Petrika Ibolya

Megyei sportigazgató,

Nyíregyháza

szszb_17-68_petrika_ibolya.jpgTalán nincs olyan ember a megyében, aki ne ismerné Petrika Ibolyát, a megyei önkormányzat irányítása alá tartozó sportigazgatóság első számú vezetőjét. Két évtizeden át atletizált, válogatott sportolóként sok dicsőséget szerzett a megyének és az országnak. Pályafutása egyik kiemelkedő állomása az 1980-as moszkvai olimpia, ahol a 4×400-as váltó harmadik tagjaként országos csúcsot futottak. A 3:27,6 másodperc több mint egy évtizeden át a legjobb hazai eredménynek számított az örök ranglistán. Ma, 24 évvel a moszkvai diadal után és néhány hónappal az athéni ötkarikás játékok előtt, emlékeket idézünk. Ibolya egy röpke percre ismét a címeres mezben érzi magát, a társak jelenléte doppingolja, a sokszor felcsendülő, ám soha nem felejthető himnusz hangjai visszarepítik őt az időben…

Olyan magától értetődően kezdett sportolni, hisz a magas, karcsú lányban a jó szemű edző sejteni vélte a későbbi atlétát. Amikor Újfehértóról Nyíregyházára költöztek, az akkori 2-es gyakorló iskolában a testnevelés órán felfigyelt rá Molnár István, a tanárképző főiskola tanára, atlétikai szakedző. A mester nemcsak felfedezte, hanem edzőként 13 évig irányította az Ibolya pályafutását. Ott volt a szép ívű karrier csúcspontjain, de akkor is, amikor egy váratlan sérülés keresztbe tett a közös elképzeléseknek. Igazi sportoló-edző kapcsolattá vált az együttműködésük, és Petrika Ibolya ma is a legnagyobb elismeréssel gondol a mesterre.

Az általános iskola után azért a Kölcsey Ferenc Gimnázium következett, mert Jutka néni, a tanár úr felesége ott volt testnevelő tanár. Az általános iskolásoknak szervezett úttörő olimpia megnyerése után országos középiskolai bajnokságokat, és sok-sok országos bajnoki címet nyert, és hosszú éveken át húzhatta magára a válogatott mezt. Mint mondja, sportiskolásnak lenni minden korosztályban nagy dicsőségnek számított, mivel kényelmes és márkás edzőcipőt, jó minőségű melegítőt kaphattak. Büszkén viselték a Nyíregyházi Sportiskola feliratot a pólójukon. A Bessenyei György Tanárképző Főiskolán szerzett földrajz–testnevelés szakos tanári diplomát, ám nem a tanítás, hanem a sportszervezés, mai szóval sportmenedzselés állt hozzá közel. Erre a Nyírlugosi Állami Gazdaságban nyílt lehetősége, ahol idegenforgalmi és sportcentrumot hoztak létre. Ibolya rendezvényeket szervezett és sportmenedzserként tevékenykedett. 1997. január elsejétől pedig megyei sportigazgatóként irányítja Szabolcs-Szatmár-Bereg megye sportéletét.

Az olimpia évében az egykori olimpikonok szíve nagyot dobban, vajon mit érezhetnek azok a fiatalok, akik most lehetnek a legnagyobb sportgálára készülő csapat kerettagjai, vajon ők miként élik meg a hirtelen jött nyilvánosságot? Ibolya a moszkvai olimpiai játékokkal kapcsolatban megemlíti, hogy a faluban számos közös programra lehetett volna elmenni. Ám a váltószámok az utolsó napon kerültek megrendezésre, így a megméretés előtt még egy hosszasabb nemzeti est vagy diszkó sem fért bele a szigorú edzői tiltás miatt.

Így a váltó öt tagja, Orosz Irén, Forgács Judit, Ibolya, Páll Ilona és a tartalék Tóth Éva kimaradtak a versenyeken már túljutott sportolók önfeledt szórakozásából. Petrika Ibolyának viszont az az emlékképe maradt a Moszkvai Dinamo olimpiai stadionjáról, hogy a zsúfolásig megtelt aréna nézőterén ott szurkol egy maroknyi magyar és nekik, meg a képernyők előtt ülő millióknak tartozik egy jó szerepléssel. A 4×400-as váltó az ötödik helyen futott be és olimpiai pontszerzőként igen szép sikert könyvelhetett el.

