Rusin József

Igazgatóhelyettes,

Nyíregyháza

szszb 23 tk Rusin József.jpgAz apáról fiúra szálló hivatás szép példája néhai Rusin József, az egy éve elhunyt munkaügyi vezető, és a 2003. februárja óta általános igazgatóhelyettesként dolgozó köztisztviselő fiú története. Ő az, aki a közelmúltban kapta meg az egyik legrangosabb szakmai elismerést, a

„Munkaügyért” díjat a foglalkoztatási és munkaügyi minisztertől. Az 1952. április harmadikán, Nyíregyházán született Rusin József édesanyja, Ferkó Mária ötven éve varrónő, aki majd’ nyolcvanévesen is jó egészségnek és munkakedvnek örvend.

A család másik gyermeke a Mária nevet kapta a keresztségben. Napjainkban rokkantsági nyugdíjas. Sógornője, egyben bátyja felesége, Nagy Melinda a megyei önkormányzat vezető főtanácsosa. Egyik fia, Zoltán vállalkozó, Gábor vegyész–informatikus.

Rusin József a megyeszékhelyen, a Kossuth Lajos Szakközépiskolában érettségizett 1973-ban. A tanulást a Mezőgazdasági Főiskola Gépész Karán folytatta, ahol 1975-ben mezőgazdasági gépjavító üzemmérnök képesítést szerzett. Már eközben megérintette a munkaerő-gazdálkodás, a statisztika és a munkajog számos, izgalmas kérdése, ezért egy felsőfokú szakmai tanfolyamot is elvégzett az akkori Állami Bér- és Munkaügyi Hivatal keretein belül. Mintegy tizennégy évi szakmai gyakorlat birtokában kezdett neki újabb szakmai tanulmányainak a Pénzügyi- és Számviteli Főiskolán (PSZF), minek eredményeként mérnök–üzemgazdász diplomát kapott 1991-ben.

A megszerzett babérokon nem pihenő szorgalmas köztisztviselő négy évvel később tette le közigazgatási alapvizsgáját, majd attól kezdődően folyamatosan részt vett a Budapesten megrendezett, különböző vezetői képességeket fejlesztő tréningeken. Így fordított időt a Nemzetközi Bankárképző Központ Rt. speciális tanfolyamainak az elvégzésére is. A számára előírt közigazgatási szakvizsgát 2003-ban tette le.

Számítástechnikai és projektszervezési ismereteit, elemzőképességeit, magas szintű problémamegoldó- és szervezőkészségét a mindennapi munkájában hasznosítja. Jó kommunikációs és előadói képességeit, oktatói tapasztalatait, kreativitását, kitartását és dinamizmusát a fiatalabb munkatársak képzése és oktatása során alkalmazza. A 80-as évektől szinte folyamatosan oktat munkaerő-gazdálkodást, statisztikát, majd később gépi könyvelést és alapfokú számítástechnikai, illetve európai uniós ismereteket is azoknak, akik számára az a munkakörük ellátásához szükséges, illetve csupán érdeklődők a számok világában.

Munkájának szépségeit firtató kérdéseinkre néhány gondolattal válaszol: mind a mai napig nagyon szereti a közösségi munkát, az ügyfelekkel, a hozzájuk fordulókkal, azok fontos ügyeivel foglalkozni úgy, hogy az eredmény mindenki számára elfogadható legyen. Rengeteg barátot, jó ismerőst szerzett köztisztviselői munkássága alatt. Ismerősei is szívesen fordulnak hozzá olyan ügyeikkel, amelyek megoldásához tanáccsal tud szolgálni nekik. A munkaügyi terület sajátos része az államigazgatási munkának. Itt generációkkal, azok éveken át húzódó problémáival kell foglalkoznia minden munkatársnak. A megyében élve valamennyien tudják, hogy az elhelyezkedési lehetőségek az idő előrehaladtával folyamatosan változnak. Azzal párhuzamosan a családok megélhetési gondjai is. A feketemunka, a távolsági ingázás csak időleges, de nem végleges megoldások. Nem beszélve azok más oldalairól…

A térségben egyszerre van jelen a munkanélküliség, és ugyanakkor a munkaerőhiány is! Vannak olyan szakmák, amelyekben a megye egyik részében túlkínálat – fölösleg – más részeken jelentős munkaerő-kereslet érzékelhető. De mindenkinek joga van ott dolgoznia, ahol él.

Rusin József sajnálattal említi a szakképzettség hiányát mint az egyik fő problémaforrást: a nyolc általános elvégzése nélkül, a mai Magyarországon, tartósan elhelyezkedni nem lehet. Senki sem bízza a tízmilliós gépeit és berendezéseit a hozzá nem értők kezére! Nem is említve az alacsony szocializációs szintből fakadó felelőtlenség és nemtörődömség következményeit.

Külön kérdéskör a diplomás munkanélküliek ügye: az egykori elitképzést mára a tömegdiploma-termelés váltotta fel. A semmire sem használható, hangzatos oklevelekkel rendelkező fiatalok elhelyezkedési lehetőségei – szakirányú továbbképzés nélkül – nem sokkal jobbak az alulképzettekénél.

Az életünk szerves része, a családalapítás is több gondot jelent munkaügyi szempontból. A gyesen, gyeden lévők korábbi munkába állásának nehézségeit ugyan mindenki ismeri, de igazán eredményes megoldás még kevés található.

Rusin József a saját szakterületén komoly gondnak tartja a munkaügyi tervezés egyre nehezebb megvalósíthatóságát, aminek számos okát a szükséges átalakítások és reformok elmaradásában, elodázásában látja. Nyitott minden jó és hosszú távon eredményes megoldás elfogadására…

(Szabolcs-Szatmár-Beregi Almanach 23. kötet. In-Forma Kiadó Nyíregyháza 2007.)
Szerző: 2018. 01. 17.
Ha még nincs közöttünk, csatlakozzon most az Unokáink is olvasni fogják oldal kedvelőihez a Facebookon!

Hasonló

Varázslat

Huszár Boglárka alkotása 60×60 cm. olaj, vászon. Nem is tudom mióta  áll  ez  a  nagyon  régi  épület,  kicsit  elvarázsolt  szépségével   kastély,  kicsit  bástya szerű  repkénnyel  befutott oldalával.  Az idő ... Tartalom megtekintése

Az út  

Tüttő József alkotása Szinte  meggyötört  arcok,  holott  egy  életút  harcosai  a  születéstől  a  végsőkig.  Egyetlen  ember  akinek  annyiszor változik az  arca,  ahány állomást  tudhat  maga mögött.  Hogy sejthetnénk  gyermekkorban,  milyen ... Tartalom megtekintése

Pomaranski Luca portréja

Huszár Boglárka alkotása Csak általánosságban  szabad  beszélni, én  mégis  a portrézást  találom a legizgalmasabb alkotói  munkának.  Huszár  Boglárka  ragyogó   képet festett  Lucáról,  aki csak  éppen  bekukkantott  a  vászonra, hogy ... Tartalom megtekintése

Pince bejárat, Tokaj

Bíró  Ernő alkotása 30×42 cm, akvarell Ebben a rémítően  szomorkás időben  vágyódva  nézhetünk  erre  a  Bíró Ernő  által   megpingált  képre. Kirobbanó  fényekben  pompázik   a  pince  tetején  dúsan  hajtó ... Tartalom megtekintése