Dr. Szabó Éva

Gyermekorvos,

Hajdúdorog

hb_5-118_dr_szabo_eva.jpgBizonyára nem veszi zokon a fiatalos lendülettel és a szinte minden éjt-nappallá téve dolgozó orvos, ha rátekintve, az első pillanatban Sándor Jenő és Jávor László egy gyönyörű szép nótájának az első sora jut a férfiember eszébe: „Van egy szőke asszony, halvány, mint a rózsa…” A hajdúdorogi gyermekorvos rendelőjében patyolattisztaságú minden. S ő maga, a makulátlanul fehér köpenyében csak fokozza a belépő jó érzéseit. Itt vidám gyermekrajzok, matricák és színes állatok sokasága igyekszik feledtetni a hely és a helyzet komolyságát.

Dr. Szabó Évát az ’56-os forradalom márciusának idusán, pontosabban tizenhetedikén anyakönyvezték a szomszédos Hajdúböszörményben. Édesanyja, K. Nagy Julianna, valamint édesapja, Szabó László a debreceni GÖCS-ben keményen dolgozó emberek voltak, akiket a sors nem igazán hordozott a tenyerén. Ennek ellenére a családból nyolc orvos került ki. Testvére, Gyöngyi családjával együtt Hajdúböszörményben él. A doktornő fia, Áron László idén érettségizett, és programtervező informatikusnak készül. Férje katonatiszt volt, jelenleg az ING banknál biztosítási, befektetési üzletkötő. Nagyfia a szolnoki Solemeatnál területi üzletkötő.

A tanulni imádó és szerető kislány harminc éve, szülővárosa hírneves, közel 400 éves középiskolájában, a Bocskai István Gimnáziumban érettségizett. Debrecenben, az Orvostudományi Egyetemen 1981-ben vehette át élete első, orvosi diplomáját. Szerencséjére legyen mondva, egy komoly szakmai műhelybe, a szolnoki Hetényi Géza Megyei Kórház gyermekosztá­lyára került dolgozni, ahol kilenc éven át becsülettel látta el a munkáját dr. Pintér Sándor professzor szakmai felügyelete alatt. 1986-ban szakvizsgázott, és még abban az évben született meg a kisfia is. A rendszerváltás óta Hajdúdorogon dolgozik. A kisvárosban kilencszáz gyermek, ezzel mintegy négyszáz család gondját-baját vette a nyakába. A kis páciensek tizennyolc éves korukig tartoznak hozzá hivatalosan, de sokan vissza-visszatérnek jó tanácsért, néhány jó szóért vagy csak egy kis beszélgetésre.

A doktornőtől megtudjuk: sajnos, náluk is uralkodóvá kezd válni az allergia, aminek a kialakulását túlnyomórészt a káros környezeti hatások, a házi por, a szoptatás háttérbe szorulása idéz elő. A csecsemők hörgőit és emésztőrendszerét már korán érintik, a bőrön elváltozásokat, ekcémás tüneteket okoznak. A serdülőkorba érő gyerekeknél sem jobb a helyzet: ekkorra sokuk már többféle allergiával küszködik, s az orvosnak csak a tüneti kezelés lehetősége marad. Emellett meg kell tanítania betegeit a bajukkal együtt élni, s az életmódjukon változtatni.

A hagyományok őrzése a térségben erős, így a régi, már-már elfeledett, a ma is élő gyógynövényeken alapuló házi állapotjavítás hatásai nem elhanyagolhatók. A doktornő maga is jó véleménnyel van azok időben és megfelelő módon történő alkalmazásáról. Megtanította a szülőket a lázcsillapításra, a beteg hörgők alapvető kezelésére. Lelkes híve az egészséges – a sok gyümölcsöt, zöldséget, fehér húsokat, halakat tartalmazó  – változatos étkezésnek s a rendszeres testmozgásnak. Minden fórumon kiáll a dohányzás ellen. Munkája eredményeként ma már a szülők együtt jönnek beteg gyerekeikkel a rendelésre. A gyógyításba bevont família hatékonyabb lehet akár tíz vizitnél is. Ebben a folyamatban kiemelten fontosnak tartja a partnerséget, a vélemények elfogadását, az empátiát. A védőoltásokról szólva említi meg a doktornő, hogy e téren is teljes a bizalom iránta: a médiában fel-felröppentett „kacsák” és áltudományos híresztelések valóságtartalmáról inkább őt, s nem a szomszédot kérdezik meg. A gyógyítást a legszívhezszólóbban maguk a kis páciensek köszönik meg a mindent eláruló tekintetükkel. Azzal, amit ő akkor sem tudna elfelejteni, ha akarna…

Dr. Szabó Éva 1984 és 2000 között énekelt a világszerte híres Szolnoki Kodály kórusban. Több mint tíz éven át, a próbák és a fellépések kedvéért ingázott munkahelye és Szolnok között. A közös éneklés gyönyörűsége, Európa-szerte hazája zenei kultúrájának megismertetése, a kivívott siker átsegítette az élet sok-sok problémáján. Később a DOSIS orvoszenekarban mint énekesnő az örökzöld melódiákkal tették emlékezetessé mások ünneplését, évfolyam-találkozóit, vállalati rendezvényeit. Szeretettel emlékezik vissza egykori kórusvezetőjére, a kultúra lovagjává ütött Budai Péter bácsira, a budapesti Liszt-díjas Zámbó Istvánra, valamint dr. Kovács Lajosra.

Az ötödik iksz felé közeledve kedvenc időtöltése változatlanul az utazás, a kertészkedés, színház- és meccslátogatás. Eljutott már – Ausztráliát kivéve  – valamennyi földrészre, ahol rácsodálkozhatott számos ismeretlen, érdekes és izgalmas dologra. De a Csendes-óceán partjáról vagy Lappföldről is mindig hazavágyott a magyar földre.

 (Hajdú-Bihari Almanach 5. kötet. In-Forma Kiadó Nyíregyháza 2005.)
Szerző: 2018. 01. 17.
Ha még nincs közöttünk, csatlakozzon most az Unokáink is olvasni fogják oldal kedvelőihez a Facebookon!

Hasonló

Varázslat

Huszár Boglárka alkotása 60×60 cm. olaj, vászon. Nem is tudom mióta  áll  ez  a  nagyon  régi  épület,  kicsit  elvarázsolt  szépségével   kastély,  kicsit  bástya szerű  repkénnyel  befutott oldalával.  Az idő ... Tartalom megtekintése

Az út  

Tüttő József alkotása Szinte  meggyötört  arcok,  holott  egy  életút  harcosai  a  születéstől  a  végsőkig.  Egyetlen  ember  akinek  annyiszor változik az  arca,  ahány állomást  tudhat  maga mögött.  Hogy sejthetnénk  gyermekkorban,  milyen ... Tartalom megtekintése

Pomaranski Luca portréja

Huszár Boglárka alkotása Csak általánosságban  szabad  beszélni, én  mégis  a portrézást  találom a legizgalmasabb alkotói  munkának.  Huszár  Boglárka  ragyogó   képet festett  Lucáról,  aki csak  éppen  bekukkantott  a  vászonra, hogy ... Tartalom megtekintése

Pince bejárat, Tokaj

Bíró  Ernő alkotása 30×42 cm, akvarell Ebben a rémítően  szomorkás időben  vágyódva  nézhetünk  erre  a  Bíró Ernő  által   megpingált  képre. Kirobbanó  fényekben  pompázik   a  pince  tetején  dúsan  hajtó ... Tartalom megtekintése