekes életutat mondhat magáénak Kiss úr. 1954. június 14-én született Demecserben. Édesanyja, Orbán Irén pedagógus, édesapja, Kiss Gyula nyugalmazott iskolaigazgató. Demecserben 15 éven át igazgatóként tevékenykedett az idősebb Kiss Gyula, majd tőle fia vette át azt a posztot. Felesége, Kertész Katalin, matematika–rajz szakos tanár, valamint tűzzománccal foglalkozó művésztanár Demecserben. Fiuk, Gyula, másodéves joghallgató a szegedi egyetemen, lányuk, Katalin, pedig a nyíregyházi Zrínyi Ilona Gimnáziumban negyedikes.

A kisvárdai Bessenyei György Gimnáziumban tett érettségi után egy évig előfelvételisként katonai szolgálatát teljesítette Kiss Gyula, majd a KLTE-n egy évet tanult. A Bessenyei György Tanárképző Főiskolán matematika–fizika–oktatástechnológia szakos diplomát szerzett. Az oklevél átvétele után szülőfalujában, Demecserben állt először katedrára, 1978 és 1992 között tanított itt. 1984-ben egyetemi diplomát szerzett matematikából. A rendszerváltozás az ő életében is nagy változást jelentett, hisz ekkor jött át Beszterecre. Most már a második ciklusban nevezte ki igazgatónak a helyi képviselő-testület, ritka módon, 10 évre.

Akkor alapozták az új iskolát, amikor idekerült. A régi öt tantermes, panelruhás szürke épületet magába ölelte az új, s egyúttal ez a felújítását is jelentette. Egy év alatt tető alá hozták az iskolát, még a tetőteret is beépítették. A tíz tanteremnek csak a fele szabvány méretű, a többi kisebb. Sajnos, a tervező kifelejtette a könyvtárat és a szertárakat, így azt belső átalakítással kellett megoldani. A konyha az utca túloldalán található, ezért az épületben melegítőkonyha és ebédlő található. Talán a megyében is egyedülálló a besztereci kezdeményezés: a gyermekvédelmi támogatást nem pénzben adják ki a szülőknek, hanem napi kétszeri étkezést biztosítanak belőle a gyerekeknek. Tízóraiznak 48 forintból, ebédelnek 110 forintból, s a napközisek 42 forintból – majdnem teljes létszámban – uzsonnáznak. A szülők és az önkormányzat egyaránt elfogadta és harmadik éve így oldják meg az étkeztetést. Ha ez nem lenne, sok gyerek egyáltalán nem jutna meleg ételhez…

Kiss Gyula szerencsés embernek tartja magát, mert azzal a hivatással foglalkozhat, amit szeret, s ebben kiváló tantestület támogatja. A gyermeklétszám most 167, de néhány év alatt ez 180-ra emelkedik. Az intézmény irányítása alá tartozik a 61 személyes óvoda, 17 tanár és tanító, 4 óvónő, 2 dajka, 2 karbantartó és 3 takarítónő gondoskodik a zavartalan működésről.

Az iskola szakmai programjában a felzárkóztatás hangsúlyos helyet kap  – esélyegyenlőséget akar teremteni a besztereci iskolásoknak is az igazgató úr. Kis csoportokban, egyénileg is foglalkoznak a gyerekekkel, logopédus jár ki Nyíregyházáról. Három pedagógiai asszisztens foglalkozik ezzel. A számítástechnika fejlesztése szintén kiemelt feladat. A Soros Alapítványtól kapott öt Pentium gép – összesen tizennégy van – nemcsak az oktatást szolgálja, hanem például a könyvtári nyilvántartástól a tesztek, a kimutatások összeállítása elképzelhetetlen informatika nélkül. A nyelvoktatás a harmadik fontos terület. A nyelvi laborban németet oktatnak. A nevelők is részt vesznek egy hatvanórás angol tanfolyamon, s a tervek szerint az angol tanítását is megszervezik. Egy holland kísérletnek is színhelye a besztereci Móricz Zsigmond Általános Iskola és Óvoda: úgynevezett belső gondozói program keretében egyéni gondozást, mintegy személyre szabott pedagógiát alkalmaznak. Itt a motiváció a fontos, az, hogy sikerélményhez juttassák a gyerekeket.

A művészeti tevékenység kiegészíti a céljaikat. Megalakították a Ficánka Színpad nevű színjátszó kört, amely országos arany minősítést ért el. Furulya és népi tánc is szerepel a programban. Kiemeli az igazgató úr a sportot, évente jégpályát készítenek, most 30 pár korcsolya áll rendelkezésre. Kiss Gyula célja az, hogy mind a gyermek, mind a nevelő jól érezze magát az iskolában, hozzák ki magukból a maximális teljesítményt.

Az igazgató sikerorientált személyiség. Állandóan tanul, elvégezte a BME közoktatás-vezetői kurzusát. Ezerkilencszázkilencvenhétben Mikola Sándor-díjat kapott. Jelenleg a minőségbiztosítással ismerkedik. A Rétközi Iskolaszövetség legfelső irányító testületének, az intéző bizottságnak a tagja. Számos kezdeményezéssel a RISZ-hez tartozó iskoláknak is tud segíteni.

 (Szabolcs-Szatmár-Beregi Almanach 11. kötet. In-Forma Kiadó Nyíregyháza 2001.)
Szerző: 2018. 01. 17.
Ha még nincs közöttünk, csatlakozzon most az Unokáink is olvasni fogják oldal kedvelőihez a Facebookon!

Hasonló

Varázslat

Huszár Boglárka alkotása 60×60 cm. olaj, vászon. Nem is tudom mióta  áll  ez  a  nagyon  régi  épület,  kicsit  elvarázsolt  szépségével   kastély,  kicsit  bástya szerű  repkénnyel  befutott oldalával.  Az idő ... Tartalom megtekintése

Az út  

Tüttő József alkotása Szinte  meggyötört  arcok,  holott  egy  életút  harcosai  a  születéstől  a  végsőkig.  Egyetlen  ember  akinek  annyiszor változik az  arca,  ahány állomást  tudhat  maga mögött.  Hogy sejthetnénk  gyermekkorban,  milyen ... Tartalom megtekintése

Pomaranski Luca portréja

Huszár Boglárka alkotása Csak általánosságban  szabad  beszélni, én  mégis  a portrézást  találom a legizgalmasabb alkotói  munkának.  Huszár  Boglárka  ragyogó   képet festett  Lucáról,  aki csak  éppen  bekukkantott  a  vászonra, hogy ... Tartalom megtekintése

Pince bejárat, Tokaj

Bíró  Ernő alkotása 30×42 cm, akvarell Ebben a rémítően  szomorkás időben  vágyódva  nézhetünk  erre  a  Bíró Ernő  által   megpingált  képre. Kirobbanó  fényekben  pompázik   a  pince  tetején  dúsan  hajtó ... Tartalom megtekintése