Két koldus országa

Írta: Réti János

img_4126.jpgAz orosz fababa – nevezzük Olgának –, csak bámult maga elé a belváros napsütötte délutánjában. Haja frufrura vágva, fején könnyűnek látszó kapucni, két keze elöl, a melle alatt  egymásba kulcsolva. Mint annak, aki hideg templomban imádkozik. Az emberek ott jártak-keltek előtte a nyári verőfénytől hevülő aszfalton, attól függő tempóban, mennyire kellett időhöz igazítani lépteiket.

Nekem nem volt sietős a dolgom. A buszom, menetrendje szerint, csak kilenc perc múlva jött, a megállótól meg talán 15-20 méterre voltam.

Fölösleges lett volna szaporázni.

Annál is inkább, mert észrevettem az asztalterítőnyi kirakodás mellett kalapban, kinyújtott lábbal a betonon üldögélő férfit, akinek a  „kínálatában” ott volt Olga, a körülbelül 20 centi magas, fából készült, láthatóan orosz figura, még a Matrjoskák előtti időkből vagy tíz más játék – plüss állatka, baba, lendkerekes autó, felhúzható rollerozó bohóc meg ilyesmi –társaságában a járdán. Egy régen volt gyerek vagy unoka megunt, kidobott, valamikor örömszerző, szeretett játékai lehettek.

Olga piros ruhát, világoskék, kapucnis felsőt viselt, halvány arca körül sötét haj, benne Madonna-tekintet. Ahol nem kopott meg rajta az olajfesték, ott elkoszosodott.
Megálltam a kirakodás előtt, és nézelődtem. A kalapos férfi csak annyit mondott: – Tessék választani, ha valami tetszik az úrnak! Nem szóltam rá semmit, és ő se szólt többet, csak bámulta a járókelőket.

Én is továbbléptem. Hát melyik tetszett volna, és minek? Mentem a megálló felé. Vagy tíz méterrel az árusító koldus után ült a járdán a másik koldus. Ő nem kínált semmit. Valami tálka, talán üres, margarinos tégely volt előtte, és várta, hogy dobnak bele neki valakik valamennyit. Nem dobtak. Mentek tovább. Néha egyik-másik arra járónak „beszólt”, hogy segítsen valamennyivel. A legtöbbje nem tudott segíteni…

Már épp elléptem előtte, amikor hallom, hogy átkiabál a szomszédjának, hogy mit akar azzal a sok ócskasággal? Ne röhögtesse ki magát! Azt hiszi, venni fognak tőle?

És várt tovább.

A másik nem válaszolt, csak őrizte, amije volt. Még nem járt a buszomra az idő, ezért hirtelen sarkon fordultam, és visszamentem az első koldus kirakodása elé.

– Mennyi az a baba? – kérdeztem.

– Adjon 150 forintot, ha gondolja, és a magáé.

Nem gondolkodtam, adtam neki 200-at, és felvettem a babát. A megálló felé még forgattam, nézegettem kicsit, főleg azért, hogy lássa a másik koldus: az életben igenis mindent meg kell próbálni! Másképp nem megy! Miért? Lehetetlen, hogy jön egy pali, akinek kell, mondjuk a baba? Valamiért. Csak!

A kis orosz lánykának az Olga nevet adtam, és betettem a táskámba.

Jött is a busz. Utaztunk haza.

Epilógus:
Már útközben, a buszon elhatároztam, hogy a történetet megírom, Olga meg ott lesz valamelyik polcomon, miután megsúroltam, és szerencsét hoz nekem. Mert mi másért viszem haza? Aztán belekezdtem a megírásba, de nem jutottam harmadáig se! Nem folytattam. Nem írtam meg. Valamelyik költözésnél pedig hagytam még azt is, hogy Olga „kidobódjon”! Rondán nézett ki. Most aztán mégis megírtam a történetét. De hol lehet Olga? Mi van vele? És mit gondolhat rólam? Pedig kitettem az internetre is…

A kép forrása: http://csevi.blogspot.hu/2013/09/banyaszat.html

Szerző: 2018. 01. 17.
Ha még nincs közöttünk, csatlakozzon most az Unokáink is olvasni fogják oldal kedvelőihez a Facebookon!

Hasonló

Varázslat

Huszár Boglárka alkotása 60×60 cm. olaj, vászon. Nem is tudom mióta  áll  ez  a  nagyon  régi  épület,  kicsit  elvarázsolt  szépségével   kastély,  kicsit  bástya szerű  repkénnyel  befutott oldalával.  Az idő ... Tartalom megtekintése

Az út  

Tüttő József alkotása Szinte  meggyötört  arcok,  holott  egy  életút  harcosai  a  születéstől  a  végsőkig.  Egyetlen  ember  akinek  annyiszor változik az  arca,  ahány állomást  tudhat  maga mögött.  Hogy sejthetnénk  gyermekkorban,  milyen ... Tartalom megtekintése

Pomaranski Luca portréja

Huszár Boglárka alkotása Csak általánosságban  szabad  beszélni, én  mégis  a portrézást  találom a legizgalmasabb alkotói  munkának.  Huszár  Boglárka  ragyogó   képet festett  Lucáról,  aki csak  éppen  bekukkantott  a  vászonra, hogy ... Tartalom megtekintése

Pince bejárat, Tokaj

Bíró  Ernő alkotása 30×42 cm, akvarell Ebben a rémítően  szomorkás időben  vágyódva  nézhetünk  erre  a  Bíró Ernő  által   megpingált  képre. Kirobbanó  fényekben  pompázik   a  pince  tetején  dúsan  hajtó ... Tartalom megtekintése