Turgyán Attila

Régiségjavító, restaurátor,

Nyíregyháza

szszb_07-88_turgyan_attila_4.jpgEzermesternek is nevezhetjük a nyíregyházi Turgyán Attilát. Sokoldalú, kreatív ember. Némi túlzással állíthatjuk róla, hogy a sárból is tud aranyat csinálni. A képzeletbeli névjegykártyáján ez állhat: régiségjavító, restaurátor, régiségkereskedő. A felsoroláshoz még odaírható, hogy karosszérialakatos, újító, műgyűjtő stb. A birtokában van többek között egy Napóleon korából származó óra, amely most is mutatja a múló időt.

Szűkebb hazánkban „csak” restaurátorként ismerik − a Kelet Áruház melletti műhelye előtt is ezt hirdeti az egyszavas cégtábla: Restaurátor; ám Ausztráliában egy másfajta munkájával hívta fel magára a figyelmet. Sydney városában öreg autók felújításával foglalkozott.

Egy kis szabolcsi faluban, Nyírpilisen látta meg a napvilágot. Nyíregyházi lányt vett el feleségül, a megyeszékhelyre hozta a jó sorsa és immár régóta nyíregyházinak vallja magát. Szerencsés csillagzat alatt született, kézügyességgel, gondolkodó-, töprengőkészséggel megáldott ember. Az előző rendszerben ezt a jelzőt ragaszthatta volna rá egy újságíró: munkás külsejű ember. Valóban annak, pontosabban szakmunkásnak készült. Mégpedig a méltán híres Csepelhez, a „Munkásosztály fellegvárához” tartozott egy ideig. A Csepel Autógyár saját tanintézetében híres mesterektől, pedagógusoktól tanulta meg a karosszérialakatos szakmát. A postánál gyakorolta is szakmáját, javította a postakocsikat, a postai járműveket. Itt többszörös újításával hívta fel magára a figyelmet. Ezek egyike emlékezetes lehet a szakmában. Az Universil Elektroakusztikai Gyár nyíregyházi gyáregységében szerszámkészítőként dolgozott. Itt is kézügyességre, kreativitásra volt szüksége.

Egyszer csak a világ másik végén, az ausztrál nagyvárosban, Sydneyben találta magát. Távol a hazától magyar származású ember üzemében antik autókat, mondhatni, több tucat éves gépkocsikat javított. Keze munkája nyomán a rozoga monstrumok szebben néztek ki, mint annak idején, új korukban. A munkasiker nem volt elég, a honvágy hazahozta. Döntését kis mértékben az is befolyásolta, hogy ott sok vegyszerrel kellett dolgoznia, s ezek némelyike az egészségre nincsenek éppen jó hatással… (Igaz, mostanában is használ ilyeneket.)

Szóval hazajött, itthon érte a rendszerváltás folyamata. Ebben a szakmában − régiségjavító, restaurátor − megyénkben minden bizonnyal elsőként váltotta ki a működési engedélyt. Mondhatni, úttörő volt. Merész vállalkozásának nagy hasznát veszik a megrendelők.

De hogy is kezdődött, mi késztette, hogy erre az útra lépjen? Mint mondta, ezerkilencszázhetvenegyben kezdte a gyűjtögető életmódot. Kezdetben gyűjtött órákat, sok-sok szép és látványos faliórát is. Általában olcsón megvette ezeket. De nemcsak lomnak! Azt akarta, hogy járjanak, működjenek ezek a csodálatos szerkezetek. Az órásmesterek pedig drágán dolgoztak. A javítás általában többe került, mint maga a vétel. Ezért egy idő után kissé dühös lett, és elhatározta, hogy megtanulja az órajavítást. A szándékot tett követte. A lakása pincéjében és másutt kísérletezett, próbálkozott, autodidakta módon elsajátította az órajavítást. Olyannyira, hogy egy idő után másoknak is vállalt, mégpedig garanciával! Kitartó, kísérletező ember lévén a restaurálást is megtanulta. Ilyen szakmára nem képeznek fiatalokat, főleg a maga útját járta, sok szakirodalmat olvasott, és így jutott el e szakma csúcsára.

Karosszériásként a lemezzel, a fémmel, a műanyaggal bánt, most dolgozik fémmel, fával, bőrrel, náddal, szinte minden ősi anyaggal. Javít bútorokat, képkereteket, csillárokat, sok mindent. Megrendelője volt többek közt a közismert és híres ember, Kállay Kristóf is. Sokat dolgozott és dolgozik a megyei Jósa András Múzeumnak. A nyírbátori múzeumban is letette névjegyét, történelmi tárgyak, eszközök fennmaradásához járult hozzá. A vajai múzeumban úgyszintén. Egy megyénkből elszármazott, Pesten élő híres ember megrendelésének a tavasz végén tett eleget. Néhány külföldi, igen igényes megrendelőnek is dolgozott. Ha a műhelyébe lépünk, úgy érezzük, hogy a történelembe léptünk vissza. Szerény otthonában több olyan tárgy van, amely vonzza a tekintetet. Van egy mintaórája, több szoborórája. Övé egy 1848-ból származó, éppen 150 éves, bőrből készült golyótáska, aranyozott rátétekkel. Ezt egy főtiszt „viselte”. Szép, szinte megszólal az a szobor, amely 1912-ben készült a bécsi királynőről, Szissziről…

Turgyán Attiláné a vállalkozásban foglalkozik. Az idősebb fiuk, Attila bő egy éve Amerikában dolgozik restaurátorként. A fiatalabb fiuk, Szabolcs mint bútorasztalos a nyíregyházi vállalkozás oszlopos tagja. Turgyán Attila, az egykori karosszériás azért is figyelmet érdemel, mert a meghalt tárgyakba életet lehel.

 (Szabolcs-Szatmár-Beregi Almanach 7. kötet. In-Forma Kiadó Nyíregyháza 1998.)
Szerző: 2018. 01. 17.
Ha még nincs közöttünk, csatlakozzon most az Unokáink is olvasni fogják oldal kedvelőihez a Facebookon!

Hasonló

Varázslat

Huszár Boglárka alkotása 60×60 cm. olaj, vászon. Nem is tudom mióta  áll  ez  a  nagyon  régi  épület,  kicsit  elvarázsolt  szépségével   kastély,  kicsit  bástya szerű  repkénnyel  befutott oldalával.  Az idő ... Tartalom megtekintése

Az út  

Tüttő József alkotása Szinte  meggyötört  arcok,  holott  egy  életút  harcosai  a  születéstől  a  végsőkig.  Egyetlen  ember  akinek  annyiszor változik az  arca,  ahány állomást  tudhat  maga mögött.  Hogy sejthetnénk  gyermekkorban,  milyen ... Tartalom megtekintése

Pomaranski Luca portréja

Huszár Boglárka alkotása Csak általánosságban  szabad  beszélni, én  mégis  a portrézást  találom a legizgalmasabb alkotói  munkának.  Huszár  Boglárka  ragyogó   képet festett  Lucáról,  aki csak  éppen  bekukkantott  a  vászonra, hogy ... Tartalom megtekintése

Pince bejárat, Tokaj

Bíró  Ernő alkotása 30×42 cm, akvarell Ebben a rémítően  szomorkás időben  vágyódva  nézhetünk  erre  a  Bíró Ernő  által   megpingált  képre. Kirobbanó  fényekben  pompázik   a  pince  tetején  dúsan  hajtó ... Tartalom megtekintése