Inczéné Kiss Dóra

Gyógyszerész,

Hajdúnánás

hb_4-164_inczene_kiss_dora.jpgAz asszony, aki napjainkban Hajdú-Bihar megye egyik szép városában lévő Korona Patika mindennapi munkáját irányítja –, ha férfinak születik –, ma a tisztelt tábornoki kar tagjaként szerepelhetne a nyilvánosság előtt. Ő, Inczéné Kiss Dóra, aki négy évtizede, az indián nyár közepén, a fővárosban, Erdei Éva óvónő, és Kiss Gyula műszerész gyermekeként látta meg a napvilágot. Olyan talpraesetten, de inkább „tűzről pattantan” teszi a dolgát, hogy azt sokan és méltán irigyelhetik. A gyógyszerész asszony húga, Anikó – az édesanya hivatását választva –, óvónő lett. Incze László, építészmérnök, a szeretett férj és jó apa, méltó társa feleségének. Elsőszülött leányuk, Boglárka, másodikos az Ady Endre Gimnáziumban. A családban az ifjabb nemzedéket Panna képviseli, aki középső csoportos óvodás.

A megyeszékhely patinás középiskolájában, a Kossuth Lajos Gyakorló Gimnáziumban tett érettségi vizsgák után, 1983 őszétől kezdődően már komolyabb kihívások várták Dórát. Szegeden, az egyetem gyógyszerész-tudományi karán kellett megfelelnie az akkor sem mindennapi követelményeknek. Öt évvel később, immár államvizsgásként látjuk viszont Hajdúnánáson, illetve Hajdúdorogon.

A diploma megszerzését követően – ekkor már mint férjes asszony – került előbb Hajdúdorogra, majd négy év után, áthelyezés eredményeként Hajdúnánásra. Itt szolgálati lakás is várta a fiatalokat, így minden szabad energiájukat a munkára fordíthatták. Dóra a Winkler Gyógyszertárban három éven át beosztott gyógyszerészként dolgozott. Egy váltást követően, másfél évi gyógyszerész-látogatói múlttal a háta mögött úgy döntött: önálló patikát nyit: ahol minden úgy és akkor történik, amikor ő jónak látja, és ami akkor mindenki számára a legjobb megoldást jelenti…

Az egykori, a „Magyar Korona Patika” nevét viselő épület helyén kezdte meg működését négy alkalmazottal az immár Inczéné Kiss Dóra által vezetett magángyógyszertár 1996-ban. A minden pillanatban döntésre kész, élete virágában lévő fiatalasszony elmondja, hogy a vevőköre 60–70 százaléka törzsközönség: krónikus betegségekben szenvedők, illetve kisgyerekes családanyák. Mindezek mellett elégíti ki gyógyszertára két közösségi létesítmény: a helyi szociális otthon, valamint a református idősotthon rászoruló lakóinak az igényeit.

Dóra asszony a lakosság általános egészségi állapotát firtató kérdésünkre, akarata ellenére sem tud megnyugtató választ adni. Elmondja, hogy pályakezdésének idejére visszanézve sem képes tetszetős dolgokról nyilatkozni. A rendszerváltozást követő gazdasági és jogi átrendeződések eredményeként keletkezett ellentmondások kézzel fogható „eredménye” a közel tízszeresére növekedett allergiás megbetegedések száma. Az, amiről legkevésbé tehető felelőssé az, aki megkapja, aki előbb vagy utóbb, de szenvedő alanyává válik.

Nincs „elérhető” gazdája a parlagfűvel, a burjánzó vadkenderrel és a számtalan, majd minden ember számára allergén anyagokat termelő növényekkel dúsan, dzsungelszerűen benőtt területeknek. Megemlíti, hogy az érzékenyebbé vált immunrendszer már túlreagálja a kapott ingereket, s innentől kezdve a folyamat megállíthatatlanná válik. A szakirodalomban megjelenő közlemények alátámasztják a környezetszennyezésből várható károsodások előfordulásának növekedését. Egy kérdés önmagát kínálja: miért nincs ilyen a közeli Kárpátalján, vagy a tőlünk nyugatra lévő Ausztriában? E témakörhöz kapcsolódóan arról is szól, hogy a kezeletlen allergia később már asztmatikussá fajulhat, aminek a gyógyítása nagyságrendekkel bonyolultabb és drágább, mint az alapbetegségé.

Gyógyszerészi tapasztalata mondatja el véle, hogy szerencsére a patikájába betérő emberek meghallgatják segítő szándékú tanácsait és elfogadják javaslatait is. A kialakult bizalom, a jó reklámok azok a tényezők, amik a betegek és a gyógyszerész kapcsolatát egyértelműen pozitívan befolyásolják. A Korona Patika átlagos havi forgalmának 10–15 százalékát teszik ki a különféle gyógyteák és gyógynövény-készítmények. Kérésre, rövid időn belüli szállítással, bárkinek beszerzik az általa óhajtott terméket.

A gyógyszertár vezetője, Dóra asszony, mindenképpen említésre méltónak tartja azt, hogy a mozgásszervi, a szív- és érrendszeri betegségek elszaporodása a városi életmód negatív hatásainak is betudható. Az elidegenedés nemcsak lelkileg, de testileg is ártalmassá válhat. A családias légkörben könnyebb elviselni a fájdalmakat, a betegségeket…

Gyógyszer-technológiai szakvizsgával rendelkező vezetőként immár második éve tanítja a leendő asszisztenseket a Dienes Gábor Egészségügyi Szakiskolában. Szeretné, ha valamelyik gyermeke a gyógyszerészi hivatást választaná.

Inczéné Kiss Dóra gyógyszerész hobbija a munka, a család, az olvasás, s nem utolsósorban az ezoterikus tudományok kutatási eredményeinek tanulmányozása.

 (Hajdú-Bihari Almanach 4. kötet. In-Forma Kiadó Nyíregyháza 2004.)
Szerző: 2018. 01. 17.
Ha még nincs közöttünk, csatlakozzon most az Unokáink is olvasni fogják oldal kedvelőihez a Facebookon!

Hasonló

Varázslat

Huszár Boglárka alkotása 60×60 cm. olaj, vászon. Nem is tudom mióta  áll  ez  a  nagyon  régi  épület,  kicsit  elvarázsolt  szépségével   kastély,  kicsit  bástya szerű  repkénnyel  befutott oldalával.  Az idő ... Tartalom megtekintése

Az út  

Tüttő József alkotása Szinte  meggyötört  arcok,  holott  egy  életút  harcosai  a  születéstől  a  végsőkig.  Egyetlen  ember  akinek  annyiszor változik az  arca,  ahány állomást  tudhat  maga mögött.  Hogy sejthetnénk  gyermekkorban,  milyen ... Tartalom megtekintése

Pomaranski Luca portréja

Huszár Boglárka alkotása Csak általánosságban  szabad  beszélni, én  mégis  a portrézást  találom a legizgalmasabb alkotói  munkának.  Huszár  Boglárka  ragyogó   képet festett  Lucáról,  aki csak  éppen  bekukkantott  a  vászonra, hogy ... Tartalom megtekintése

Pince bejárat, Tokaj

Bíró  Ernő alkotása 30×42 cm, akvarell Ebben a rémítően  szomorkás időben  vágyódva  nézhetünk  erre  a  Bíró Ernő  által   megpingált  képre. Kirobbanó  fényekben  pompázik   a  pince  tetején  dúsan  hajtó ... Tartalom megtekintése