– A sport megtanított a kitartásra, az áldozatvállalásra és arra, hogy soha ne adjam fel idejekorán – vallja Petrika Ibolya a sportpályafutásáról. – Ma, megyei sportigazgatóként is nagy hasznát veszem az aktív koromban elsajátított képességeknek. A futó akkor is egyedül van, ha váltóban indul. Tudja jól, hogy a maximumot kell kihoznia magából, mert a többiek erre számítanak és az eredményhez, a sikerhez csak így tud hozzájárulni. Az életben felmerülő problémákra is gyorsabban megtalálom a megoldást, hisz sportolóként megtapasztaltam: küzdeni kell a századmásodpercekért is.

Ibolya azt tartja élete eddigi legnagyobb elismerésének, hogy sportolói pályafutása befejeztével Fair Play Díjat kapott. Nem pusztán egyetlen tettéért, hanem a két évtizeden át tanúsított sportolói és emberi magatartásáért. Annak pedig külön örül, hogy nővérével, dr. Petrika Erzsébettel hosszú éveken át együtt edzettek és versenyeztek, noha a testvére Debrecenben az orvosi egyetemet végezte, párhuzamosan a sportolással.

Mint Ibolya elmondja, az atlétika tartósít, megedzi a szervezetet, hisz mínusz 20 fokban vagy 40 fokos melegben egyaránt edzenek. Sajnálja, hogy mára csak a kerékpározás maradt, a lányával gyakran kerekeznek Sóstóhegyen és a környéken. Jóleső érzéssel tapasztalja, hogy még ma is megkérdezik a telefonálók, hogy az a Petrika Ibolya ő, akit a sport világából ismernek és tisztelnek?

 (Szabolcs-Szatmár-Beregi Almanch 17. kötet. In-Forma Kiadó Nyíregyháza 2004.)
Szerző: 2018. 01. 17.
Ha még nincs közöttünk, csatlakozzon most az Unokáink is olvasni fogják oldal kedvelőihez a Facebookon!

Hasonló

Az út  

Tüttő József alkotása Szinte  meggyötört  arcok,  holott  egy  életút  harcosai  a  születéstől  a  végsőkig.  Egyetlen  ember  akinek  annyiszor változik az  arca,  ahány állomást  tudhat  maga mögött.  Hogy sejthetnénk  gyermekkorban,  milyen ... Tartalom megtekintése

Pomaranski Luca portréja

Huszár Boglárka alkotása Csak általánosságban  szabad  beszélni, én  mégis  a portrézást  találom a legizgalmasabb alkotói  munkának.  Huszár  Boglárka  ragyogó   képet festett  Lucáról,  aki csak  éppen  bekukkantott  a  vászonra, hogy ... Tartalom megtekintése

Pince bejárat, Tokaj

Bíró  Ernő alkotása 30×42 cm, akvarell Ebben a rémítően  szomorkás időben  vágyódva  nézhetünk  erre  a  Bíró Ernő  által   megpingált  képre. Kirobbanó  fényekben  pompázik   a  pince  tetején  dúsan  hajtó ... Tartalom megtekintése

Emlék

Ősz Zoltán alkotása 25×30 cm, pasztell. 2024 “Jaj, a gyerekkor mily tündéri kor volt: egy ködbe olvadt álom és való, ha hullt a hó az égből, porcukor volt, s a... Tartalom megtekintése

Csend a sziklák tövében

Biszák László alkotása 35x60cm. Lüktető  világunk   tele  van  meglepetéssel,  olyannyira,  hogy  belefér  bármilyen  szokatlan  torz,  pszicho,  sci fi,  csak  rettentsen! Nehéz  elhatárolódni,  nehéz kimaradni,  így  azután     egyszer... Tartalom megtekintése